Zafer Alkaya
 
 
 
Tüm dünyada halk sağlığı uzmanları, tıp dünyasının profesyonelleri ve sektörün liderleri birlikte çok detaylı çalışmalar yaparak özellikle toplantı alanlarında oluşabilecek virüs riskini olabildiğince ortadan kaldıracak ürün ve methodlar üzerine çözüm önerilerini tartışıyorlar.
 
Yeni Normal’in ana hatları turizm sektörünün tüm diğer alanlarında toplantı ve etkinlik turizminin de birincil gündemi. 
 
Zaten tüm dünyada bilinen son derece hassas yapısı ve çok bilinçli misafir profili ile daima farklı bir kulvarda ilerlediğini bildiğimiz kongre ve etkinlik turizmi de pandemi sürecinde kepenkleri  indirmek zorunda kaldı.
 
Hiç şüphe yok ki yüz yüze ve birebir etkileşimle yapılan tüm ulusal ve uluslararası toplantıların tılsımı tartışılmaz. 
 
Şimdi ise artık yeni normal bu tılsımlı etkileşime biraz daha farklı bir anlayış getirerek damgasını vuracak.
 
Dünya turizm Endüstrisi pandemi sonrası mutlaka önce bir toparlanma ve takiben eski ışıltılı günlerini yakalama sürecine girecek. 
 
Söz konusu bu sürecin kongre ve etkinlik turizmi açısından biraz daha zorlu geçmesi doğaldır.
 
Avrupa’nın tüm önde gelen şehirlerinin marka değeri yüksek kongre bürolarının yeni normal ile birlikte güven anlamında en küçük bir detayı bile anlamaksızın Yeni takvimlerini oluşturma çabası içerisinde olduklarını biliyoruz.
 
İstanbul ve Antalya kongre bürolarımız da tüm gelişmeleri dikkatle takip ediyorlar. 
 
Turizmin başkenti Antalya son yıllarda Kongre turizmi alanındaki çok önemli yatırımları ile ön plana çıkarak iddialı bir konuma gelmiştir. 
 
Şayet bu talihsiz pandemi süreci yaşanmamış olsaydı ulusal ve uluslararası kongreler yüzünü hiç şüphe yok ki Antalya’ya çevirmiş olacaklardı. 
 
Kongre turizmi turizm endüstrisi içerisinde sonuç alınması çok kolay olmayan bir alan.
 
Özenli ilişkiler ve asla yılgınlığa düşmeden yakın takip gerektiriyor. 
 
Şimdi Pandemi sonrasında Ülkemizin ve dünya ülkelerinin kongre ve etkinlik hareketlerini YENİ NORMAL’ in gerektirdiği tüm normları  dikkatle gözeterek takip etmek durumundayız.
 
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

(t u r i z m g a z e t e s i. c o m)