İmara aykırı ek yatırım yapmış oteller metrekare başına 2 bin TL öderlerse imar affından yararlanıp kaçak yapıları yasal hale getirebilecek. İmar barışına temel olacak "Yapı Kayıt Belgesi verilmesine" ilişkin esaslar belirlendi....
 
Otel ve benzeri yapılar için yapının yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli metrekare başına 2,000 lira esas alınmak suretiyle hesap yapılacak.
 
Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak belirlendi.
 
Yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyesinden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınmak suretiyle hesaplanacak.
 

 
Yapının yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli metrekare başına; tarımsal amaçlı basit binalar için 200 lira, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 lira, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1,000 lira, sekiz ve daha yüksek katlı binalar için 1,600 lira, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar için 2,000 lira, güneş enerjisi santralleri (GES) için MW başına 100,000 lira esas alınmak suretiyle hesap yapılacak.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Resmi Gazete'de yayımlanan "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar" tebliğine göre, belge 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için verilecek.Tebliğe göre, belge için başvurunun 31 Ekim'e kadar yapılması ve belge bedelinin 31 Aralık'a kadar ödenmesi gerekiyor.Belge için e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunun doldurulması yoluyla da başvuruda bulunulabilecek.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )