Yazar - TUNÇ MÜSTECAPLIOĞLU
 
 
Haziran ayının sonunda oraya gidene kadar ben hiç tanımazdım.
 
Hatta sıkça; Mozambik, Mogadişu, Moritanya ile karıştırırdım.
 
Koskoca bir ülke 10 günde ne kadar anlaşılırsa ben de o kadar anladım işte.
 
Şimdi aldığım notları sizlerle paylaşmak istiyorum;
 
- Madagaskar, 85 milyon yıl önce Hindistan’dan kopmuş bir kara parçası.
 
- Grönland, Yeni Gine, Borneo adalarından sonra dünyanın en büyük 4. adası.
 
- Ada deyince bizim Kınalıada ile filan karışmasın sakın, bu ada 587.000 km2 ile üzerinde İngiltere, İskoçya ve Galler gibi 3 ülkenin yer aldığı Büyük Britanya Adası’nın iki katı büyüklüğünde.
 
- 4.828 kilometre sahili var.
 
- Ada, bazı küçük adalar dışında yaklaşık olarak 1.114 km boyunda, 444 km eninde bir yeşil dev adeta.
 
- Ülkenin para birimi Ariary. 1 USD = 3.200 Ariary
 
- Madagaskar’ın adına boşuna Kayıp Kıta denmiyormuş.
 
- Birkaç ay gezilebilecek kadar doğal güzellikleri olan bir ülke.
 
- Nasıl ki Karayipler; Küba, Puerto Rico, Haiti, Jamaika, Dominik Cumhuriyeti, Bahamalar dahil 28 ülkesi ile dünyaca ünlü bir turistik destinasyon olduysa, Madagaskar da, Mauritius, Mozambik, Reunion ve birkaç Doğu Afrika ülkesi ile birlikte bir Cruise ve sahil turizminin cazibe merkezlerinden biri haline gelecek.
 
- Neden mi? Neredeyse denize kadar gelen yemyeşil ormanları, tertemiz kumsalları, endemik (sadece oraya özgü olan) vahşi yaşamı, hayvan ve bitkileri, bir hayli yoksul olmalarına rağmen hayat dolu ve güler yüzlü halkı, sokakta yaşamın çok ucuz olması sayabileceğim nedenlerden bazıları.
 
- 103 farklı türü ile lemurlar dünyanın en şeker hayvanlarından olsa gerek. Maymuna benziyorlar, ancak hiç zararları yok. Önce yadırgasak da sonra onları omuzumuzda gezdirmek, muzla beslemek çok keyifli oldu.
 
- Lemur’u, Koala ve panda ile karıştırmayınız, onlar Avustralya ve Çin’de yaşıyorlar.
 
- Zebu adlı hörgüçlü bir tür öküzleri var. Dişileri de boynuzlu. Tarla sürmekten, taşımacılığa kadar her işte kullanıyorlar. Eti de çok lezzetli.
 
- 14.883 endemik bitki ve 300 kadar kuş türü var. Dünyada yaşayan toplam bukalemun türlerinin üçte ikisi Madagaskar’da yaşıyor.
 
- Dünyada yaşayan 10 farklı gerçeküstü görüntülü Baobab ağaç türünün 9’u Madagaskar’da, biri ise Avustralya’da yer alıyor.
 
- Tarihine kısaca bir göz atacak olursak da; Ada’da yaşayan ilk insanlar zamanımızdan 4.000 yıl kadar önce görülmüşler. 1774’de korsanlar ve tüccarlar adayı istila etmişler. 1793’de çıkan büyük kıtlık sonrası İmerina Krallığı kurulmuş, 1817’de İngilizler yardım etmeye başlamış ve misyoner faaliyetleri ile ada halkını Hıristiyanlaştırmışlar. 1883’de Fransızlar adayı işgal edip 1896’da adaya tam hakim olmuşlar.
 
- Fransızlar 26 Haziran 1960 tarihine kadar tam 64 yıl Madagaskar’ı sömürmüşler.
 
- Ülkede 18 farklı etnik grup yaşıyor. Adı konmasa da Hindistan’dakine benzeyen bir kast sistemi olduğu fark ediliyor.
 
- Aslında, Güneydoğu Asya’dan adaya göçenlerle, Doğu Afrika’dan  (Bantular) gelenlerin değişik harmanlanması ile Madagaskar halkı oluşmuş. 
 
- Madagaskar’ın nüfusu 25 milyon kadar, başkenti Antananarivo (1000 savaşçının şehri anlamına geliyor), nüfusu 1.5 milyon.
 
- Nüfusun % 91’i Hıristiyan, % 5’i yerel halk dinlerine inanıyor, % 4’ü ise Müslüman.
 
- Resmi dil Madagaskar’ın yerel dili Malagazi, neredeyse herkes Fransızca da konuşuyor.
 
- Ülkenin olumsuz yönleri yok mu? Var tabi..
 
- Bu kadar güzel sahilleri olan bu ülkenin şehirlerarası kara yolları, havalimanları bir hayli kötü.
 
- Maalesef çocuk fuhuşu var.. Sırf bunun için Uzakdoğu’ya giden sapıklarla Madagaskar sokaklarında da karşılaşmak mümkün.
 
- Benzin onca yoksulluğa rağmen ucuz değil, süper benzinin litresi bizim paramızla 5.8 TL.
 
- Haftada 50 saat kadar çalışıp, ayda 70 $ maaş alan, İngilizce, Fransızca bilen bir otel çalışanı, işyerine değeri bir milyon dolarlık süper korumalı bir villanın yanından geçerek gidiyor.
 
- Kilise, aşiretler, güvenlik güçleri süper yetkilerle donatılmış ve ülke yönetimine hakimler.
 
- Aman zebu’nun altında buzağı filan aramayanız, ben Madagaskar’dan bahsediyorum. Benzerlik falan bulursanız başınızın belaya girmesini istemem.
 
- İktidar mensupları bu güzelim ülkeyi ihmal ediyorlar hissine kapıldım. Un, şeker, yağ, hepsi var, ancak yapılan helvanın lezzeti henüz yetersiz.
 
- Yine olumlulara dönecek olursak; ülkeyi bir yılda yaklaşık olarak 300.000 turist ziyaret ediyor, bunların neredeyse yarısı Fransız.
 
- Sadece Antalya bu rakama bir haftadan daha kısa bir sürede ulaşabiliyor.
 
- Madagaskar’ın 2020 hedefi 500.000 turist.
 
- Ülkenin avantajlı taraflarından biri de 30 Mart, 10 Ocak tarihleri arasında 9.5 ay kadar yüksek sezonların olması, Nosy Be gibi bölgelere Avrupa’dan doğrudan charter seferlerinin yapılıyor olması.
 
- Oteller; kişi başı 70 Euro ortalama her şey dahil fiyatlara, yıllık % 60-70 doluluklara  ulaşabiliyorlar. İşçilik ucuz, bir otel yatırımı iyi 5-6 yılda yatırım bedelini geri döndürebiliyor!..
 
- Devlet arsayı satıp tapu vermiyor, uzun vadeli tahsisler var.
 
- Enfes denizi, sualtı zenginliği ile bu doğa harikası devasa ada ile en kısa sürede tanışmanızı öneriyorum..
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )