Prince Group Anı Tur'un bünyesindeki Euphoria Otelleri'ne olan borçlarını ödemediği için ilişkisini kesti alacakları için mahkemeye başvuruyor.
 
Anı Tur’un durumu ile ilgili tartışma ve alacaklıların girişimlerine her gün bir yenisi ekleniyor.
 
Bünyesinde Euphoria Otelleri’nin olduğu Prince Group Anı Tur‘dan alacaklarını alamadığı için ilişkisini kestiğini açıkladı.
 
Prince Group’tan yapılan yazılı açıklamada, Prince Group ve Euphoria Otelleri olarak başarılı ve verimli bir 

Marmaris'te aralarında daha önce Martı Grubu'na verilmişken yatırım yapılmadığı için iptal edilen Maliye Kampı'nın da olduğu ; DPT, Maliye, Köy Hizmetleri, Ziraatçılar ve Özel idareye ait kamu kampları çürümeye terkedildi.
 
Marmaris’te, kiraya verilmesine rağmen işletilmeyen devlete ait atıl vaziyetteki milyonluk tesisler kaderine terk edildi. 
Kaba inşaatı tamamlanmış, 180 oda / 400 yatak kapasiteli Gimart Otel satışı için ihale açıldı...
 
 
 
Ankara’da  bulunan kaba inşaatı tamamlanmış, 6,620 m²  arsa alanına sahip, 180 oda / 400 yatak kapasiteli Gimart Otel satışı için ihale açıldı.
 
Gimat Birikim A.Ş.’nin sahibi olduğu otelin satışı 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na ve  4794 sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi tutulmayacak.
 
Kapalı zarf alma yöntemiyle satışı yapılacak otel için, son teklif verme tarihi 20 Ekim  olarak belirlendi.
Turizm eğitimi alan öğrencilerin, sektörün nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamaya yönelik yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla bakan Ersoy'un sahibi olduğu Maxx Royal ve Voyage Otel arasında işbirliğine gidildi...
 
Turizmde mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi konusunda imzalanan protokolün ilk uygulaması bakanın otelleri Maxx Royal ve Voyage’da yapılacak.

Yılın ilk yarısında Yunanistan'a gelen ziyaretçi yüzde 22 artarken turizm gelirindeki artış yüzde 17'de kaldı
 
Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da turizm geliri ziyaretçiden daha az artıyor.
 
Yunanistan Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre yılın ilk yarısında gelen ziyaretçi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.9 artarken turizm gelirindeki artış yüzde 17.2 oldu.

Proje Bulgaristan'ın AB projesi kapsamında gerçekleştirilecek. Proje ile Bulgaristan'ın Burgaz kenti ile Kırklareli'nin İğneada arasında deniz seferleri düzenlenecek.
 
 
Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısındaki turistik kentlerinden Burgaz ile İğneada'ya deniz gümrük kapısı yapılarak Burgaz-Kırklareli arası 3.5 saatlik süren karayolu deniz seferleri ile 1.5 saate düşürülmesi hedefleniyor. 
 
Burgaz-İstanbul arası 6 saatlik yol ise deniz ulaşımıyla 3 saate düşecek. Deniz otobüsü ya da yolcu taşıma 

BW Plus The President Hotel & BW Citadel Hotellerinin Satış Müdürlüğü'ne Tülay Akar Yılmaz atandı...
 
 
 
 
Sektörde çalışmaya stajyer olarak BW Plus The President Hotel’de başlayan Akar, çeşitli otellerde çalıştıktan sonra 2007’de yeniden Citadel-President’e döndü.
 
Bir süreden beri hükümet ile ilişkileri kapsamında aldığı ihaleler ve yaptığı açıklamalarıyla gündemde olan Hülya Koçyiğit'in damadı Ender Alkoçlar'ın sahibi olduğu Alkoçlar Otelcilik ödeyemediği 64.8 milyonluk borçları için konkordato istedi
 
Ekonomik açıdoan zor durumda olan firmaların borç ertelemek için konkmordato istemelyeri yayılıyor.
 
Turizm sektöründen konkonrdato isteminde bulunanlara, AKP’ye yakınlığı ile bilinen, başında sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın olduğu Alkoçlar Otelcilik de eklendi.
Dorak Holding'in sahibi Serdar Körükçü, HIS Grubu'nun Pamukkale ve Kapadokya'daki otellerine ortak olduklarını, işbirliğini yeni oteller ile sürdüreceklerini söyledi.
 
Dorak Grubu, Japon HİS Global ile işbirliğini otelcilik alanına yeni yatırımlarla sürdürecek.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Yerel Yönetim Akademisi'nde, "Turizm kentlerinde Belediye Başkanı olmak' başlığı altında birikimlerini paylaştı....
 
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, belediyecilim deneyimlyerini öğrencilerle paylaştı....
 
Başkan Ali Acar konuşmasına Belediye çalışmalarının yer aldığı bir sunumla başladı. Daha sonra turizm 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Tanıtma Müşaviri Deniz Ersöz Hindistan'ı ülkedeki gelişmeleri ve Türkiye'nin pazardaki yerini turizmgazetesi'ne değerlendirdi.
 
“Hindistan birkaç yıldır yıllık % 7 büyüyen bir ülke. Bu durum turizme de yansıyor” diyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan Tanıtma Müşaviri Deniz Ersöz,  bu ülkeden yurtdışına çıkışların şimdi 28 milyon olduğunu, 2020’de 35 ile 50 milyon olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü söyledi.
 
Başından sonuna kadar  sektörle birlikte
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek ve katkıları ile TravelShop Turkey’in Hindistan’ın 6 şehrinde gerçekleşen Destination Turkey B2B Workshoplarını ilk günden itibaren Türkiye’den gelenlerle birlikte oldu.

Her biri farklı özellikleri ile Antalya'ya sınıf atlatan Akra Otel'in bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği Uluslararası Meze Festivali'ne dünyanın 3 kıtasından 18 şef katıldı. 'Meze demek aynı masada birlikte oturabilmektir'...
3 kıtadan en önemli 18 şefi Antalya Akra Otel’in 2. Uluslararası Meze Festivali’nde de bir araya geldi. 
Şefler sundukları özgün tadlar yanında meze kültürü üzerine söyleşilerde konuştu. Festival komite üyesi Sözen, 'Meze demek aynı masada birlikte oturabilmektir' dedi.
 
Türkiye’den ve dünyanın en önemli şefleri Antalya’da bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Meze Festivali kapsamında Akra’da bir araya geldi. 
 
İş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği festivale, Serdar Kuzuloğlu ve Kenan Erçetingöz gibi ünlü isimler de katılım gösterdi. DJ Suat
Ateşdağlı ise festivalin sonunda performansıyla geceye renk kattı.

Adalar Kent Konseyi, Milli Emlak'ın tahliyesini istediği Çelik Gülersoy Kültür Merkezi'ne sahip çıkılması için başta Çelik Gülersoy'u sevenler olmak üzere herkesi bu girişime karşı başlatılan imza kampanyasına katılmaya çağırdı.
 
Adalar Kent Konseyi Milli Emlak'ın tahliye etmek istediği  Çelik Gülersoy Kültür Merkezi'ne sahip çıkılması için bir açıklama yaptı.
 
Adalar Kent Konseyi, bu girişimin önlenmesi gerektiğini belirterek

Bir süre önce borç yapılandırması yapan Doğuş Holding, bünyesinde bulunan Avrupa'daki otelleri için alıcı arıyor....
 
Bir süreden beri içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı nedeniyle faaliyet gösterdiği alanlarda daralmaya giden Doğuş Grubu turizmde de daralmaya gidiyor.
 
Doğuş grubu yurtdışındaki otellerini satıyor.
 
Bloomberg News'un haberine göre Ferit Şahenk'in sahip olduğu Doğuş Holding, güney Avrupa'da bulunan otelleri için alıcı arıyor.

Kapadokyalılar 9 yere daha balon turu izni verilmesine tepkili. KAPTİD Başkanı Dinler, Sivil Havacılığın bu yöndeki kararını anlamadıklarını söyledi
 
Sivil Havaclılk Genel Müdürlüğü (SHGM), balon uçuşlarının yaygınlaştırılarak ülke turizmine katkı sağlaması  amacıyla Kapadokya'nın yanı sıra Burdur-Bucak, Denizli-Pamukkale, Adana-Kozan, Bitlis-Ahlat, Ankara-Polatlı, Afyon-İhsaniye, Eskişehir-Seyitgazi, Samsun-Bafra, Aksaray Ihlara'da balon uçuşu yapılabilmesine yönelik çalışmalarını tamamlamasının ardından Kapadokya'da hizmet veren balon turizmcileri SHGM'ye tepki gösterdi. 
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından balon turizminin Kapadokya dışında 9 ayrı bölgede daha balon turizminin yapılacağı yönündeki açıklamasına tepki gösteren Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler,"Neden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 9 ayrı bölgeye balonculuğu dağıtmaya 

Tanıtımda radikal değişikliklere gitme kararı aldıklarını söyleyen Bakan Ersoy, 'Bundan sonra 'Turkey' yerine 'Turkish' olsun diyoruz' dedi...
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türk Hava Yolları  (THY) ile bakanlığın imzaladığı 'Direkt Turizm Hamlesi' imza töreninde yaptığı konuşmada tanıtımda klasikleşmiş yöntemlerden vazgeçeceklerini belirterek, ''Teknolojiyi, yeni iletişim araçlarını ön planda tuttuğumuz, yapay zekalarla hedef kitleleri belirleyip, nokta

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile THY Başkanı İlker Aycı imzaladıkları anlaşma ile üst gelir grubu turist için Nisan 2019'dan itibaren THY 13 hatta 67 frekans ile seferler yapacak.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy twitter hesabından yaptığı açıklamada THY ile yurtdışından business uçuşlar için anlaşma imzaladıklarını duyurdu.
Bakan Ersoy, ''Turist sayısı kadar nitelikli turist gelmesinin de önemli olduğunu sık sık dile getiriyorum. Ancak

Bodrum Tanıtma Vakfı'nın açıkladığı verilere göre geçen yılın ocak – eylül arasını kapsayan ilk 9 aylık döneminde havalimanına gelen ziyaretçi sayısında yüzde 60 artış yaşandığı belirtildi.
Bodrum Tanıtma Vakfı tarafından yapılan değerlendirmede; Milas-Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminaline gelen ziyaretçi sayısında 268.845, deniz yoluyla gelen ziyaretçi sayısında ise 28.085 kişilik artış yaşandığı görüldü.
 
Buna göre 2017 ve 2018 yılı Ocak – Eylül dönemine ait turist rakamlarına bakıldığında Milas-Bodrum Havalimanı dış hatlar 

Avrupa'daki 30 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre, Avrupa'nın en pahalı ülkesi İzlanda olurken, en ucuz ülkesi Bulgaristan olarak kayıtlara geçti.
 
Alman araştırma şirketi Statista’nın verilerine  göre,  Avrupa’nın en pahalı ülkesi İzlanda olarak belirlendi. Böylelikle İzlanda’nın pahalılık oranı yüzde 171 olarak görülürken, son 17 yılda ise yüzde 33,9 oranında daha fazla pahalılık yaşadığı kaydedildi.
Atatürk Havalimanı'nın genel havacılık bölümünü olduğu gibi korunacak. Terminal binasının bir kısmının havacılık üniversitesi olması düşünülüyor.
 
Hürriyet yazarı Uğur Cebeci, Atatürk Havalimanı'nın genel havacılık bölümünün olduğu gibi korunacağını yazdı. Terminal binasının bir kısmının havacılık üniversitesi olarak düşünüldüğünü belirten Cebeci, ''yeni düzenleme için ciddi bir oluşum iş başında'' diye yazdı.

Hyatt'ın 600 milyon dolara satın alma konusunda anlaştığı bildirilen Two Roads Hospitality'inin 85 oteli var
 
 
Uluslararası otel zincirleri arasındaki atın almaları biri daha eklendi
Hyatt Hotels, bünyesinde Alila, Destination Hotels, Joie de Vivre, Thompson ve Tommie 5 markada toplam 85 oteli olan Two Roads Hospitality’i satın alma konusunda anlaştı.
 
Hyatt Hotels’in satın alma için 480 milyon dolar temel, 120 milyon dolar ise potansiyel ödemeler karşılığında anlaştığı belirtiliyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, bu yılın ilk 9 ayında yolcu sayısını geçen yıla göre yüzde 11 oranında artırarak, toplam 25.9 milyon kişiye ev sahipliği yaptı.
 
Bu yılın ilk 9 ayında dış hat yolcu sayısı geçen yıla göre yüzde 12 artışla yaklaşık 8.7 milyon oldu. İç hat yolcu sayısı da yüzde 10 oranında artarak yaklaşık 17.2 milyona yükseldi.  Aynı dönemde havalimanından iniş ve kalkış yapan uçak sayısı ise yüzde 7 oranında artarak, 168.360 olarak gerçekleşti.