Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Türkiye geçtiğimiz 24 Haziran’da başlayan Yeni Rejimin- yeniyi özellikle kullandım, kimilerine göre Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi, kimilerine göre ise Başkanlık adı verilen bir rejim bu- kendine özgü kurallarıyla yürürlükte olduğu bir dönemin ilk büyük seçimine giriyor.
Belki de bu yüzden partilerin kampanyalarında işledikleri konular, adayların ve liderlerin mesajları bir yerel seçimin boyutlarını fazlasıyla aşıyor.
Başkan adayları ekonomik kriz yüzünden, belediyecilik ile doğrudan ilgili olmayan, tarımsal üretim ve ürün pazarlama alanlarına, eğitim ve teknoloji geliştirme sektörlerine yönelmek zorunda kalıyorlar. 
 
Kampanya söylemlerini dikkatle izleyecek bir ekonomist, büyük olasılıkla seçim vaadlerine bakarak, ülkenin yakın gelecekte mikro ölçekli kendilerine yeterli hale gelecek “şehir devletleri”ne dönüşeceğini sanabilir.
 
Belediyelerin temel görevlerinin; beldelerinde günlük yaşam koşullarını nitelikli hale getirmek, seçmenlerini sağlıklı bir çevrede yaşatmak, onların geçmişten ödünç aldıkları tarihsel ve doğal zenginlikleri, gelecek kuşaklara koruyarak aktarmalarını düzenlemek olduğundan neredeyse hiç söz edilmiyor.
 
Özellikle geçmiş yerel seçim sonuçlarına göre kıyı bandında iktidar olan CHP’nin, bu bölgelerde en önemli ekonomik etkinliğin “Turizm” olduğunu bilerek, Dünyadaki eğilimlere uygun yeni bir model geliştirdiğine ilişkin hiç bir işaret yok.
 
Turizm konusunda AKP adına İBB adayı olan Binali Yıldırım’ın Yenikapı-Zeytinburnu aksında büyük bir cruise limanı yapacağını açıklayan ve İstanbul’a gelen turist sayısını iki katına (22 milyon kişi/yıl) çıkarmayı vaad ettiği açıklaması bu açıdan önemli.
 
Bu artışın hangi pazarlardan ve nasıl bir programla gerçekleşeceğine ilişkin henüz açıklama dışında bir ayrıntı verilmemiş.
 
Binali Yıldırım’a göre; Turizm gelirlerini arttıracak en önemli proje; “Yenikapı Kruvaziyer Limanı”. Hayata geçirilince İstanbul’un turizm hedeflerine daha da yaklaşılacak, her yıl 500 bin üst gelir grubu turistin giriş yapacağı Yenikapı Kruvaziyer Limanının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’yla birlikte hayata geçirileceği, 4 büyük, 4 orta, 4 küçük 12 gemi aynı anda yanaşabilecek kapasitede olacağı anlatılıyor.
 
İstanbul’da 25 yıl süren iktidarları boyunca, günlük yolculuk hareketlerinin ancak % 5 ölçüsünde deniz ulaşımıyla sağlandığını ancak fark edebilen AKP iktidarının,  Cruise Limanı projesine bu denli önem vermesi çok ilginç değil mi? 
 
Aslında bu ilgi sadece Yenikapı ile sınırlı değil, artık gündemde bile yer almaması gereken, Galataport Kruvaziyer Limanı da Binali Yıldırım’ın projeleri arasında yerini almış.
 
Tarihi Yarımadanın günlük ağırlayabileceği ziyaretçi sayısına ilişkin herhangi bir değerlendirme bulunmadığını bir yana bırakalım, AKP’nin siyasal tutumu nedeniyle limanlarımıza uğrayan porgramlarını iptal eden taşıyıcıların kararlarını nasıl değiştirecekleri de Yıldırım’ın açıklamalarında bulunmuyor.
  
Binali Yıldırım ayrıca 5 milyon fuar ziyaretçisinden7.5 milyar dolar gelir elde etmeyi amaçlıyor.  Yıldırım fuarların, normal turist harcamalarına göre iki kat fazla harcama yapan ziyaretçileri ağırladıklarını,  Atatürk Havalimanının bu amaçla bir  Fuar ve Kongre Merkezine dönüştürüleceğini de vaad ediyor..
 
Atatürk Havalimanı’nın arazisine kurulacak 11 milyon m2’lik Millet Bahçesi ile Yıldırım’ın öngördüğü yüzlerce milyar dolarlık ekonomik etkinliğin bir arada  nasıl hayata geçirileceğine ilişkin bilgi yok.
 
Ancak İstanbul’u 25 yıl boyunca yöneten kadro içinde çok önemli görevlerde bulunmuş bir siyasetçi olan Binali Yıldırım’ın, İstanbul’a gelecek turistlerin sayılarını arttırmak amacıyla sunduğu projelere bakınca, sorunu yeterince kavrayamadığı anlaşılıyor. AKP İstanbul BŞB Adayı; turizmi bağımsız bir sektör olarak gördüğü, sadece fiziksel yatırımlarla bu sorunu kolayca çözeceğini sandığı izlenimi veriyor.
 
CHP’ nin İstanbul BŞB  Adayı İmamoğlu’nun turizm konusundaki vaadleri, Binali Yıldırım’a oranla romantik içerikli denebilir.
 
Programda Turizm Master Planları hazırlamaktan söz edilmesi, son yasal düzenlemelerle bu konuda Ankara’da -daha doğrusu- “Cumhurbaşkanlığında” toplanan yetkilerden habersiz olunduğunu gösteriyor.
 
İstanbul’u turist gelişi açısından Dünya’da ilk üçe sokma hedefinin de yer aldığı,  CHP’nin İstanbul turizmine yönelik tasarımlarından bazı başlıklara bakalım.
 
İSTANBUL TURİZM ATÖLYESİ 
 
Tüm  turizm aktörlerinin içerisinde olacağı ‘ortak akıl’ ile yürütülecek bir platform oluşturulacak. Turizmin yönetimi bütüncül ve koordineli yürütülecek.
 
TURİZM STRATEJİSİ
 
AKP’nin kurguladığı, bütçesi merkezden sağlanan İstanbul Yatırım ve Tanıtım Ajansının, hangi düzenlemeyle  “diğer fonksiyonlarının yanı  sıra yurt dışı tanıtma faaliyetlerini de  son derece etkin bir biçimde üstleneceği,  farklı ülkelere yönelik  stratejilerin bu ajans içinde” hangi yöntemlere başvurularak uygulayacağı belirtilmemiş.
 
YILDA 100 BİN YABANCI ÖĞRENCİ İLE EĞİTİM TURİZMİ;
 
İstanbul, eğitim turizminin merkezi hale getirilerek yabancı öğrencilerin gelmesi sağlanacak. İstanbul’un yılda  100 bin yabancı öğrenci ile ciddi  bir turizm geliri elde edilmesi sağlanacak.
 
 
KONGRE TURİZMİ
 
İlk 59. sıradan 57. sıraya gerilediğimiz kongre turizminde yeniden üst seviyelere çıkmak için uluslararası kongre turizminin geliştirilmesine katkıda bulunulacak ve bunun için çalışmalar yapılacak.
 
KÜLTÜREL ROTALAR
 
Edebiyat, Din, Müzik, Mimarlık ve Sanat Tarihi alanlarında kültürel rotalar oluşturulacak.
 
İSTANBUL ULUSAL GASTRONOMİ MERKEZİ İstanbul’un zengin mutfak geleneğinin geliştirilmesi, ulusal mutfak kültürümüzün envanterinin çıkartılması ve uluslararası nitelikte mutfak kültürünün oluşturulması için İstanbul Ulusal Gastronomi Merkezi hayata geçirilecek. Ayrıca Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerini kapsayan bir Mutfak Müzesi ve Dokümantasyon Merkezi kurulacak.
 
FESTİVALLER KENTİ İSTANBUL
 
Başta İstanbul Müzik Festivali olmak üzere geliştireceğimiz İstanbul Lezzetler Festivali, Hıdırellez Şenliği, Komedi Festivali, Çağdaş Sanat Festivali, Su Festivali, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği ve Dijital İstanbul Festivali gibi onlarca yeni ve bölgesel etkinliklerle İstanbul tam bir festival kenti haline getirilecek. 
 
TARİHİ YARIMADA VE SURLAR
 
Tarihi  Yarımada’yı koruma amaçlı imar planı yeniden üretilecek. Tarihi  Yarımada’da meydanlar (Sultanahmet, Beyazıt, Aksaray), surlar, hendekler, sur  kapıları, Sirkeci Garı, Süleymaniye, hanlar bölgesi gibi özel  ilgi alanları, yaya erişimi öncelikli  olmak üzere çağdaş yaklaşımlarla düzenlenecek. Tarihi  Yarımada çevresinde atıl  durumdaki banliyö hattı Turistik Tren  Hattına dönüştürülecek. Sirkeci-Tarihi Yarımada-Yedikule bağlantısı etkin bir şekilde kurulacak. Tarihi  Surlar, Çin Seddi gibi üzerinde yürünebilir rotaya dönüştürülecek.
 
ADALAR, BOĞAZİÇİ, GALATA-PERA
 
Adalar, Boğaziçi ve Galata-Pera’nın UNESCO tarihi ve kültürel miras listesine alınmasına yönelik  çalışmalar yapılacak.
 
Adalar, kültürel hikayeleriyle ön plana çıkartılarak yoğun turist kalabalığına yönelik stratejik planlamalarda bulunulacak.
 
İSTANBUL’UN ÇEŞMELERİ
 
İstanbul’un çeşmeleri kentin önemli turistik figürleri olarak korunacak ve gezilebilir rotalar içerisinde kullanılacak.
 
ULUSLARARASI İSTANBUL GÖNÜLLÜLERİ
 
İBB öncülüğünde Uluslararası İstanbul Davetleri düzenlenecek. Bloggerler, edebiyatçılar, basın, kültür ve sanat insanları İstanbul’a davet edilerek Uluslararası İstanbul Gönüllüleri grubu oluşturulacak. İstanbul’un tanıtımı amacıyla nitelikli  bir gönüllü ağı  inşa edilecek.
 
İSTANBUL KART(I-ISTANBUL)
 
İstanbul’a gelen turistlere çeşitli avantajlar sağlayacak bu kartla, turistlerin yarattığı ekonomik getirinin kent içinde dolaşımı kolaylaştırılacak ve şehre eşit olarak dağıtılacak. Kente gelen turistler bu kartı 1 günden 15 güne kadar farklı seçeneklerde alabilecek. Kartın tanımlı olduğu gün  sayısına kadar her  türlü olanaklarından ve şehir içi ücretsiz ulaşımdan faydalanabilecekler.
Şehir turu, boğaz turu, müzeler ve turistik alanlardaki faaliyetlerden ücretsiz faydalanma imkânı sağlanacak.
 
HALİÇ KÜLTÜR VADİSİ PROJESİ
 
İstanbul kültür mirasının önemli bir bölümünü içeren bu bölgede yapılacak projelerle bölgenin tarihi niteliğini ön plana çıkarılacak ve çevresi yeniden düzenlenecek.
 
“İSTANBUL FESTİVALLER KENTİ OLACAK”
 
“İstanbul bir festivaller kenti olacak. Müzik festivalleri, caz festivalleri, sanat festivalleri, sinema festivalleri, tiyatro festivalleri, dans festivalleri, gastronomi festivali… Şehrin yaratıcılığı ortaya çıkaracak onlarca uluslararası festival organize edeceğiz. Kent ölçeğinde, ulusal ve uluslararası mevcut festivallere gerekli altyapı desteğini, tanıtım desteğini sağlanacak. 
 
Kısaca; İstanbul’un potansiyelinin değerlendirilmesine ilişkin 25 yıl boyunca iktidar olan AKP ile onun en önemli ilçelerini yıllar boyunca yöneten CHP’nin, yıllık 12 milyona yakın turist alan bu kentin turizmde sıçrama yapmasını sağlayacak nitelikli programları yok.
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )