Araştırma kuruluşu Gfk'nin seyahat acentelerinden derlediği verilere göre, Almanya'dan kış döneminde Türkiye'ye gelmek üzere rezervasyon yapanlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 arttı.
 
Almanya’da Türkiye’ye yönelik kış rezervasyonları da iyi gidiyor.
 
Araştırma kuruluşu Gfk’nin seyahat acentelerinden derlediği verileri değerlendiren Alman Seyahat Endüstrisi Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, yaz döneminde Türkiye satışlarının geçen yıla göre ciddi artış gösterdiğini, artışın kış rezervasyonlarında da görüldüğünü söyledi.
 
DRV’nin Calabria'daki konferansında konuşan Norbert Fiebig, Türkiye, Tunus, Mısır ve Yunanistan için geçen yıla göre daha yüksek rezervasyonlar yapıldığını belirterek, Türkiye’ye yönelik kış satışlarının da artarak devam ettiğini söyledi.

Rekabet Kurumu'nun, Başaran Ulusoy döneminde TÜRSAB hakkında başlattığı soruşturma sonuçlandı. Hac ve Umre sigorta poliçeleri, taşıma ve yemek servisindeki rekabete aykırı davranışları nedeniyle TÜRSAB'a 521 bin 679 lira idari para cezası kesildi.
 
 
Başaran Ulusoy döneminde TÜRSAB hakkında başlatılan rekabet soruşturması sonuçlandı. Ulusoy yönetiminin, Hac ve Umre sigorta poliçeleri, taşıma ve yemek servisindeki rekabete aykırı davranışları nedeniyle TÜRSAB’a 521 bin 679 lira idari para cezası kesildi.

Kırgızistan'dan Türkiye'ye çalışmak için gelen işçilerden, Kemer Avantgard otelde çalışan 17 kişinin paraları ödenmeden işten çıkarıldı...
 
 
 
 
Sokakta kalan Kırgız işçiler ile ilgili haber Kırgızistan gazeteleri, internet siteleri ve televizyonlarında yer aldı.
Konuyla ilgili olarak görüşünü istediğimiz Kemer  Avantgard Oteli Genel Müdürü Özer Özel’e ulaşmak istedik ancak ulaşamadık.

Hakkında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatılan Konya İl Müzeler Müdürü Yusuf Benli, görevinden alındı.
 
Yusuf Benli'nin 2011 yılında, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü olduğu dönemde sarayda sergilenen 3'üncü Selim'e ait tahtı lojmanına taşıttığı iddia edildi. Konya Valiliği'ne yapılan ihbarda, İl Müzeler Müdürü Yusuf Benli'nin bazı usulsüzlükler yaptığı iddia edildi.
 
Vali Yakup Canbolat, iddiaları Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarlarına ileterek, müfettiş görevlendirilmesini talep etti. 3.5 ay önce Konya'ya gelerek soruşturma başlatan müfettişler, Konya ve 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi ile görüşmesinde Mısır'a yönelik üç yıldır devam eden charter uçak seferleri yasağını kaldıracaklarını söyledi...
Rusya, uçağının düşürülmesi üzerine Mısır'a koyduğu ve üç yıldır devam eden charter seferleri yasağını kaldıracak.
 
Rusya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile görüşen Vladimir Putin, görüşmede iki ülke arasındaki havayolu ulaşımının tamamen normale dönmesinin de gündeme geldiğini belirtti.

Oktay Varler, Kaan Kavaloğlu,, Ece Tonbul ve Hande Tibuk 19 Ekim'e kadar sürecek, Atina'daki Akdeniz Resort ve Otel Yatırımları Forumunda, Türkiye'deki yatırımları uluslar arası yatırımcılara anlatıyor
 
Kısa adı TTYD olan Türkiye Turizm yatırımcıları Derneği, Yunanistan’ın başkenti Atina’da başlayan Akdeniz Resort ve Otel Yatırımları Forumu’na katıldı

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı ile Elazığ Belediye Başkanlığı tarafından Harput' un UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine kabul edilmesi ile ulusal ve uluslararası alanda tanıtım atağına geçiyor...
 
Elazığ’ı ve Harput’u daha yakından tanıma ve tanıtma amacıyla gerçekleştirilecek program kapsamında 18-21 ekim tarihleri arasında bir dizi etkinlik düzenlendi.
 
Davet edilen basın temsilcilerine Elazığ’ın tarihi, kültürel ve sanat zenginlikleri yerinde gösterilerek tanıtılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Hindistan'ın 6 şehrinde Destination Turkey B2B Workshop'unu gerçekleştiren TravelShop Turkey'in Genel Müdürü Murtaza Kalender ve bu organizasyona katılanlar turizmin yükseleni Hindistan pazarını Turizmgazetesi'ne değerlendirdi...Türkiye ve Hindistan turizmde yükselen iki ülke. İki ülkenin birbiriyle yapacağı birçok iş var. 
 
Türkiye’nin Hindistan için başta MICE olmak üzere kültür turları ve son zamanlarda zaten öne çıkmaya başlayan düğün organizasyonlarında tercih edilen destinasyon  olma şansı var.
 
Hindistan’ın da turizmde Türkiye ile ilişkilerinde sektör için başka

IATA, Türkiye'nin havayolu yolcu sayısındaki artışın dünya ortalamasının 3 kat üzerinde olduğunu, bunun sürmesi halinde 2036'da Türkiye'nin uluslararası havayolu yolcu taşımacılığında 9. sıraya yükseleceğini öngörüyor.
 
Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (IATA) havayolu taşımacılığının geleceğine ilişkin örgörülerini açıkladı. IATA, şimdi 4 milyar olan havayolu yolcu sayısının yılda ortalama yüzde 3.6 oranında artarak 2036’da 7.8 milyar kişiye ulaşmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Prince Group Anı Tur'un bünyesindeki Euphoria Otelleri'ne olan borçlarını ödemediği için ilişkisini kesti alacakları için mahkemeye başvuruyor.
 
Anı Tur’un durumu ile ilgili tartışma ve alacaklıların girişimlerine her gün bir yenisi ekleniyor.
 
Bünyesinde Euphoria Otelleri’nin olduğu Prince Group Anı Tur‘dan alacaklarını alamadığı için ilişkisini kestiğini açıkladı.
 
Prince Group’tan yapılan yazılı açıklamada, Prince Group ve Euphoria Otelleri olarak başarılı ve verimli bir 

Marmaris'te aralarında daha önce Martı Grubu'na verilmişken yatırım yapılmadığı için iptal edilen Maliye Kampı'nın da olduğu ; DPT, Maliye, Köy Hizmetleri, Ziraatçılar ve Özel idareye ait kamu kampları çürümeye terkedildi.
 
Marmaris’te, kiraya verilmesine rağmen işletilmeyen devlete ait atıl vaziyetteki milyonluk tesisler kaderine terk edildi. 
Kaba inşaatı tamamlanmış, 180 oda / 400 yatak kapasiteli Gimart Otel satışı için ihale açıldı...
 
 
 
Ankara’da  bulunan kaba inşaatı tamamlanmış, 6,620 m²  arsa alanına sahip, 180 oda / 400 yatak kapasiteli Gimart Otel satışı için ihale açıldı.
 
Gimat Birikim A.Ş.’nin sahibi olduğu otelin satışı 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na ve  4794 sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi tutulmayacak.
 
Kapalı zarf alma yöntemiyle satışı yapılacak otel için, son teklif verme tarihi 20 Ekim  olarak belirlendi.
Turizm eğitimi alan öğrencilerin, sektörün nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamaya yönelik yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla bakan Ersoy'un sahibi olduğu Maxx Royal ve Voyage Otel arasında işbirliğine gidildi...
 
Turizmde mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi konusunda imzalanan protokolün ilk uygulaması bakanın otelleri Maxx Royal ve Voyage’da yapılacak.

Yılın ilk yarısında Yunanistan'a gelen ziyaretçi yüzde 22 artarken turizm gelirindeki artış yüzde 17'de kaldı
 
Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da turizm geliri ziyaretçiden daha az artıyor.
 
Yunanistan Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre yılın ilk yarısında gelen ziyaretçi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.9 artarken turizm gelirindeki artış yüzde 17.2 oldu.

Proje Bulgaristan'ın AB projesi kapsamında gerçekleştirilecek. Proje ile Bulgaristan'ın Burgaz kenti ile Kırklareli'nin İğneada arasında deniz seferleri düzenlenecek.
 
 
Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısındaki turistik kentlerinden Burgaz ile İğneada'ya deniz gümrük kapısı yapılarak Burgaz-Kırklareli arası 3.5 saatlik süren karayolu deniz seferleri ile 1.5 saate düşürülmesi hedefleniyor. 
 
Burgaz-İstanbul arası 6 saatlik yol ise deniz ulaşımıyla 3 saate düşecek. Deniz otobüsü ya da yolcu taşıma 

BW Plus The President Hotel & BW Citadel Hotellerinin Satış Müdürlüğü'ne Tülay Akar Yılmaz atandı...
 
 
 
 
Sektörde çalışmaya stajyer olarak BW Plus The President Hotel’de başlayan Akar, çeşitli otellerde çalıştıktan sonra 2007’de yeniden Citadel-President’e döndü.
 
Bir süreden beri hükümet ile ilişkileri kapsamında aldığı ihaleler ve yaptığı açıklamalarıyla gündemde olan Hülya Koçyiğit'in damadı Ender Alkoçlar'ın sahibi olduğu Alkoçlar Otelcilik ödeyemediği 64.8 milyonluk borçları için konkordato istedi
 
Ekonomik açıdoan zor durumda olan firmaların borç ertelemek için konkmordato istemelyeri yayılıyor.
 
Turizm sektöründen konkonrdato isteminde bulunanlara, AKP’ye yakınlığı ile bilinen, başında sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın olduğu Alkoçlar Otelcilik de eklendi.
Dorak Holding'in sahibi Serdar Körükçü, HIS Grubu'nun Pamukkale ve Kapadokya'daki otellerine ortak olduklarını, işbirliğini yeni oteller ile sürdüreceklerini söyledi.
 
Dorak Grubu, Japon HİS Global ile işbirliğini otelcilik alanına yeni yatırımlarla sürdürecek.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Yerel Yönetim Akademisi'nde, "Turizm kentlerinde Belediye Başkanı olmak' başlığı altında birikimlerini paylaştı....
 
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, belediyecilim deneyimlyerini öğrencilerle paylaştı....
 
Başkan Ali Acar konuşmasına Belediye çalışmalarının yer aldığı bir sunumla başladı. Daha sonra turizm 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Tanıtma Müşaviri Deniz Ersöz Hindistan'ı ülkedeki gelişmeleri ve Türkiye'nin pazardaki yerini turizmgazetesi'ne değerlendirdi.
 
“Hindistan birkaç yıldır yıllık % 7 büyüyen bir ülke. Bu durum turizme de yansıyor” diyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Tanıtma Müşaviri Deniz Ersöz,  bu ülkeden yurtdışına çıkışların şimdi 28 milyon olduğunu, 2020’de 35 ile 50 milyon olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü söyledi.
 
Başından sonuna kadar  sektörle birlikte
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek ve katkıları ile TravelShop Turkey’in Hindistan’ın 6 şehrinde gerçekleşen Destination Turkey B2B Workshoplarını ilk günden itibaren Türkiye’den gelenlerle birlikte oldu.

Her biri farklı özellikleri ile Antalya'ya sınıf atlatan Akra Otel'in bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği Uluslararası Meze Festivali'ne dünyanın 3 kıtasından 18 şef katıldı. 'Meze demek aynı masada birlikte oturabilmektir'...
3 kıtadan en önemli 18 şefi Antalya Akra Otel’in 2. Uluslararası Meze Festivali’nde de bir araya geldi. 
Şefler sundukları özgün tadlar yanında meze kültürü üzerine söyleşilerde konuştu. Festival komite üyesi Sözen, 'Meze demek aynı masada birlikte oturabilmektir' dedi.
 
Türkiye’den ve dünyanın en önemli şefleri Antalya’da bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Meze Festivali kapsamında Akra’da bir araya geldi. 
 
İş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği festivale, Serdar Kuzuloğlu ve Kenan Erçetingöz gibi ünlü isimler de katılım gösterdi. DJ Suat
Ateşdağlı ise festivalin sonunda performansıyla geceye renk kattı.

Adalar Kent Konseyi, Milli Emlak'ın tahliyesini istediği Çelik Gülersoy Kültür Merkezi'ne sahip çıkılması için başta Çelik Gülersoy'u sevenler olmak üzere herkesi bu girişime karşı başlatılan imza kampanyasına katılmaya çağırdı.
 
Adalar Kent Konseyi Milli Emlak'ın tahliye etmek istediği  Çelik Gülersoy Kültür Merkezi'ne sahip çıkılması için bir açıklama yaptı.
 
Adalar Kent Konseyi, bu girişimin önlenmesi gerektiğini belirterek