Yazar - BAHATTİN YÜCEL
AKP İktidarının kamuoyu önünde vurgulamaya özen gösterdiği Osmanlı’cı tutumunun göstermelik olduğu, zaman içindeki uygulamalarıyla ortaya çıkıyor.
Bugün (05 Nisan 2019) gece yarısından başlayarak tarifeli uçuşlara kapatılacak olan Atatürk Havalimanının çekirdeğinin, 1912 yılında Osmanlı döneminde kurulduğunu çok azımız anımsarız. 
Yeşilköy Hava Meydanı adıyla 1933 yılında az sayıda sivil uçuşa hizmet vermeye başlayan bugünkü Atatürk havalimanı, 1953 yılında DP İktidarı döneminde genişletildi ve uluslararası hava trafiğine açıldı. 
 
29 Ekim 1983 tarihinde yaklaşık 11 yıllık bir çalışmanın sonunda büyütülerek,  1985 yılında Atatürk adıyla günümüze kadar hizmet vermeyi sürdürdü. 
 
12 Eylül rejiminin Devlet Başkanı Kenan Evren, açılış töreninde yaptığı konuşmada;  “bu havalanına Atatürk isiminin verilmesi önerenlere karşı çıktığını, onun adını gölgelemeden işletileceğine güvenmediğini” söylemişti. 
 
Askeri yönetim önceden verilen görev kapsamında ülkeyi Atatürk’ün çizdiği yoldan, NATO’nun belirlediği yörüngeye oturtan tutumunu gizlemek amacıyla, her fırsatta, neredeyse aklına gelen her yere Büyük Atatürk’ün adını verme çabasındaydı. Sıra kahvehanelere ve köftecilere gelmek üzereydi. 
 
Hiç unutmam 1981 yılı Atatürk’ün yüzüncü doğum yıldönümüne rastladığı için kuruluşların kapılarına kadar “Atatürk Yüz Yaşında” pankartları asılıyordu. 
 
İstanbul’u gezen yabancı turistler pankartlarda ne yazdığını öğrenmek istediklerinde rehberlerinden; “Ataürk Yüz Yaşında” yanıtını alınca, gerçekten doğum günü olduğunu sanıyor ve ömrünün bir asır kadar uzun olduğunu düşünüyorlardı. 
 
Tören sırasında Evren’in konuşmasını dinlerken, bir an ilk kez doğru bir şey söyleyecek umuduyla kulak kabarttığımı anımsıyorum. 
 
Eski adıyla Yeşilköy Havameydanı, 1985 yılında Dünya Sivil havacılık literatürüne geçen adıyla; “İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı” kırk yıla yakın Büyük Kurtarıcının adıyla hizmet verdi. Turizmcilerin özellikle İstanbul kökenlilerin meslek hayatlarında Atatürk Havalimanının ayrı bir yeri ve belleklerinde silinmeyecek anıları vardır.
 
Teknik açıdan kent içine toplu taşıma bağlantıları, deniz ulaşımı dahil kolay ulaşım olanakları sağlayan, iniş ve kalkışların deniz üzerinden kolaylıkla gerçekleştiği Atatürk havalimanı artık geçmişte kalıyor.
 
Doğrusu Evren’in korkuları boşunaydı. Adını gölgeleyen değil, tam tersine çok nitelikli hizmetler verildi Atatürk Havalimanında. Ancak isimini de kendisini de Kuzey Ormanlarını yok eden rantçı anlayıştan koruyamadık.
 
Gelişi güzel yerlere verilmesinden 40 yıl önce rahatsız olduğumuz adının, birden bire Yeşilköy’den alınarak, Çorlu’daki havalanına taşınmasıyla içimizde bir şeylerin koptuğunu da söylemeliyiz.
 
Hoşçakal Atatürk Havalimanı, -senin adını yenisine verene kadar-.
 
Hoşçakal Yeşilköy Hava Meydanı.
 
Hoşçakal gençlik günlerimizin anıları. 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )