Alacaklı bankanın haciz koydurması üzerine icradan satışa çıkarılan TÜRSAB Genel Merkezi binası yerine faaliyetin nerede sürdürüleceği tartışılırken, fiyatından kimin alacağına kadar ilginç gelişmeler yaşanıyor, çeşitli iddialar var...
 
TÜRSAB yeni yönetimi konuşulmasını istemese de Fibabank’ın tahsil edemediği alacağına karşılık meslek örgütünün genel merkez binasına koydurduğu haciz üzerine icradan satılacak olmasıyla ilgili tartışmalar hergün yeni bir boyut kazanarak devam ediyor.


 
Tartışmalardan biri de Genel Merkez binasının satılması halinde faaliyetin nerede devam edeceği ile ilgili.
 

 

 

"Albayrak'la konuştuk..."
 
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya çevresindekilere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile konuştuklarını,  kendilerine yardımcı olmasını istediklerini, binanın satılmayacağını söylese de, sürecin işlediği belirtiliyor.
 
Öyle ki binayı alacak kişinin adı bile konuşuluyor.
 
Bu arada icradan satışın gerçekleşmesi halinde TÜRSAB için yeni bir yer aranıyor.
 

Garibaldi binası olarak bilinen Deva çıkmazı'ndaki eski İtalyan opera binasının onarımı hala devam ediyor
 
 
Garibaldi binası olabilir mi
 
Konuyla ilgili çeşitli öneriler geliyor.
 
Öneriler arasında TÜRSAB’ın İstanbul İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı’ndaki Garibaldi evi olarak bilinen binanın da adı geçiyor.
TÜRSAB binasının satılarak Garibaldi binasına taşınma konusunu, son genel kurulda aklanmayan Başaran Ulusoy, yönetimden düştükten sonra düzenlediği basın toplantısında gündeme getirmişti.
 

 
Başaran Ulusoy önermişti
 
Ulusoy 24 Mart’ta kendi bürosunda gazetecilerle  yaptığı görüşmede TÜRSAB Genel Merkez binasının satışı ve Garibaldi binasına taşınma  konusunda şunları söylemişti:
 
…”Binayı satacağını duyuyorum. TÜRSAB’ı Beyoğlu’ndaki kiralık olan Garibaldi binasına taşırsın”
 
Garibaldi müze olma şartıyla verilmişti
 
Ancak TÜRSAB’ın Garibaldi binasına taşınamayacağı belirtiliyor.
 
Buna gerekçe olarak da sözkonusu binanın, bakım onarımı yapılmak üzere 10 yıllığına TÜRSAB’a kiraya verilmesi ile ilgili sözleşmede binanın müze olarak kullanılması koşulunun olması anımsatılıyor.
 
Garibsaldi binası müze yapılmak koşuluyla 10 yıllığına kiraya verildikten sonra Başaran Ulusoy yaptığı açıklamada bir dönem opera  olarak da kullanılan binanın  2014'te müze olarak hizmete gireceğini söylemişti. Binanın onarımı hala devam ediyor
 
Bina bedeli ile ilgili tartışmalar
 
Öte yandan TÜRSAB Genel Merkez binasına biçilen değer de tartışılıyor.
 
Başaran Ulusoy binaya 110-120 milyon değer biçmişti.
 
Buna karşılık icradan satış kararında binaya 70 milyon muhammen bedel biçildiği belirtilirken, kimileri de rakamın 25 milyon olduğunu öne sürüyor.
 
Kimin alacağı ile ilgili iddialar
 
Bu arada icradan satışı ile ilgili çeşitli iddalar da ortaya atılıyor.
 
Bu ididalar arasında yasaya göre biçilen muhammen bedel ile yapılacak  ilk işlemde satış gerçekleşmeyecek Yasaya göre biçilen muhammen berdelden alıcı çıkmaması halinde ikinci kez çıkılacak satışta fiyat düşeceği için birilerinin buna hazırlandığı öne sürülüyor.
 
Bu kişiler arasında son dönemde kurulan bir dernek yöneticisinin adı da geçiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )