Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Başaran Ulusoy döneminde yapılan şikayet üzerine Türkiye'deki faaliyeti yasaklanan online rezervasyon sistemi Booking com için Bakan Mehmet Ersoy ' Dijital kapitüsasyon' derken davayı açan TÜRSAB'ın Başkanı Firuz Bağlıkaya, ''Yasağın yasal dayanağı yok' diyor..
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Turizm Ajansı ile ilgili düzenlemelerde zirveye çıkan TÜRSAB yönelik tutumuna karşı TÜRSAB da tavır almaya başladı.
 
Bakanlık ile TÜRSAB arasında bir süreden beri kapalı kapılar arkasında yaşanan sorunlar artık gizlenemiyor.
Bunun son örneği Booking Com olayında yaşanıyor.
 
 
Bakan Mehmet Ersoy’un Turizmi Geliştirme Ajansı Tanıtma Ajansı ile ilgili düzenlemelerde TÜRSAB’ı dışlayan tutumunda zirveye çıkmıştı.
 
Bakan TÜRSAB'ı neden dışlıyor
Bakan nedenini hâlâ inandırıcı biçimde açıklamayadığı meslek örgütü olarak TÜRSAB’ın neden ajansın yönetim ve icra kuruluna alınmadığını ilişkin çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. 
 
Mehmet Ersoy’un bir önceki dönem Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB yönetimi için aynı listede aday olmuşken, bakan olduktan sonra tutum değiştirmesinin ‘Duygusal’ yönü de olan kişisel nedenlerden kaynaklandığı iddia ediliyor.
 
'Duygusal' , kişisel ve kurumsal ilişkiler 
 
Ancak bu doğru olsa bile bakanlık ve meslek örgütünün kurumsal kimlikleri dikkate alınarak sektörü ilgilendiren konularda kişiselliğe yer olmadığı, ilişkilerin kurumsal temelde yürütülmesi gerektiğine işaret ediliyor.
 
Bakanlık ile TÜRSAB ilişkilerinin Turizm Ajansı konusunda karşı karşıya gelmesi, daha dağrusu bakanın TÜRSAB’a karşı açıktan tavır alarak meslek örgütünü dışlayarak yok saymasının tartışmaları devam ederken ilginç bir gelişme oldu.
 
 
 'Kapitülasyon' dediğinin  benzerini kurdu
 
Başaran Ulusoy döneminde TÜRSAB’ın şikayeti üzerine online rezervasyon sistemi Booking Com’un Türkiye’den Türkiye’deki otellere rezervasyon alması yasaklandı.
 
Yargıya taşınan bu yasak devam ederken bakan Mehmet Ersoy’un şirketi ETS Booking Com’a benzer işi yapmak üzere Odamax adıyla online rezervasyon şirketi kurdu.
 
ETS sahibi Mehmet Ersoy Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atandıktan sonra Booking Com ile ilgili yaptığı açıklamada ‘Dijital kapitülasyon’dur demişti.
 
Yollar ayrışınca değerlendirme değişti
 
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Ersoy’un bu açıklamasına o sırada ses çıkarmadığı, itiraz etmediği gibi bunu açtıkları davaya destek olarak da görmüştü.
 
Ancak ilişkilerin bozulması üzerine Bağlıkaya, Bakan Ersoy’un ‘Dijital kapitülasyon’ dediği Booking Com ile ilgili tutumunu değiştirdi.
 
Bağlıkaya: Yasal dayanak yok
 
Milliyet Gazetesi’nden Abdullah Karakuş’a konuşan Firuz Bağlıkaya, Bakan Mehmet Ersoy’un kendilerinhe karşı tutumu ile ilgili olarak 'Ajansın kurulacağını söyledi ama nasıl olacağını söylemedi' dedikten sonra Booking Com davası ile ilgili olarak ''Bookingyasağı ile ilgili yasal dayanağımız yok'' diyor.
 
Bağlıkaya Booking gibi seyahat platformlarının Türkiye’de yasaklanmış olmasının getirdiği negatif bir algı olduğunu belirttikten sonra belirttikten sonra şunları söylüyor:
 
“Uluslararası anlamda bakıldığında, seyahat platformlarının yani isim vermek doğru değil ama Booking gibi seyahat platformlarının Türkiye’de yasaklanmış olmasının getirdiği bir negatif algı var. 
 
Bunlarla ilgili yasal düzenleme ve yasal dayanaklar olmadığı için şu anda sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. 
 
Hâlbuki yeni yasal düzenleme yapıldığı zaman, Booking gibi benzeri onlarca site var, o sitelerin de kontrol altına alınması yeni yasayla söz konusu olacak. 
 
Hiç değilse yasal bir dayanağımız olacak. 
 
Aslında tüm Avrupa’daki ülkelere de örnek olacak kontrol alma açısından. 
 
Şu anda bakıldığında, sadece Booking kapatmış olarak ve diğer tüm benzeri siteleri açık tutmuş olarak aslında zaten haksız rekabetin bir parçası olmuş vaziyetteyiz. 
 
Yani ya hepsini kapatmamız lazımdı ya bunu da açmamız lazımdı."
 
Firuz Bağlıkaya’nın ‘Yasal dayanağı yok’ dediği Booking Com davasını TÜRSAB açtı.

 
 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )