Yazar- SÜHA UYAR  

Acentaların umurunda değil.
TÜRSAB’ın umurunda değil.
Turizm ve KültürBakanlığının umurunda değil,.
Vakıfların umurunda değil, Müze ve ören yerleriyle cami yöneticilerinin umurunda değil.
 “Umurlarında olan var mı?”
 “Var. Hem de fazlasıyla var. Rehber arkadaşlarımla yerli yabancı tüm turistlerin hepsinin umurunda ve yüzde bin beş yüz haklı olarak hepsi şikayetçi.”
 
Turistin her konuda şikayetlerini dile getireceği ilk ve en yakın muhatap rehberleri olduğu için çilekeş rehberler kendilerine uygulanan her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa rağmen,işlerini ve görevlerini layığıyla yapmayan,kendilerine ödenen ücretin karşılığı olması gereken hizmeti vermeyen kişiler nedeniyle turistlerin yaşadığı olumsuzluklara karşı ülkeyi koruma ve haklı çıkarma yolunda bir sürü bahane üretmenin arayışında kalıyorlar. Rehberlerin bu şikayetleri ileteceği ilk ve tek merci ise turistini gezdirdikleri acenta ama sorunların çözülmesi konusunda ne yazık kiacentaların bilgi ve becerisi olmadığı gibi sorun çözmek gibi bir amaçları da yok.
 
Onların tek amacı satışlar ve hanut. Turist müze veya sarayların giriş parasını tam ödemiş ama karşılığında aldığı hizmet eksik yani ayıplı hizmet. Hizmet ayıplı ama kimin umurunda.
 
Bu ziyaret edilecek yerlerin girişlerinde yerli yabancı herkesin görebileceği şekilde ve çeşitli dillerde “Müzemizin şu şu bölümleri restorasyon nedeniyle kapalıdır.” yazmak ve de turu satanlar tarafından turisti satış öncesi bilgilendirmek hiç de zor olmasa gerek.
 
Bakın nereler nasıl kapalı:
 
1) Bundan taa bin beş yüz yıl önce sıfırdan inşası beş yıl süren Ayasofya,günümüz teknolojisine rağmen 
otuz beş yıldır restorasyonda.
 
Ayrıca Ayasofya’ya girmek için gişelerinden bilet veya müze kart satın  almak tam anlamıyla bir işkence olması bir yana güvenlikten geçmek de bazen iki saate yakın bir süre gerektiriyor. Geçmiş yıllar gibi yoğun bir ziyaretçi olmamasına rağmen düzensizliknedeniyle müze önünde beklemekten ziyaret saatini kaçıran rehberli grup da çok, münferit ziyaretçi de çok.
 
2)Sultanahmet Camii 15Mayıs’a kadar kapalı. Son duyumlara göreaçılış tarihi sarkacakmış.
 
3)Yeni Camii Mart 2015’den beri kapalı.
 
4)Bundan önceki restorasyonu 1995 yılında bitirilmiş olan Rüstem Paşa Camii yirmi yıl sonra yeniden restorasyona alındı şu anda kapalı.
 
5)Topkapı Sarayı hazine ve kaftanlar, haremin çoğu, mutfaklarınyarısı, kütüphane,Saray mutfağı  önündeki saray görevlileri odalarında yer alan Osmanlı gümüşleri ve Avrupa'dan gelmiş olan kristaller bölümü. vs.yani sarayın %70'i kapalı.Bununla beraber açık olan yerlerin aydınlatılması da çok yetersiz.
 
6)Yıldız Sarayı kapalı.
 
7)Yıldız Şale Köşküsürpriz bir şekilde daha geçen gün kapandı.
 
8)Dolmabahçe yarım yamalak açık.
 
9)Kariye müzesinin yarısı kapalı.
 
Türbelerde de durum değişmiyor:
 
Sultan Ahmet, Hatice Turhan Valide Sultan, Sultan II. Beyazıt, Fatih Sultan Mehmet, Şehzade Mehmet türbeleri kapalı. 
İstanbul’daki bunların yanı sıra diğer kentlerimizde de birçok müze ve ören yeri aynı durumda.Aşağı yukarı tüm bu kapalı yerler birçok acentanın programlarında yer alıyor.
 
Eserlerimizin restorasyonu konusunda gösterilen hassasiyet ve önem eğer TÜRSAB ile bir koordinasyon içinde sırayla yapılsa, acentalar ve rehberler adam yerine konulup fikirleri alınsa, yerli yabancı tüm turistler maddi manevi zarara uğratılmasa dört dörtlük bir iş olurdu ama biz Türk’üz nazardan korkarız o nedenle de yaptığımız işin bir kısmını illa eksik bırakırız.
 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )