Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU 
     
Öyle şeyler var ki bunu yapmak akıl işi değil, bu durumda o işi yapmak deliliktir.
 
Ama o işler de yapılması gerekiyorsa, o zaman deli olmak, delilik yapmak gerekir, bu durumda deli olmaya, delilik yapmaya gereksinim vardır.
 
Türkiye Sözlü Turizm Tarihi işi bir ‘Delilik’tir. 
 
Bunu yapanlar da ‘Deli’dir.!!!
 
Bu ‘Deli’lerin başında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak geliyor.
 
Bu projede yer alan çok sayıda kişi yanında ben ve Halim Bulutoğlu da ‘Deli’ler arasında sayılsak da bizlerin durumu ve yaptıkları Prof. Dr. Nazmi Kozak ile karşılaştırılamaz.
 
Zira Nazmi hoca “Bugünü’ Yaşayan Bir Toplum İçin ‘Dün’ün Ne Önemi Var ki?” anlayışının yayıldığı bir dönemde  bu işi yapmıştır.
 
Nazmi hocanın tek deliliği de bu değldir.
 
O'nun Anatolia Dergisi'nden Uluslararası Akademik Turizm Kongreleri ve Arama konferanslarına kadar uzanan 'Deli' işi başka faabliyetleri de var.
 
Nazmi hoca bu ‘Deli’ işlerinden 'Turizm Sözlü Tarihi'projesine neden, nasıl girdiğini şöyle anlatıyor:
 
Bundan 10 yıl önce önde gelen turizmcilerden Nizamettin Şen, turizmgazetesi.com’da “Alamancı Turizmciler-2: Turizmde İz Bırakanlar” başlıklı bir yazı yayımlamış ve bu yazıda “Faruk Şen ve Nazmi Kozak araştırma konusu yapmalı.” diyerek, yakın dönem Türk turizminin tarihinin yazılmasıyla ilgili olarak, tabiri caiz ise topu üzerimize atmıştı.
 
O dönemde  ABD’de ziyaretçi  araştırmacı  olarak  bulunuyordum,  bulunduğum  kasabanın sevdiğim ortamlarından Mill Mountain Cafe’de “Bugünü’ Yaşayan Bir Toplum İçin ‘Dün’ün Ne Önemi Var ki?” başlıklı bir yazı hazırlayarak, Nizamettin Bey’in yazısına yanıt vermeye çalışsam da, yakın dönem Türk turizm tarihine yönelik bir çalışma yapma konusu kafamda yer etmişti.”
 
Aşağıda başlıklar halindeki çalışma ile ilgili notları okurken böyle bir şeyi yapmanın bir delilik, bunu yapmak için de deli olmak gerekip gerekmediğine siz karar verin.
 
Ama bu çalışmada çorbada tuz örneği bir katkım olabilmişse eğer, bu sıfatımla diyorum ki güzel yurdumda böyle güzellikler yaratabilecek, böyle deliler var ve herşeye karşın iyi ki böyle delilikler yapılabiliyor…
 
Ya bu deliler de olmasa…
 
Başta Prof. Dr. Nazmi Kozak olmak üzere kendi alanında ilk ve tek olan Turizm Sözlü Tarihi Projesi’ne emeği geçen, özellikle baskı aşamasına gelmişken çıkarılan engelleri aşmak için turizmgazetesi olarak yapılan çağrıya yanıt vererek destek ve  katkıda bulunan herkese içten teşekkürler.
 
Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın ağzından Turizm Sözlü Tarihi Projesi
 
2012 yılında, böyle bir araştırma için gereken ortama sahip olduğumuzu düşünerek, çalışmaya başladık. O dönemde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ile Anadolu Üniversitesi’nde bulunan arkadaşların da bulunduğu 40 kadar öğretim elemanı ile bir toplantı yaparak, konuyu kendilerine açtım ve böyle bir projede yer alıp almayacaklarını sordum. 
 
Bir hafta sonra yapılan ikinci toplantıya, bu projede yer almaya gönüllü olan 25 arkadaş geldi. 
 
Mayıs 2012 tarihinden itibaren konu üzerinde çalışmaya başladık. 
 
Projemiz 17 Aralık 2012 tarihinde kabul edildi ve resmen çalışmalara başladık. 
 
Sözlü tarih yönteminde “kaynak kişi” adı verilen kişilerin listesini oluşturmak üzere, Eskişehir, İstanbul ve Antalya’da üç ayrı çalıştay düzenlendi. 
 
Bunun yanı sıra projede görevli arkadaşların konuyla ilgili bilgi birikimlerini geliştirmek için çeşitli eğitim programları yapıldı.
 
Kaynak kişilerle görüşmelere Mayıs 2013 tarihinde başladık ve yaklaşık iki yıl sonra, Haziran 2015 tarihinde son görüşmeyi gerçekleştirdik. Başlangıçta 200 kişi ile sınırlandırılan görüşme sayısı, konunun kapsamı göz önüne alınarak zamanla artırıldı ve Proje 22 görüşme ile sonlandı. 
 
Öyle sanıyorum ki, daha fazla süremiz olsa idi bu sayının epey üzerine çıkardık. 
 
Proje kapsamında toplamı 696 saat tutan görüntülü ve sesli turizm tarihi arşivi oluştu. 
 
Sektörel anlamda belki de Türkiye’nin en kapsamlı sözlü tarih arşivi ortaya çıktı. 
 
Bütün bu görüşmeler için on binlerce km yol kat edildi. Yüzlerce saat telefon görüşmesi yapıldı, yine yüzlerce e-posta yazıldı. 
Projede görev alan arkadaşların üstün özverileri ile Proje 17 Aralık 2015 tarihinde tamamlandı.
 
Projeye 25 araştırmacı olarak başlandı 21 araştırmacı ile sonlandı. 
 
Projenin Amacı
 
Turizm Sözlü Tarihi Projesi’nin amacı, Cumhuriyet Dönemi’nde unutulmaya yüz tutmuş turizmle ilgili gelişmeleri, kurumları, kişileri, ilişkileri ve turizm sektörünün gelişiminde önemli olmuş olayları sözlü tarih yöntemi ile ortaya çıkarmaktı. 
 
Son yıllarda ülkemizde turizm sektörünün gelişiminde önemli görevler üstlenmiş yatırımcı, işletmeci, bakan, müsteşar, uzman, turist rehberi, seyahat acentesi sahibi gibi konumları olan kişiler aramızdan ayrılmaya başlamışlardı. 
 
Söz konusu kişilerin turizmle ilgili yaşadıkları olayları, deneyimlerini, yalnızca onların tanık oldukları gelişmeleri günümüzün ve geleceğin araştırmacılarına kazandırmak, bu projenin amaçları arasında yer almaktaydı.
 
Turizm sektörünün genelini kapsayan herhangi bir sözlü tarih çalışması yok.
 
Bu çalışma ile ülkemiz turizm sektörünün gizli kalmış tarihinin ortaya çıkarılması amaçlandı. 
 
Turizm sektörünün alt sektör itibariyle geniş bir iktisadi ve sosyal bir alan olduğu, ekonomik, sosyal, kültürel ve hatta siyasal etkileri ve sonuçları itibariyle boyutları düşünüldüğünde, yürütülen bu çalışma ile elde edilen bilgilerin önemi daha iyi anlaşılacaktı. 
 
İşe, 3-4 Eylül 2012’de Eskişehir’de sonra 22-23 Şubat 2013 ; İstanbul, 27 Nisan 2013’te Antalya’da yapılan kaynak kişi belirleme toplantıları ile başlandı.
 
Çalışma 13 Aralık 2012’de Skype üzerinden ABD’nin Cambridge-Boston’dan Sarah Boyer’in çalışmayı yapacak kişilere verdiği konferans ile devam etti.
 
Ardından çalışmayı yürütecek ekibe 29 Mart 2013’te Eskişehir Sözlü Tarih Görüşme Metinlerinin Raporlaştırılması Konulu Semineri verildi
 
Bunları Tarih Vakfı’ndan Gülay Kayacan, Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Arif Bilgin’in verdiği eğitim çalışmaları gerçekleştirildi. 
 
Bu arada 22-26 Nisan 2015 tarihlerinde Dramaturg Canan Sanan yönetiminde Türkiye Turizmi Sözlü Projesi’nde görevli 18 araştırmacıya Al “Yaratıcı Yazma Atölyesi” düzenlendi. 
 
17 Aralık 2012’de başlayan proje Proje 36 ayda, 17 Aralık 2015’te tamamlandı.
 
Proje kapsamında 14 makale uluslararası bilimsel dergilere gönderildi. Uluslararası bilimsel kongrelerde 6 bildiri ve 2 poster bildiri ile ulusal bilimsel kongrelerde 25 bildiri sunuldu.
 
Proje kapsamında Türkiye’nin her yerinden ve yurtdışından turizmin her kesiminde yer almış 522 kaynak kişi ile 696 saat, 41.918 dakika sesli ve görüntülü olarak 8 TB kapasiteli hardiskte tutulan görüşmeler yapıldı.
 
Bu kapsamda; Akçakoca/Düzce 7, Akyaka/Muğla 1, Alanya/Antalya 37, Ankara 37, Antalya 33, Balıkesir 6, Belek/Antalya 6, Bodrum/Muğla 30, Bursa 14, Didim/Aydın 20, Düsseldorf/Almanya 3, Erdek/Balıkesir 9, Eskişehir 10, Fethiye/Muğla 16, Gaziantep 1, Internet ortamında 1, İstanbul 122, İzmir 19, Kayseri1, Kemer/Antalya 1, Kırklareli 1, Kuşadası/Aydın 28, Mardin 1, Marmaris 25, Mengen/Bolu 21, Mersin4, Nevşehir, 40, Prag/Çek Cumhuriyeti 1, Side/Antalya 17, Vilamoura/Portekiz 1, Uludağ/Bursa 7 görüşme yapıldı.
 
Bu çalışma sonunda Cilt - 1: (Side, Alanya, Antalya), Cilt - 2: (Bodrum, Marmaris, Fethiye), Cilt – 3: (Didim, Kuşadası), Cilt - 4: (Akçakoca, Erdek, Uludağ, Kapadokya), Cilt – 5 : (Turizm Eğitim Kurumları), Cilt – 6 : Türkiye’de konaklama işletmeciliği, Cilt- 7 : (Seyahat Acenteciliği, Turist Rehberliği, THY), Cilt – 8 : (Aşçılık, Meyhane ve Restorancılık, Kamp ve Karavan, Turizm Yayıncılığı), Cilt – 9 : (Turizm Bakanlığı, TURBAN, TURİNG,  TMGT, Dernekleri, Hippiler, Turizm yatırımcılığı , diğer alanlar), Cilt- 10 : (Kurumlar, Kuruluşlar, Turizm Bölgeleri ve Meslekler) şeklinde tasnif edilerek 10 cilt halinde basıldı.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )