Yazar- SÜHA UYAR  
Güle güle. Türsabı geçimlik yapan zihniyet, eveleme geveleme seçimleri develeme derken nihayet gitti. Gül güle. Hem de öyle bir güle güle ki TÜRSAB tarihinde rekor olan bir oy farkıyla güle güle. Bu rekor oy farkının ele güne ilan ettiği hezimete uğrayan,  aslında yıllardır TÜRSAB  yönetiminde yer almış, çalışkan, sevilen ve başkanlığa aday değil, TÜRSAB'ın içinden elini kolunu çekmemek cinliğinde olan tarafından aday gösterilmiş olan Çetin Gürcün olmadı. Hezimet, onu aday olarak ilan edenin uğradığı hezimet oldu.


 
Seçimlere iki sonuç gözönüne alınarak girilir. Kazanmak ya da kaybetmek. Kimileri benim de başıma geldiği gibi başkanlığa adaylığını koyup sonunda mahkemede haklılığı ispat olsa dahi hile, hurda, sahtekarlık, rüşvet  ve üçkağıtçılık karşısında kaybeder, kimileri mertçe yarışır kaybeder, kimileri de üçüncü bir şekilde kaybeder ki işte bu üçüncü şekli yaşayan da ne yazık ki uzun yıllar Türsab'a hizmet etmiş  dolayısıyla tecrübe kazanmış ve camiada çoğunluk  tarafından sevilen Çetin Gürcün oldu.  
 
Eğer Çetin Gürcün kendi iradesiyle gerekli zamanda başkan adayı olarak sahaya çıksaydı seçimi kaybetse bile böyle ezici bir fark olmazdı. Osa, bunca yıldır birlikte çalıştığı Başaran Ulusoy'un yaralı parmağa siymek yerine bir çentik daha atıp kangrene dönüştürme zevki için elinden geleni ardına koymadığını yedi düvel bile öğrenmişken onun da öğrenmiş olması ve sabık başkanın bu önerisini kabul etmemiş olması gerekirdi. Başaran Ulusoy'un çokça telafuz ettiği turizm ahlakına sığmayan Osmanlı Tokadı kesinlikle Çetin Gürcün'ün suratında değil kendi suratında patladı. Kaybedilen her seçimden sonra söylenen bir söz vardır “bizim için seçim şimdi başlıyor.” Gürcün'ün özgüveniyle çalışmaya başlaması lazım.
 
Hoşgeldiniz seçimi kazanan sevgili meslektaşlarım hepinizi tebrik ediyorum hoşgeldiniz. İstanbul'a ilk geldiği ve Dedeman'la tanıştığı ilk günden bu yana tanıdığım yeni başkanımız sayın Firuz Bağlıkaya'nın naçizane takdir ettiğim üstün başarılarını yeni bir taçla pekiştirecek olması gerçekten camiamız için oksijen çadırından çıkış ümidi oldu. Hoş geldiniz sayın başkan ve sayın yönetim kurulu üyeleri.
 
Mutlaka planınız programınız neler yapıp neler yapmayacağınızın hesaplarını kitaplarını önümüzdeki günlerde ele almaya başlayacaksınız. İşte o günlerden bazı günler ayırınız. Şöyle ki.
 
-Bir gün ayırınız. Rehber ve turist gözüyle Hipodrom, Sultanahmet, Ayasofya,Topkapı gezelim,
 
-Bir gün ayırınız. Rehber ve turist gözüyle İstiklal caddesi gezelim,
 
-Birgün ayırınız. Rehber ve turist gözüyle adalar turu yapalım,
 
-Bir gün ayırınız. Boğaz turu yapalım. Gece turuna da devam edebiliriz.
 
-Bir gün ayırınız.Turist gözüyle taksiye binmeye çalışalım,
 
-Bir gün ayırınız. Hangisi olursa olur havaalanına gidelim geliş ve gidiş transferi yapalım,
 
-Bir gün ayırınız. Beraber öğle veya akşam yemeği yiyelim. Tek şartım acentalarınızın turiste verdikleri     
 yemekleri yemek,
 
-Bir gün ayırınız. Kaza, bela, rehber, şoför, araç, gezi programı vs için şu iç turizme bir göz atalım,
 
-Bir gün ayırınız. Yurt dışı turlarda tüketiciye yaşatılan işkencelere ve aldatılmalara bakalım.
 
-Bir gün ayırınız. Acentalarınızın rehberlere tutum,davranış ve yasadışı ücret ödemelerini inceleyelim,
 
-Bir gün ayırınız. Bazı acentalarınızın rehber diye kimleri kimleri çalıştırdıklarını tesbit edelim.
 
Daha dün bir bugün iki, hele mazbatalarınızı alınız TÜRSAB'ı ayıklayınız ondan sonra bu yukarıda yazdığım günleri ayırırsınız. Sevgili Başkan unutmazsın ama hatırlatayım, iki yıl çabuk geçer. Hoşgeldiniz.
 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )