Yavuz Ataç
 
Avrupa fatihleri hocalarının lafı sanıyorlar ama öyle değil. 
Türkiyebu sözü ilk kez 2006 yılı yapımıRocky Balboa filminde duydu, amma velakin sorun kimse hatırlamaz. Çünkü insanlarımız birçoğu artık duymak istediğini duyuyor. Olsun, zaten bu söz ilk olarak Sylvester Stallone’nin ağızındançıkmışdeğil. Spor literatürüne, bu kelimeleri yazdıran kişi Amerikalı efsane beyzbol oyuncusu Yogi Berra olmuş, hem de 1973’de..
 
Neyse, azımı Avrupa fatihi diye açmışken, dar açıdan yaklaşıp şu sevilen malum şarkıdan bahsetmeyeceğim.. Sabırsızlıkla bir diğer Avrupa fatihi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın sıcak hikayelerinibekleyen ihtiraslı arkadaşlarımız ise sakın hayal kırıklığına uğramasın. Çünkü Rus kaynaklarını araştırıyorum.
 
SokağımızaKoronavirüs salgını öncesi taşınmış şen şakrak, üniversiteli bir rus kızı yardımcı olurum dedi. Ama bir buçuk metreden böyleişlersabır istiyor..
 
Bugünkü konumuz ise Avrupa’da yakın ilişkileri olduğusöylenençok yönlü paşalarla ilgili. Yalnız alışılmışın dışında farklı özellikleri olan paşalarımızı birbirinenden ayırmak için bu muhterem beyfendilere, “Turizm paşası” diyelim.
 
Zaten turizm paşalarımız Osmanlı döneminde olduğu gibi artık kelle koltukta dolaşmıyor. Çünkü sağcıyla sağcı, solcuyla solcu, çevir kazı yanmasın. Ama lafa gelince de mangalda kül bırakmazlar..
 
Bej bir trençkot giymişti. “Neler olacağını biliyorum” dedi. Berlin’le dün geceyarısı görüştüm. Sıkıntı yok.. Bana değil, bir otelciye anlatıyor.Ama karşısındakinin ona kulakverdigini sanmıyorum. Yalnız yurtdışına fuarında gidince hemfikir insanlara, bilhassa akşamları ihtiyaç duyuluyor.
 
La Casa de Papel’ deki, psikopat Berlin mi?diye sordum. Ne papel, ne psikopatı diye söyleyince Netflix izlemediğine karar verdim. “İspanyol yapımı bir dizi” dedim. Takip ettiği tek dizinin ‘Yalan Rüzgarı’ olduğunu, 11.898 ‘inci bölümünü dün akşam tekrardan izledim diyor. Kafasının sürekli meşgul olmasını artık daha iyi anlıyorum.
 
Otelciye sıkıntı yok dedi ama herif üç adım uzaklaştıktan sonra off, puf diye konuşmaya başladı. Soğuk ter yanaklarından akıyordu. Bak, Yavuz diyerek. “Bizler bitti demeden, Türkiye’de turizm bitmez.. “ dedi. İnanamadım.. Çünkü ağızından ilk kez adam akıllı bir söz çıkmıştı.
 
Gelgelelimdiğer fenomen paşalara. Onları gece görseniz hortlak görmüş sanırsınız. “Tren mi var, atlayın; yol mu var, gidin”sözünü farklı yorumlayanlardan. Çünkü hayatları boyunca hep hazıra koymuşlar. Ancak Koronavirüs salgınısüresinde mecburiyetten duran bir trene binmişler.
 
İçlerinden birisiyle Mayıs sonu karşılaşmıştım. Yok, trende degil. Heyecana kapılmayın, şu teras-cafedeki arkadaşda degil. Bu paşa uluorta uygunsuz ortamlara girmez.Birçoğu kim olduğunu biliyor ama anlatmak işine gelmiyor.. Ramazan ayındakahve fincanı içinde viski içen tiplerden.
 
Oturmuş şaşkın şakın bakıyordu. Sizlerle şu kısmını paylaşabilirim. Devlet babadan yardım almak için artık trende olmak da fayda etmiyor dedi. İki şapkalı olduğu için arkasından Avrupa’da bir politikacıyla yemek yediğini söyledi. 
 
Avrupa Birliği ülkelerini Haziran ortası tekrar satışa açıyoruz. Rezervasyonları çok daha cazip hale getirmek içinse, Yunanistan ve İspanya ‘ya gidecek turistlere, olası bir salgın durumunda, geri 
 
taşıma garantisi veriyoruz dedi. Kırık Türkçesiyle... 
 
Ecnebi politikacı ise “Size güveniyoruz ama onlara güvenmiyoruz”demiş. Bak paşa dedim. Onlar diye söylediği Türk milleti.. Sen nesin?. Muz cumhuriyeti olmadığımızı anlatmadın mı? Güya 
 
turizm şirketi yönetiyor ama üç kuruş alırım diye susuyor. Sadece şarkıların degil. Şu paranın da gözü kör olsun.Türkiye'de ise bir çok otelcibu paşadan mucize bekliyor.
 
Artık bir daha selam vereceğini sanmıyorum, paşa gönlü bilir. Zaten konuşurken başka bir yere bakan insandan bir cacık olmaz.. Bunu iyi bilen bir bakanımız, “Çok şükür, korona salgını
 
döneminde sağlık güvenliği bakımından da hiçbir sıkıntımız olmadı, dünyaya model olduk” diye, boşu boşuna açıklama yapmıyor.
 
Eğer bana o veya bu paşadan birini seç derseniz, ilk paşayı tek geçerim. Çünkü yağmasa bile gürlüyor. Kolay mı sanıyorsunuz, turizm literatüre “Bizler bitti demeden, Türkiye’de turizm bitmez..” sözünü kazandırmak.
 
Avrupa’dan seyahat yasağı konusuna gelince. Herkes rahat olsun. Temmuz ayı içinde çözülür. Yok, paşalardan biri söylemedi, hissediyorum. Ha, yaramıza merhem olur mu?” bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

(t u r i z m g a z e t e s i. c o m)