Yazar - BAHATTİN YÜCEL
 
Son dönemde nasıl ve nereden geldi bilmiyorum ama “Turizm” de iktidarın gündemine girdi.
 
Gün geçmiyor ki, Bakanımız Sayın Kurtulmuş ya da son zamanlarda sektöre ilgisi birden bire artan Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu, 2018 sezonuna ilişkin iyimser tahminlerini açıklamasınlar.
 
Dışarıdan bakanlara; her halde önceki iktidar ya da iktidarlar turizm sektörünü darboğaza soktular ve kurtarmak iki Sayın Bakanımıza “nasip oldu “, yorumu yaptıracak kadar sevinç içinde peş peşe müjdelerini sıralıyorlar.
 
Aşırı yükselen vergiler nedeniyle, enerji girdilerinin Dünya’da maliyetlere en fazla yansıdığı bu ülkede, uygulanan   ekonomik anlayışın sorumlusu olarak henüz muhalefeti suçlamadılar ama  siyasal tavırlarına bakılırsa; yakındır.
 
Büyüme rakamlarını öylesine seviyorlar ki,  kişi başına sağlanan döviz girdilerinin sürekli düştüğünü, aslında yapılanın bir anlamda damping olduğunu  göremiyorlar.
 
Böylesine çok talep arttıran bir ülkede, neden uçaklara  ve kruvaziyerle gelenlere kişi başına teşvik primi ödediklerini bir türlü açıklamıyorlar.
 
Örneğin DİB Sayın Çavuşoğlu  geçtiğimiz yıl Almanya ve Hollanda’ya karşı geliştirilen politikanın sorumlusu değil miydi? Ya  düşürülen savaş uçağının ardından, Rusya’yı suçlayan demeçleri verenler?
 
Önceki Sayın Bakanlarımızdan birisi de turizmdeki başarısını sayısal artış ile kanıtlamak istemiş ve Suriye’li sığınmacıları da yabancı turist olarak istatistiklere dahil ettirmişti.
 
Sağlık Turizminde de benzer bir tablo ile karşı karşıya kalabiliriz.
 
Neden derseniz, hemen söyleyeyim.
 
DİB Sayın Çavuşoğlu Antalya’daki Sağlık Turizmi Fuarını gezdikten sonra çıkışta gazetecilere demecinde ; turizmin çeşitlendirilmesine ne kadar önem verdiklerini vurgulayarak,  Sağlık Turizminde olumlu sonuçlar aldığımızı ifade etmiş.
 
Gerçekten öyle..
 
Örneğin Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu döneminde  yayınlanan "Türkiye Medikal Turizm Değerlendirme Raporu” na göre; 2012 yılında "Sağlık Turizmi" amaçlı olarak çeşitli ülkelerden Türkiye'ye 261.999 kişi gelmiş.
 
Gelenlerin ülkelere göre dağılımında; Libya 36.534 kişi ile ilk sırada.
 
Bu sayılara bakılırsa; Türkiye'ye “Sağlık  Turizmi”  için Almanya'dan çok Libya'dan 'Turist' gelmiş.
 
Libya'dan "Sağlık turizmi"  için gelmiş görünen bu turistlerden sadece 67 kişi kamuya ait büyük olasılıkla Üniversitelerde, kalanların tümü özel hastanelerde tedavi edilmiş.
 
İlk bakışta ciddi bir başarı hikayesi var gibi görünüyor değil mi?
 
Maalesef eskilerin dedikleri gibi “kazın ayağı hiç öyle değil”.
 
Müezzinoğlu döneminde; Libya’da Kaddafi’nin devrilmesiyle başlayan iç savaşta yaralanan, El Kaide, İslami Cihad ve El Nusra örgütlerinin militanları Türkiye’deki özel hastanelerde tedavi edildiler.
 
Sayıları hızla artan sağlık turistleri arasında, büyük ihtimalle  literatürde İslamcı terör örgütü üyeleri olarak nitelenenlerin önemli sayılara ulaştıkları anlaşılıyor.
 
Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Genel Sekreteri Enginer Birdal’ın raporundaki; “Türkiye'de sosyal sigortası, özel sigortası olmayan hasta geri çevrilmedi.  İç karmaşadan dolayı Libya'nın sağlık hizmetinin aksaması Türkiye'ye –olumlu- yansıdı. Özel Sektör bu pazarı iyi değerlendirdi. Umarım bundan sonra da Ortadoğu ülkeleri için bu kazanımı sürdürürüz” sözleri, Libya sağlık turizminde Almanya’yı neden solladı, sorusunun cevabını da ortaya koyuyor.
 
Sözkonusu rapora göre  2012'de "Sağlık turizmi"nden 2.2 milyar dolar ciro elde edildi, bunun yüzde 92'sini oluşturan 2 milyar dolarlık bölümü özel hastanelerce sağlandı.
 
Turist sayısını artmış göstermek için  Suriye’li sığınmacıları, Sağlık Turizmindeki başarı için Arap Baharı ertesinde  çıkan kargaşada çatışan “İslamcı Militanları” referans alarak bakalım hangi hayırlı başarılara imza atacaklar?
 
Birlikte göreceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )