Yazar - BAHATTİN YÜCEL
TÜRSAB üyeleri eski yönetim kurulunun hatalı yönetimine zamanında yeterince karşı çıkamadıkları için, Birlik tarihinin en ayıplı seçimine, atanmış, taraflı ve mesleğin geçmişini hiçe sayan bir kurul tarafından götürülüyor.


 
Aslında daha önce yazdığım için Genel Kurul öncesinde seçimlerden söz etmeme kararı almıştım. Kurulun son yazılı açıklamasını okuyunca, karşı çıkmanın TÜRSAB’a yıllarca hizmet etmiş bir eski seyahat acentesinin kaçınılmaz görevi olduğunu düşünüyorum.
 
Eski Yönetimin Birliği sadece ticaret yapabilmek amacıyla soktuğu çıkmazın nedeni olan; TÜRSAB’ı Esnaf ve Sanatkar Odaları ile aynı kategoride değerlendiren girişimi sonucu, Bakanlık tarafından atanan üç kişinin genel kurulu demokratik teamüller yerine, yasaklayıcı  bir takım önlemlerle toplayacağı anlaşılıyor.
 
Tarihinde ilk kez  TÜRSAB’ın Genel Kurul Salonuna dinleyici ve basın mensupları alınmayacak. -4. (.....) Sarı Kart sahibi Basın Mensupları sadece belirlenecek oturumlara girebilecekler ve kendilerine ayrılan bölümde oturup görüntü alabileceklerdir. –
 
Kısıtlamalar bu kadarla kalmıyor.
 
TÜRSAB’ı Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile aynı kategoriye sokan yasa değişikliğiyle, Birliğin en yüksek karar organı olan genel kurulun yönetimi de atanmış bu üç görevliye teslim ediliyor. -6- Genel Kurul Gündeminin 2. Maddesinde bulunan “Divan’ın Teşekkülü”, Bakanlık Tarafından Atanan Kurul ve yazılı önerge ile teklif edilerek oylaması yapılacak 2 kişilik katip seçimi ile tamamlanacaktır –
 
Açıklamadan sonra TÜRSAB’ın Genel kurulunun demokrasiye uygun ve serbest bir seçimle yapılacağını beklemenin aşırı iyimserlik olacağı ortada. Açıkça söylemek gerekirse; Bakanlık tarafından atanan kurul, TÜRSAB üyelerini baskı altına alarak, serbest seçim yapılmasını engelleyen bir tutum almıştır.
 
TÜRSAB; tarihinin en ağır borç batağına sürüklenmişken, atanan Kurul; seyahat acenteliği mesleğiyle ilgisiz bir takım ticari girişimler sonucu aklanmak derdine düşen, üyelerine hesap vermekten kaçınan eski yönetim kurulunu kurtarma amaçlı davranıldığını izlenimi uyandırmaktadır.
 
Kısa bir süre önce güvenlik gerekçesiyle, yasaya aykırı ertelenen genel kurul bu kez atanan üç kişi eliyle baskı altına alınmaktadır.
 
Turing üzerinde gerçekleştirilen ele geçirme operasyonuna, sureti haktan görünerek destek veren, sözde demokrat ve ilerici bazı üyelerin, bu kez yapılan büyük yanlışı görerek, basit çıkarlara hizmet yerine, mesleklerinin geleceğini düşüneceklerini ummak istiyorum.
 
Tarihi geriye almak elbette mümkün değildir. Ama Türkiye’nin yüzü akı olmuş bir kurumun geçmişine sahip çıkılmasını istemek, haklı bir talep olmanın ötesinde kaçınılmaz görevdir.
 
Haklarını yemeyelim;  atanan kurul bütün bunlar olurken, sanırım turizmin en önemli sorununu saptayarak önlemini de almış.  Seyahat acentelerimize hayırlı ve uğurlu olsun. -21- Topkapı A Erkekler için, Topkapı B Salonu Kadınlar için Mescit olarak düzenlenecektir.-
 
Üyelerin kullanacakları her oy; başlıktaki sorunun cevabını verecektir.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )