Yazar - BAHATTİN YÜCEL
 
 
 
Türkiye; Cumhuriyetin ilan edildiği  29 Ekim 1923 gününden bu yana, tarihinin en kritik eşiğinden geçmeye hazırlanıyor.
 
Çokdeğil 2,5 yıl once ülkedeki seçmenlerin yarısının oyuyla iktidara gelen bir partinin Meclis’teki çoğunluğuna ve  %  51’i aşan seçmen desteğiyle göreve gelen Cumhurbaşkanının karizmatik gücüne karşın, Türkiye’nin erken seçime götürülmesi, olağan bir gelişme sayılamaz.
 
Ekonomide dengelerin altüst oluşu bir yana, borç yükü altında ezilmeye başlayanların geleceğe duydukları güvensizliğin başlıca sorun haline geldiği bu süreçte, Ortadoğu’da her an sıcak savaşa dönüşme eğilimi gösteren bölgesel gerginlik, ister istemez turizmi ve sorunlarının tartışılmasını ikinci plan itiyor.
 
Belki de bu yüzden sezon öncesi ilk satışların göstergelerine göre esen iyimserlik  rüzgarları yerini,  acaba ne olacak düşüncesine bırakmışa benziyor.
 
Kuşkusuz bu iklimden yararlanan bir kesim de var..
 
Kamu tahsisli araziler üzerinde yatırım yapanlar. Bir zamanlar ; “bizler sanayici ve ihracatçı işadamlarıyız, turizm yatırımlarından anlamayız” diyen, ülkenin önde gelen girişimcileri. Rahmetli Özal’ın çoğu kez zorlayarak özendirdiği, bugün Türkiye’nin önde gelen yatırımcıları.
 
Çoğu; ormanda  yol açarcasına giriştikleri bu serüvenin,  Türkiye’nin yüzbinlerce  yatakla uluslararası pazarda yükselmesiyle sonlanacağını büyük olasılıkla bilmiyorlardı.  Savaşlar, krizler, terör ve bir türlü anlam veremedikleri yasaklara karşın yılgınlık  göstermediler.
 
Geçtiğimiz günlerde Antalya’nın Batısında, Çamyuva’da günümüzden otuz yıl once temeli atılan bir tesisin Marco Polo’nun sezon açılışındaydık.
 
Tesis yenilenmiş, personel özgüven tazelemiş ve en önemlisi beklentileri yükselmişti.
 
Aradan geçen on yıllar içinde belki de Marco Polo’nun adından kaynaklanan içgüdüyle; sektörün otuz yılını değerlendirdik.
 
Süre bitimi yaklaşırken, arazilerin tahsis sözleşmelerinin yenilenmesi, yasa ve yönetmeliklerin esnetilerek, tapu verilmesi hariç, diledikleri gibi tasarruf edebilme olanağı sağlanması, kuşkusuz zor günlerden geçen turizm yatırımcılarının hakları.
 
Ama sağlanan son  kolaylıklar, yatırımcıları alkışladıkları ölçülerde olmasa da, AKP Hükümetinin turizmin gerilemesine yolaçan uygulamalarını eleştirmelerinin önüne de geçmemeli.
 
Örneğin yeni turizm eğilimleriyle ortayaçıkan; bireysel seyahat etme olgusunu değerlendirmekten uzak sivil hava taşımacılığı politikasını, içki dahil yasaklarını, eleştiren uyarılarını kamuoyu ile paylaşmaları, en azalacakları teşvikler kadar önem taşıyor.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )