İzmir Sağlık Müdürlüğü tarafından Balçova'da bir otelde düzenlenen Sağlık Turizmi Eylem Planı Çalıştayı'nda sağlık turizmindeki sorunlar ve hedef ele alındı.
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, gelecek yıl sağlık turizmi kapsamında 1 milyon ziyaretçi beklediklerini belirtti
 
İşler, İzmir Sağlık Müdürlüğü tarafından Balçova'da bir otelde düzenlenen Sağlık Turizmi Eylem Planı Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, dünyada ve Türkiye'de sağlık turizminin öneminin her geçen gün arttığını söyledi.
 

 
Son 30 yılda Türk turizminin 120 kat, Ege turizminin ise 30 kat büyüdüğünü dile getiren İşler, 'Türkiye'ye yılda ortalama 300 bin ile 350 bin arasında medikal turist gelmektedir. Sağlık turizminde 2019 yılı için tahmini 1 milyon hasta bekliyoruz. 2023 yılında ise sağlık turizminde 2 milyon turist, 20 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Gelecek 3 yılda beklentimiz de 8-9 milyar dolar civarında” dedi.
 
Yüzde 60 ucuz
 
İşler, Türkiye'de verilen sağlık turizmi hizmetlerinin Avrupa ve ABD'de verilen hizmetlere kıyasla yüzde 60 ucuz olduğunu, turistlerin daha çok göz tedavisi ve saç ekimi yaptırmak için Türkiye'ye geldiğini bildirdi. Türkiye'nin önemli termal tedavi merkezlerine sahip olduğuna dikkati çeken İşler, yüzde 4,5 olan uluslararası akredite belgeli tesis oranının 2023 yılında yüzde 10'a ulaştırılmasının planlandığını ifade etti.
 
İzmir'in sağlık turizmi konusunda hak ettiği yerde olmadığını söyleyen İşler, Türk Hava Yollan tarafından İzmir aktarma merkezi ilan edilerek direkt seferler konulması gerektiğini, ayrıca İnciraltı'nda EXPO için öngörülen alanlarda sağlık komplekslerinin yapılmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
 
Sağlık turizminde hukuki çerçeve eksik
 
İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı da ülke sağlık turizminin mutlaka hukuki bir çerçeveye oturtulması gerektiğini, şu an Türkiye'de çok ciddi anlamda merdiven altı kuruluş bulunduğunu kaydetti.
 
İzmir Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Hüseyin Bozdemir de kentin sağlık turizminde önemli bir cazibe merkezi olmasını hedeflediklerini söyledi. İzmir'de geçen yıl 18 bin 119 yabancı hastanın tedavi edildiğini aktaran Bozdemir, “2017 yılında İzmir’de uluslararası sağlık turisti olarak hizmet alan 18 bin 119 hastanın yüzde 63’ü özel hastanelerden, yüzde 30’u kamu hastanelerinden, yüzde 5’i üniversite hastanelerinden, yüzde 2’si belediye hastanesinden hizmet almıştır” dedi.
 
Kişi başına düşen yabancı turistten elde edilen karlılığın yerli hastaya göre karlılığının daha fazla olduğuna dikkat çeken Bozdemir, şu ifadeleri kulandı: “Bu çalıştay sağlık turizmi ve yabancıya sunulan sağlık hizmetini kapsamında İzmir’in görüntüsünü ortaya çıkarmayı hedeflerken, kamu ve özel sektörün yeni açılımlara ihtiyaç duyacağının da altını çizmek isterim. Kamu hastanelerinin yabancı uyruklu hastalara sağlık hizmeti vermesi uzun vadede özel hastanelerde özellikle tanıtım açısından da olumlu yönde etkileyecektir. İlerleyen süreçte İzmir’in sağlık turizminde önemli bir cazibe merkezi olması hedeflenmektedir.”

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )