Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Almanya’da mecliste iflası konuşulan Thomas Cook Biblio Globus’u neden aldı ?
Thomas Cook’un Biblio Globus’u alması sektörel ya da pazar ile değil borsa ile ilgilidir.
Grubun bir süreden beri yaşadığı sorunlar ve içinde bulunduğu durum bunu gösteriyor, 
Bu gelişmeler yaşanırken...
Avrupa seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook, birkaç yıldan beri peş peşe yaşadığı üst düzey yönetim değişiklikleri, içine girdiği mali sıkıntı nedeniyle başta havayolu şirketi olmak üzere bünyesindeki bazı varlıkları satma arayışında olması ve geçen yıl açıkladığı zarar konuşulurken Rusya’daki Biblio Globus’u alması tartışılıyor.
 
Bundestag'ta iflas iması
 
Tartışma Almanya Federal meclisi Bundestag’a bile taşındı. Almanya Yeşiller Partisi’nden Markus Tressel ile Renate Künast tatilci taüketicilerin olması birn mağduriyetinin önlenmesi için büyük iflaslara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini, bunanla ilgili önlem alınması çağrısında bulundu
 
İki milletvekili yaptıkları çağrıda Thomas Cook’un adını doğrudan vermedi, ama açıklamaları O’nau işaret ederek iflas edebileceği imasında bulundu.
 
Neden şimdi
 
Thomas Cook’un Biblio Globus’u satın aldığına ilişkin resmi açıklama yapılması ile üzerine, konu İngiltere, Almanya ve Rusya’da basında geniş biçimde yer aldı.
 
Rusya’da yayınlanan ekonomi gazetesi Kommersant’ta konuyla ilgili yorum yapan Alexandra Mertsalova “Londra’da merkezi bir Anglo-Alman şirketi neden Rusya’da yatırım yapsın? Peki neden şimdi?” diye sordu.
 
Basındaki haber ve yorumlar
 
Aralarında İnglitere’de yayınlanan Financial Times, Rusya’da yayınlanan Kommersant ve Almanya’da yayınlanan Handelsbadt’ın da olduğu ekonomi gazetelerinde satın alma işleminin Thomas Cook’un borsada hızla düşen hisse senetleri ile ilgili olduğu yazıldı.
 
Thomas Cook’un Londra borsasında işlem gören hisse senedinin fiyatı altı yılın en düşük düzeyine gerileyerek bu yıl içindeki zararı 208 milyon dolar (163 milyon sterlin)’e ulaştı.
 
İşlem borsaya yönelik operasyon mu
 
Rusya’da aralarında Türk kökenli tur operatörlerinin de olduğu seyahat pazarı aktörlerinin değerlendirmeleri de bu yönde. 
Rusya seyahat pazarı aktörleri Thomas Cook’un bu operasyonunun amacının farklı olduğunu, işlemin borsaya yönelik olduğunu, pazarda bir değişikliğe neden olmayacağını söylüyor.
 
Biblio Globus’un Thomas Cook ile bu ilişkisinin Rusya’nın turizm merkezi Soçi’de içinde 2.800 odalı otelin de olduğu Soçi Parkı ile ilgili olduğu dolayısıyla iç pazar ile ilgili olduğunu söyleyenler de var.
 
Yönetim ne olacak
 
Thomas Cook’un Biblio Globus’u satın almasından sonra Rusya’da mevcut tur operatörü Intourist’e nasıl yansıyacağı, Intourist’in bu durumdan nasıl etkileneceği ise henüz belli değil.
 
Intourist’in Türkiye incomingini Sarpedon yapıyordu.
 
Sarpedon Travel Thomas Cook’un Biblio Globus’u satın alırken rekabet kurumu engeline takılmamak için kurduğu yeni şirketin ortağı.
 
Bu durumda Sarpedon’un Biblio Globus’un Türkiye incomingini yapacağı, Intourist’in de kendi incoming şirketini mi kuracağı, yoksa yeni bir partner ile mi yola dtevam edeceği henüz belli değil.
 
Thomas Cook CEO’su Peter Franhauser’in bu konuda Biblio Globusve Intourist’in tepe yöneticileri görüştüğü belirtiliyor.
 
Son söz :
 
Thomas Cook’un Biblio Globus’u satın alması bir yanıyla önemli bir işlemdir. 
 
Bir yanıyla da önemli değil. 
 
Zira bu işlem sektörel ya da pazara yönelik bir işlem değil borsa ile ilişkili bir işlemdir. 
 
Bu nedenle satın almanın Rusya’da pazar geneli ve Türkiye özeline bir etkisinin olması beklenmiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )