Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Yukarıdaki başlık; AKTOB ve Antalya Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa düzenledikleri bir kampanyanın adı. Hedef kitlesi; iç pazar.
Kamu destekleriyle büyüyen Antalya’daki tesislerin, sonunda kendi pazarlarını hatırlamaları ve doğrudan bu potansiyeli kazanmayı amaçlamaları, kuşkusuz sevindirici bir gelişme.


 
Aslında kendi iç pazar dinamiklerine dayanmayan hiç bir mal ve hizmet üretiminin, sürekli başarı sağlamakta yeterli olamayacağını gösteren iktisat teorilerini de dikkate alan bir yaklaşım.
 
Son dört yıl içinde; özellikle kıyı bölgelerinde yerel iktidarı tartışmasız biçimde elinde tutan ana muhalefet partili Belediyelere önerdiğimiz, ayrıntılarına kadar özenle hazırlanmış bu modelin sonunda Antalya’da iktidar partili Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi  anlamlı.
 
Doğrusu CHP üst yönetimine başta Sayın Genel Başkanları olmak üzere 3 yıl önce İstanbul’da ayrıntıları ile açıklanan bu programın, kısa sürede benzer konumdaki bölgelerimizi de kapsamaması için hiç bir neden yok.
 
“Antalya seni bekliyor” adı verilen bu kampanyanın yürütüleceği illerin titizlikle seçildiği anlaşılıyor.  Basına açıklama yapılan İstanbul’daki toplantıda; ülkenin önde gelen klasik ve sanal tur operatörlerinin yer alması, tanıtımın ardından satış kanallarının da düşünüldüğünü gösteriyor.
 
Açıklamada 40 Milyon kişiye ulaşılması hedeflenen bu çalışmanın geniş bir kitlesel iletişim programının yanında, sağlıklı çalışan bir ulaşım altyapısına dayanması da gerekiyor.
 
Özellikle farklı bütçelere uygun düşecek havayolu ulaşımının sağlanması ve bu konuda başta THY olmak üzere havayolu taşımacıları ile anlaşmalar yapılması büyük önem taşıyor.
 
İç hatlarda sezonda, Bodrum,Dalaman ve Antalya uçuşlarında yüksek fiyat politikası uygulayan THY’nın, bu projeye vereceği destek, başarıyı doğrudan etkileyecektir.  
 
Milli havayolunun; rakip hava taşımacılarının –özellikle- yukarıdaki meydanlarda, pazar paylarını arttırmalarını önleyen ticari tavırlar alması, kampanyanın arzulanan amaca ulaşmasını engelleyebilir.
 
Bu arada Antalya’da Belediye ve İşletmecilere düşen en önemli görev; bireysel talebi karşılayacak her ölçekteki işyerinde; nitelikli ve uluslararası standartlarda hizmet verilmesini sağlayacak mekanizmaları şimdiden hayata geçirmektir.
 
Kuşkusuz Antalya’da yasaksız, insanların kendilerini özgür hissedebilecekleri bir günlük yaşam ortamının yaratılması, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğundadır.
 
Kadınlara ayrı plaj uygulaması başlatan ender Belediyeler arasında yer alan Antalya Büyükşehir Belediyesinin, önümüzdeki dönemde yaklaşımı bakalım nasıl gelişecek, birlikte göreceğiz..

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )