Hangisi doğru: Bakan Ersoy, 'Türklere verilen fiyatlar yabancı turistlerin altında', Bakanın şirketi Etstur 'oteller yerliye fiyatları yüzde 100 artırdı' ...
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, döviz bazında kıyasladığınız zaman Türklere verilen fiyatlar yabancı turistlerin altında gerçekleşti. Derken bakanın şirketi Etstur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek, otellerin fiyatlarını yüzde 100 artırdıklarını bunu izah edemediklerini söylüyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TBMM'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, yerli turiste 'indirimleri yakalayın' tavsiyesinde bulundu ve

Yurtdışındaki Türk tur operatörü BenTour'un sahibi Kadir Uğur, Alman ARD kanalının Turizm Bakanı ile röportaj yapmak için randevu isteğine ne yanıt verildi.
 
Almanya ve İsviçre’de faaliyet gösteren Türk tur operatörü Ben Tour’un sahibi Kadir Uğur, Almanya’daki ARD televizyonundan Oliver Mayer Rüth’ün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Taürk turizminde son dönemdeki gelişmeleri anlatmak amacıyla röportaj yapmak için randevu istediğini Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler’e ileti. Güler bunun için Basın Müşaviri Süha Bacanakgil ile görüşmesini söyledi.
 
Uğur konuyu Güler’in notuyla Basın Müşaviri Süha Bacanakgil’e ileti.
 
Aradan günler geçmesine karşın olumlu ya da olumsuz dönüş bile yapılmadığını söyledi.
 
Konuyla ilgili gelişmeleri 

Christian Dior, Marc Jacobs ve Givenchy gibi moda evlerinin sahibi ve kozmetik alanında faaliyet gösteren LVMH, İngiliz Lüks Otel Grubu Belmond'u 3.2 Milyar dolara satın alıyor.
 
Lüks giyim markaları ve kozmetik markalarının sahibi LVMH bir otel markasını daha bünyesine katıyor.
 
Bünyesinde Christian Dior, Marc Jacobs ve Givenchy gibi moda evlerinin yanı sıra lüks kozmetik markalmarının da olduğu LVMH, İngiliz Belmond oteli alıyor.
 
Bulgari ve Cheval Blanc otelleri 'ı içeriyor ve 

Tükiye rusya ilişkilerini değerlendiren Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, 'Bizim denize ve güneşe ihtiyacımız, sizin de Rus turistlerine sunabileceğiniz şeyler var' dedi.
 
Türkiye ile Rusya arasında  siyasal alanda gelişen iyi ilişkilerin her alana yayıldığını belirten Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, iki ülke arasındaki turizm ilişkilerini değerlendirirken,” Burada siyaset yok, burada genel bir istek var. Yüzde yüz genel bir ilgi” dedi.
 
Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik ve Ulusal Kanal Ankara Temsilcisi Eray Çelebi’ye iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendiren Yerhov turizm ile ilgili olarak şunları söyledi:
Koç Holding'e ait Divan Antalya Talya Otel'in yıkılıp yeniden yapımı için hazırlanan imar planı değişikliğine yönelik açılan davada istinaf mahkemesinden de red kararı çıktı
 
Antalya'da, 1970'li yıllarda inşa edilen ve 1987'de yapılan son 2 katına yıkım kararı verilen Divan Antalya Talya Otel'in tamamen yıkılıp, yeniden yapımı için gerçekleştirilen imar planı değişikliği kararları, bu yılın Ocak ayında Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nce iptal edilmişti. Karar kapsamında Talya Oteli'nin bulunduğu arsayla ilgili 1/5000 ölçekli imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı iptal edilmişti.
 
İstinaf mahkemesi itirazı reddetti
Çeşme plajlarının belediye tarafından işletilmesi talebiyle dikkatleri üzerine çeken Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Başlattığımız projeleri tamamlamak için bir dönem daha göreve talip oldum' dedi.
 
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, başlattıkları projeleri tamamlamak için bir dönem daha başkanlık yapmak istediğini, bu nedenle yeniden aday olduğunu söyledi. 

Erdoğan ve Yıldırım'ın 2018'de bitecek dedikleri milyonlarca lira harcandığı halde yıllardır bitirilemeyen Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi iptal ediliyor....
 
Adana, Mersin ve Osmaniye illerini kapsayacak şekilde hizmet vermesi planlanan ancak, 7 yıldır tamamlanamayan Çukurova Havalimanı için açılan ikinci ihale de iptal ediliyor.
 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, “Fiyat artışları, döviz bazındaki yükselmeler nedeniyle müteahhidi çok fazla zorlasak da netice alamıyoruz. Büyük bir ihtimalle bu proje fesihe gidecektir” dedi.
 
TBMM KİT Komisyonu’nda kurumun 2015-2016 yılı hesaplarına ilişkin 

Mali sıkıntıya girdiğini söyleyerek otellere ödeme yapmayan, müşterilerin telefonlarına çıkmayan Anı Tur'un yönetim düzeyindeki ayrılmalara hergün yenileri ekleniyor.
 
 
 
 
Anı Tur, çalışanları ücretsiz işten çıkartırken yönetim düzeyindekiler peş peşe ayrılıyor. Anı Tur'da Akdeniz Bölge Müdürü olarak görev yapan Handan Bozdağ'ın görevinden ayrılmasının ardından Anı Tur Yurtdışı ve Kültür Turları Koordinatörü Hakan Öksel ekibiyle birlikte Prontotour'a geçti.

2019'un ilk yarısında, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te açılacak açılacak Sheraton 17 bin 500 metrekare kullanım alanına sahip 183 oda kapasiteli
 
 
 
Türkiye'de birçok alanda faliyet gösteren Mobiltel Mıstaçoğlu Şirketler Grubu,Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'dte 2009'da yapımına başxladığı Sheraton otelini 2019'un ilk yarısında hizmete açacak
 
2013 yılında BishkekPark AVM ve BishkekPark Residence projelerini hayata geçiren şirket, aynı zamanda işletmecisi olduğu BishkekPark Kompleksi'ni hayata geçirdi. 
 
Toplam 17 bin 500 metrekare kullanım alanına sahip Sheraton Bishkek Hotel 183 oda kapasiteli 
Malezya'nın "UNESCO Dünya Mirası Şehirleri Listesi"nde yer alan Melaka kentinde 198 Milyon Dolarlık yatırımla gerçekleştirecek Splash World Theme Park projesini Polin yapacak.
 
Polin Waterparks, Hatten Group ile yaptığı anlaşma ile Malezya'da Melaka kıyı şeridi üzerinde inşa edilen 30 katlı yapının 14. katında, 50 bin metrekarelik alana su parkı kuracak. 
 
Polin Waterparks bu proje için özel su kaydırakları tasarlıyor. 2020'de açılması planlanan 46 bin 452 metrekareliktesiste birbirine bağlanan iki tembel nehir ve 50'den fazla sulu atraksiyon yeralacak. 
Yılın 10 aylık döneminde İspanya'ya gelen ziyaretçi sayısı 73.9 milyon turizm geliri 92 milyar dolar, kişibaşına gelir 1.214. Bu rakam Türkiye'de 600 doların biraz üzerinde.
 
İspanya bu yıl ziyaretçide kötü gelirde isi en iyi yılını yaşadı. Yılın 10 aylık döneminde (Ocak-Ekim) İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.5 gibi küçük bir artış gösterirken turizm geliri yüzde 2.7 arttı
 
10 ayda İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısı 73.9 milyon kişi olarak gerçekleşirken turizm geliri 92 milyar dolar oldu.

Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu olan TUI, 2018 yılında cirosu ve gelirini önemli oranda artırdı. TUI Group Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Joussen, TUI'nin kar marjı yüksek kendi ürünlerine yaptığı yatırım ile büyüdüğünü vurguladı....
 
Turizmgazetesi- Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu olan TUI, en yakın rakibi Thomas Cook’un aksine, 2018 yılını önemli oranlarda artışlarla kapattı.
 
TUI’nin 30 Eylül 2018 itibariyle sona eren 2017/2018 mali yılında cirosu yüzde 5,3 artışla 19.5 milyar avro oldu. Yolcu sayısı ise yüzde 4,7 artarak 20 milyonu aştı. TUI böylece karını yüzde 7,6 oranında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İkinci 100 Gün Programını açıkladı. Programda Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla ilgili 25 madde arasında işletme ve yatırım belgeleri ile ilgili düzenleme yanında Ürdün ve Etiyopya'da türbesi Restorasyonunu da var...
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkinci 100 Günlük İcraat Programını Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programda açıkladı. Açıklanan programda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı ilgilendiren 25 madde var. İşte o maddeler:
 
-Turizm Yatırım ve İşletme Belgeleri Başvurularının e-Devlet Üzerinden Alınması
 
- İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin İnşaatına Başlanması
28 AB ülkesinde satın alma gücü paritesi 100 iken, Lüksemburg'da, 132 ile en yüksek,39 ile Arnavutluk'ta en düşük, Türkiye'de ise 67 ile AB ortalamasının yüzde 33 altında.
 
Avrupalı turist gideceği ülkeyi seçerken ödeyeceği paket tur fiyatı yanında o ülkede yapacağı kişisel harcamaya da bakar.
 
Bu tatilcinin gideceği ülke (Destinasyon) tercihini de etkiler.
 
Bu nedenle Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat)’ın 28’I AB üyesi toplam 37 Avrupa ülkesindeki Satın Alma Gücü (SGP) verileri baz alınarak hesaplanan Kişi başına fiili bireysel tüketim seyahat endüstrisi önemli bir gösterge olarak kullanılıyor.
 
Avrupa'da 100 olan Türkiye'de 68
ITB Berlin fuarı kapsamında düzenlenen eTravel World bölümüne gelen talep üzerine alanın büyütülerek üç salona yayıldığı 80 firmanın daha başvuruda bulunduğu bildirildi....
 
ITB Berlin Fuarı kapsamında düzenlenen eTravel bölümüne katılmak isteyen firma sayısı artıyor. E-Travel bölümünde stand açmak için 170 firmanın olduğu bunların dışında yer isteyenlerle sayının 250’yi aştığı bildirildi.
 
E-Travel, seyahat teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların katıldığı Turizm Teknolojileri Aktiviteleri (TTA) üç salonda gerçekleştiriliyor.
Akdeniz bölgesindeki otellere yönelik talep artışı ve buna bağlı olarak fiyatların yükselmesi üzerine iç turizm pazarı Ege bölgesine kayıyor....
 
Otel fiyatlarının yükselmesi yurtdışından talep artışının iç turizmde tatilcileri Ege bölgesine yönelteceği belirtiliyor.
 
Yurtdışından talep artışının iç pazarda fiyat yükselmesine neden olduğunu söyleyen

Thomas Cook, CEO'su Peter Fankhauser, 2018 yılı bilançolarında zarar görünmesine karşın yatırım programlarını değiştirmeyeceklerini söyledi...
 
Avrupa seyahat endüstrisi pazarının en büyük ikinci grubu Thomas Cook, 2017-18 dönemindeki zarara rağmen yatırım stratejisini değiştirmeyeceğini açıkladı.
 
Thomas Cook, CEO'su Peter Fankhauser, kaybolan yatırımcı güvenini yeniden kazanmak için doğru bir stratejiye sahip olduklarını söyledi.Thomas Cook’un 2017-18 dönemi mali bilançosunu açıkladığında grubun zarar ettiğinin görülmesi üzerine borsadaki hisse senetleri hızla değer yitirmişti.
Antalya'nın ziyaretçide rekor yıl olan 2014'ü aştı. Antalya'nın ziyaretçi sayısında zirve yapmasında dört ülkeden gelenlerdeki artışlar belirleyici oldu...
 
2018 yılı Antalya için ziyaretçi sayısında rekor artış ile zirveye ulaşılan yıl oldu. Antalya’nın ziyaretçi girişinde bu noktaya gelmesini dört ülkeden girişlerdeki artış sağladı.
 
Antalya 2018'de kasım ayı sonu itibariyle gelen ziyaretçi 13 milyona ulaşarak tarihinin en yüksek rakamını elde etti. 

Kamuya ait enerji şirketi Turkish Petroleum International Company (TPIC) personelin konaklaması için Diyarbakır'da 6 ay süreyle 6.840 oda kiralanacak. Odaların 1.812'si tek, 5.028 adeti çift kişilik olacak.
 
Güneydoğu'da petrol arama çalışmalarını hızlandıran kamuya ait enerji şirketi Turkish Petroleum International Company (TPIC)

Hilton şemsiyesi altındaki markalardan 'Curio Collection by Hilton' üç yeni proje ile Türkiye'deki büyümesini sürdürecek.
 
Türkiye’ye gelen ilk yabancı otel zinciri Hilton bünyesindeki alt markaları da getirerek büyüyor.
 
Hilton, şemsiyesi altındaki markalardan Türkiye’nin çeşitli illerine dağılmış toplam 63 otele markalarının adını veren 2019 yılında toplam 27 yeni otel daha açacak. 
 
Hilton’un yeni açacağı oteller 3’ü “Curio Collection by Hilton” olacağı, bunlardan ikisinin İstanbul’da biri de Bodrum’da olacağı öğrenildi.

Yunanistan'daki 5 yıldızlı otel sayısı yüzde 77 artışla 216'ya yükseldi. Türkiye'de yalnız Antalya'daki 5 yıldızlı otel sayısı Yunanistan'daki toplam sayının iki katından fazla...
 
Turizmde kaliteyi yükseltme çalışmalarını sürdüren Yunanistan’da 5 yıldızlı otel sayısı artıyor.
 
GBR Consulting raporunda yer alan verilere göre Yunanistan’daki  5 yıldızlı otel sayısı 2009-2017 döneminde yüzde 77 arttı.
 
Bu artıştan sonra sayıları 216’ya ulaşan 5 yıldızlı otellerin Yunanistan’daki toplam otellerin yüzde 8’ini oluşturuyor.

28-29 Kasım'da Antalya'da Baia ve Miracle Otellerinde yapılan 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin sonuç raporu yayınlandı. Raporda kongreye yurtdışından ve yurtiçinden katılan konuşmacıların değerlendirmeleri aktarılırken turizmde sorunlar var ama bunlara karşın sektörün geleceği parlak deniliyor...
 
İlki 2011 yılında Antalya’da gerçekleştirilen Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin 8"ncisi bu yıl Antalya Lara'da bulunan Baia ve Miracle Resort Otelleri'nde yapıldı.
 
Türkiye’nin turizmde konjonktürel olayların ötesinde sahip olduğu potansiyeli, sunduğu fırsatları yatırımcı ve işletmecilere anlatıp, bu alanda stratejik işbirliklerinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan kongreye yurtdışından ve yurtiçinden sektörün her alanıyla ilişkili kesimlerden en üst düzeyden profesyoneller katıldı.