Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Doğu Ekspresi, ilk başladığı günden itibaren ilgi gören güzel bir uygulama oldu.
 
Biletleri satışa çıktığı gün değil aylar öncesinden satılıyordu.
 
Bilet bulunamıyordu.
 
Bunun üzerine Ulaştırma Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı bir araya gelerek kapasiteyi artırma yanında güzergahı da yeniden düzenledi.
 
Doğu Ekspresi’nin adı da "Turistik Doğu Ekspresi" oldu
 
Bu çerçevede trenin geçtiği güzergah ve o güzergahta ne kadar durulacağı ve  yolcuların burada nereleri göreceği bilgileri belirlendi.
 
Turistik Doğu Eksperi’nin ilk seferi için Ankara Garı’nda bir tören düzenlendi.
 
Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy şöyle diyor:
 
“Tren yolcularımız, uzun konaklama sürelerinde, hem bölge acentalarının hem de tur operatörlerinin organize ettiği turlarla buraları da çok detaylı gezme şansına sahip olacaklar, gastronomiyi yakalayacaklar, alışveriş imkânı bulacaklar."
 
Buraya kadar herşey güzel.
 
Sayın bakanın içinde bu bölümün de olduğu uzun konuşması da güzel.
 
Fakat Doğu Ekspresi’nin turistik hale getirilmesi ile bu güzel uygulamaya gölge düşürecek söylenti ve iddialar ortaya atıldı.
Bir seyahat acentesi sahibi bizi arayıp töreni izleyip izlemediğimizi sordu.
İzleyemediğimizi söyleyince Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy’un törende yaptığı yukarıda kısa bölümünü verdiğimiz
Anadolu Ajansı (AA)’nın geçtiği konuşmanın tamamını gönderdi.
 
Konuşmanın o bölümünün altını çizmişti.
 
Bunda ne var dedik Anlatmaya başladı:
 
“Turistik Doğu Ekspresi her şeyi ile yerinde ve güzel bir uygulama, Bu, yılardır konuşulan turistik ürün geliştirme gereğinin ‘Kuvvadan fiile’ geçirilmesi, yani laftan çıkarılıp uygulamaya konulmasıdır.
 
Ama bu bir firma için değil sektörün tamamı için olmalıydı”
 
“Böyle bir şey mi var” dediğimizde, “Evet, ne yazık ki var” dedi.
İddiasına göre
 
“Turistik Doğu Ekspresi ile ilgili henüz bir düzenleme işleyiş vs gibi konular bile belli değilken birileri trenin bütün biletlerini satın alıp kapatmış.
 
Bakan konuşması iyi güzel, Sayın bakan diyor ki, “Hem bölge acentalarının hem de tur operatörlerinin organize ettiği turlarla buraları da çok detaylı gezme şansına sahip olacaklar” ama bu treni bir firma dışında başkası satamıyor. Çünkü o firma çok önce trenin tamamını kapatmış” dedi.
 
‘Kim o firma’ diye sorduğumuzda.
 
“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığına atadığı Mehmet Ersoy’un şirketi ETS” dedi.
 
Bununla ilgili olarak da ETS’nin web sitesine bakmamızı söyledi.
 
Baktık.
 
Evet sözkonusu tur ETS sitesinde var.
 
Sözkonusu tur ile ilgili program her tur için olduğu gibi turun başladığı yer saat, trenin uğrayacağı istasyonlar, görülecek yerler gibi bütün ayrıntılar yer alıyor.
 
Seferler başlamadığı için o zaman kimse bunun üzerine durmadı.
 
Gün gelip bu turu satmak için trenden yer almak isteyenler Turistik Doğu Ekspresi’nin sahibi Türkiye Cumhuriyet Devlet Demir
Yolları (TCDD)’den yer istediklerinde ‘Yer yok’ yanıtını alınca. Neden diye sorulduğunda öğrenildi ki trenin tamamı birileri tarafından
çok önce kapatılmış.
 
Denebilir ki ne var bunda…
 
İşini bilen tüccar bu ürünün göreceği ilgiyi başkasından önce görüp farketmiş bunun üzerine de hareket geçip bu işe girmiş.
 
Bu olabilir.
 
Ama o şirket Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un şirketi ETS ise, bizi arayan acentecinin ifadesiye burada ‘İnsider Trading’ içeriden bilgi alınarak yapılan ticaret var.
 
Bu iddiaya dayanak olarak da ETS’nin web sitesinde Turistik Doğu Ekspresi turlarının çok  önceden satışa çıkarılması gösteriliyor.
 
İddia o ki şirketin sahibinin bulunduğu konumdan yararlanarak içeriden bilgi ile ‘Turistik Doğu Ekspresi’ seferi başlamadan önce trenin daha o zaman kapatıldığı yönünde.
 
Doğu Ekspresi ‘Turistik’ olmadan önce de yoğun talep görüyor biletleri aylar öncesinden tükeniyordu.
 
Buna benzer iddialar ‘Turistik’ olmadan önce Doğu Ekspresi ile ilgili olarak da gündeme gelmiş, bazılarının biletleri topluca aldığı iddia edilmişti. Konu bir soru önergesi ile Meclis’e taşındı.
 
Soru önergesine verilen yanıtta bilet satış sistemi anlatılarak birilerinin biletleri toplu almasının mümkün olmadığı açıklandı.
Benzer bir açıklamanın Doğu Ekspresi’in ‘Turistik’ hali için de yapılmalı, iddialara açıklık getirilmeli.
 
Tersi durumda güzel bir uygulama daha başlarken gölgelenmiş olur.
 
Güzel bir uygulamanın gölgelenmkemesi için iddialarda adı geçen ETS, ETS’nin sahibi Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy ve TCDD yöneticileri açıklama yapmalı.
 
 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )