Yazarlar - YUSUF HACISÜLEYMAN
 
Her akşam ekran karşısında oturup bekliyoruz, saat 19.00 olsun….
 Kaç kişi? Merak ettiğimiz bu. Kaç kişinin öldüğünü görmek, kaç kişinin hastalandığını, yoğun bakımda ve solunum cihazına bağlı yattığını, yapılan test sayısı ve iyileşenlerin sayısını görmek için ekranı bekliyoruz. Günlük yeni vaka sayısı, ‘’vaka’’ denilen şey belki ölümün habercisi.
 
İngilizcesi ‘’scoreboard’’, sayı tahtası, panosu veya tablo, maçlarda durumu gösteriyor, adına ne derseniz deyin… Sayılarla dolu ve ortasında kocaman bir tarih, tarih mi yoksa daha önemli, bilemiyorum. Bir hayatın yok oluşunu bir sayı tahtasına indirgemek, bir ömrün tükenişini, bir insanı dünya envanterinden düşmek, sanki insan hayatını değersizleştirmek gibi geliyor. Belki de kaybedilen yaşamların görünmez bir düşmana yenik düştükleri için akşam olunca bir sayıya dönüşmesini kabul etmek istemiyor insan? Bu scoreboard’dan ölümü çıkartalım, istatistiki veriler Sağlık Bakanlığı’nın web sayfasında kendine yer bulsun. Scoreboard’da en çok sevindiğimiz yer kuşkusuz ‘’iyileşenler’’ bölümü, sadece kendi hayatlarını değil, sevdiklerinin de hayatını hiçe sayarak tehlikeye atan kahraman sağlık çalışanları ordumuzun başarısı… Bu pandemi zamanında çok şeyler gördük öğrendik, tarımın, gıda üretiminin, suyun, insani dayanışmanın önemini ve belki de en önemlisi böyle bir zaman geldiğinde her ülkenin kendi kaynakları ile yalnız başına kalacağını bir kez daha gördük. 65 yaş ve üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamasının doğru bir karar ve başarılı bir uygulama olduğunu gördük. Bir şey daha gördük; sağlık sistemimizden bireysel olarak bazen çok mutsuz da olsak böyle bir durumda altyapımızın sağlam temeller üzerinde durduğunu gördük. Sağlık bilimi alanında ne kadar çok değerli bilim insanlarımızın olduğunu, hepsinin birbirinden değerli olduklarını gördük. Ama aynı zamanda genelde diğer ülkelerde bir Üniversite örneğin; Amerika’da John Hopkins Üniversitesi veya bir Enstitü örneğin; Almanya’da Robert Koch Enstitüsü gibi bu alanlarda otorite sayılıp liderlik yaparken bizde bu tip konularda uzmanlaşmış, yetkilendirilmiş bir üniversitenin veya enstitünün henüz bulunmadığını gördük.
 
YENİ NORMALE GEÇİŞ
 
Yeni Normal dönemi ne zaman başlar? İşte bu scoreboard ekranlardan ne zaman kalkarsa o zaman yeni normale geçmiş oluruz ki bence artık zamanı geldi. Bu scoreboard artık ekranlardan gitmeli, bilgiler ve değerlendirmeler, bilimsel istatistikler sağlık bakanlığının web sayfasındaki yerini almalı.
 
Turizmde yeni normal ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, “Sağlıklı Turizm Sertifikası kriterleri “ve “Oteller Genelgesi “yayınlandı. Artık elde bir rehber var, kimimize göre eksiği kimimize göre fazlası var, ama bence 3 konunun çözülmesine mutlak surette ihtiyaç var, hem de kısa bir süre içinde:
 
Oteller genelgesinde ‘’tesis içerisinde çocuklara ayrılmış oyun odaları, çocuk kulübü, lunapark, oyun bahçesi-alanı gibi üniteler hizmete açılmaz ‘’ denilmektedir. Bu maddenin Bilim Kurulunun tavsiyesi olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Hepimiz biliyoruz ki, son yazımda da belirtmiştim tekrar, Türkiye bir aile destinasyonudur. Kuşkusuz Aile tanımı birçok birlikte yasam şekillerini de içermektedir ama biz burada aile derken çocuklu aileleri kastediyoruz. Çocukların tabiatları gereği sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda son derece başarısız olacaklarını tabi ki hepimiz bilmekteyiz. Ancak bize gelecek olan misafirlerin kendi ülkelerinde zaten kreşler ve okullar açıldı. Çocuk kulübündeki kapalı alanlarının bu sezon kapalı tutulması, mevsimsel ihtiyacın da olmaması nedeniyle benimsenebilir belki, ancak açık alandaki çocuk parkı ve oyun alanlarının hijyen kurallarına azami dikkat edilerek açılması turizm için vazgeçilmez bir pazarlama aracıdır. Çocukların tabiatları gereği birbirleriyle tanışmaları ve oynamalarına zaten nereyi kapatırsanız kapatın engel olmanız mümkün değil ki. Barda, lobbyde, restoranlarda koşuşturur, yine birbirlerini bulur ve oynarlar. Bu güncellemenin hemen yapılmasında fayda var çünkü uçuşların başlaması, özellikle Almanya ve Orta Avrupa’dan, yakın görünüyor, rezervasyon aşamasında Türkiye’de çocuk oyun alanları, mini kulüpler kapalı konusu fazla dillendirilmeden ve diğer ülke destinasyonları bundan yararlanmadan, yani rezervasyon tercihinde rol oynamadan.
Bakanlığın konaklama sektörü için yayınlamış olduğu genelge hijyen tedbirleri açısından gayet geniş kapsamlı ve uygulanabilir. Ancak bu tedbirlere rağmen virüsün bulaşıcılığı ve kuluçka dönemlerinden dolayı olası herhangi bir otel misafirinde pozitif test sonucu çıkması durumunda otelin sorumlu tutulmaması gerekliliği yasal olarak düzenlenmelidir. Yani Misafire otele giriş esnasında uluslararası hukuka uygun bir metin imzalatılarak otelde kalışının kendi sorumluluğunda olduğunu ve oteli bu konuda sorumlu tutmayacağı taahhüt altına alınmalıdır. Bakanlık bunu resmi olarak düzenlemelidir. Özellikle bazı kaynak ülke misafirlerinin buna benzer tazminat konularındaki iştahlı yaklaşımları sektör tarafından unutulmadı. Otele girişte ateş ölçülmesi gibi tedbirler sadece ateşi olanları elemine etmektedir. Örneğin; Almanya’daki Robert Koch Enstitüsü Covid19 vakalarının yarısından bile daha azında ateş semptomu görülmüş olduğunu açıkladı.
Bu madde başlığımız ile ilgili. “EASA” nedire bakalım… European Aviation Safety Agency, Türkçesi: Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı. Covid19 pandemisi nedeniyle bir yerden bir yere uçabilmek için uçulacak havaalanının emniyetli olması gerekiyor. İçinde bulunduğumuz dönemde emniyetten kasıt o şehirde vakaların kontrol altında olup olmaması. Bu nedenle bazen şehir şehir kademeli olarak trafiğin açılacağını duyarsınız. Son günlerde bazı havayolu şirketleri, ki bunlardan birisi de Lufthansa haziran başından itibaren uçacağı rotaları açıklamış ve içinde hiçbir Türk şehrinin olmaması gereksiz yere üzüntü yaratmıştır. Oysa ki bunun sebebi başkadır. Biz ülke olarak EASA’ya tam üye değiliz (Avrupa birliğine tam üye olmadığımız için) ama ajansın bir alt grubuna Pan-European Partners’ın (PANEP) üyesiyiz. Türkiye Covid19 rakamlarını şehir bazında (scoreboard bizde su anda ülkesel) yayınlamadığı için henüz uçuş listelerinde yer almıyoruz. Ancak bu konuda hiçbir şehrimizin sorunu yok çünkü Covid19 tehlikesi şu anda uçuşa açık olan birçok Avrupa şehrinde bizimkilerden daha yüksek. Bu nedenle endişeye gerek yok, ancak şehir scoreboardların da artık yavaş yavaş yayınlanması ve hazır olan şehirlerimizin hava yollarının Avrupa uçuş planlarında yer alması sağlanmalıdır. Haziran başında dünya turizm hareketi yeniden başlayacak, ortasına doğru da ivme kazanacak… Hazır olun.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

(t u r i z m g a z e t e s i. c o m)