Yazar - BAHATTİN YÜCEL

Aslında her şey ibra edilmeyen kurulun propaganda amaçlı yayınladığı bir video ile başladı.

Geçmşlte yapılan her seçimin ardından; “bu kez son” diyerek yeniden adaylığa soyunan eski yönetim; güçlü olduğunu kanıtlamak istercesine, - gizli özne kullanarak-  Başkanlarının ağzından; devam etmemizi istediler” ifadesiyle 23.Genel Kurul’da da aday olacaklarını açıklamıştı.
 
Yönetim Kurulunun yasal görev süresi dolduğu için önceden yapılan duyurularla toplanması gereken günde (27 Kasım 2017) salona gidenler, sürpriz bir açıklama ile karşılaştılar. Eski yönetim; güvenlik sağlanamayacağı gerekçesiyle, seçimleri ertelemişti. Oysa artık görev süresi sona eren yönetimin çok önceden ilan edilen genel kurul tarihini erteleme yetkisi yoktu.
 
Yargıya yapılan itirazlar sonuçlanmadan araya Birliğin tarihinde ilk kez Bakanlık da giriyor, Sayın Bakan; “tarafları uzlaştırmaya çalışıyoruz” açıklaması yapmakta hiçbir sakınca görmüyordu.
 
TÜRSAB ’ın bazı üyeleri yarım yüzyıla yaklaşan Birlik tarihinde görülmedik bu ertelemeye karşı çıkan birbildiri taslağı hazırladılar.
 
Daha önce yönetimde görev almış, aralarında eski Başkanların da bulunduğu bazı seyahat acenteleri temsilcileri, bildiriyi imzalamaktan kaçındılar. İçlerinden birisi; “uzun süre düşündüğünü, ancak bulunduğu konum nedeniyle sözkonusu bildiriyi imzalamak istemediğini”yazılı olarak ifade eti.
 
Doğrusu konumu engel değildi ama nedeni sonradan anlaşıldı.
 
O artık eski yönetimin can simidi haline gelen, üç kişilik kayyumların arasına katılmıştı. Uyduruk erteleme gerekçesini gözardı ederek, görev süresi bitmiş yönetimin hiçbir şey olmamış gibi ünvanlarını da kullanarak harcamalar yapmasından rahatsız olmamışlardı.
 
Yetinmediler..
 
Önceden toplantılar yaparak, divanı belirlemek, temsil yetkisi tartışmalı bir kayyumu hazirun listesine ekletmek dahil her türlü girişimde bulundular.
 
Kısaca tarafsız kalmaları gerekirken, bazı kişilere adaylık önerisi de götürerek, TÜRSAB Üyelerinin iradelerine ipotek koymaya kalkıştılar.
 
Genel Kurul bu atmosferde toplandı.
 
Üyeler yapılanları sezinlemişlerdi.
 
Sağduyulu davranarak, 5 ayrı oylamada iradelerini özgürce kullandılar. 
 
Hesap vermekten kaçan, kaynakları hoyratça tüketerek, TÜRSAB’ı borç batağına sokan bu yönetimi ve onu denetlemekle görevli kurulu, ezici birçoğunlukla, aklamadılar.
 
Bu mesleğe inanmış, ülkenin aydınlık yüzü olduğundan zerre kadar kuşku duymamış, yıllarını ülkede turizmin gelişmesine karşılık beklemeden adamış meslektaşlarını, son derece mutlu eden bir kararlılık gösterisiyle tavırlarını belli ettiler.
 
Kendi geleceklerini tayin yolunda, ülkeye ders verecek nitelikte bir oylama yaptılar.
 
TÜRSAB’ın 23. genel kuruluna katılan üyelere selam olsun.
 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )