Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Geçtiğimiz hafta İstanbul’da 22. Kez düzenlenen EMİTT Fuarı, ülkemizde sektörün bir araya geldiği en geniş katılımlı etkinlik haline geliyor.
Açılış törenindeki konuşmacılar arasında uluslararası turizm alanında etkin kimliklerin de bulunması, içerikli söylemleri–beni- 21 yıl once günümüzle karşılaştırıldığında oldukça

mütevazi koşullarda açılışını yaptığım ilk EMITT’e götürdü.
 
Değişim şaşırtıcı boyutlarda ve sevindiriciydi.
 
Her yıl sayıları giderek artan yerel yönetimlerin renkli standları, bir birleriyle yarışan konukseverlikleri ve özgünlüklerini yansıtma çabalarıyla yoğun ilgi çekti.
 
Türkiye’nin yabana atılmayacak sayılara ulaşan yurt dışı gezi ve tatil talebi, başta Akdeniz çanağı olmak üzere, aralarında rakiplerimizin de bulunduğu ülkelerin EMİTT’e katılmalarında etkili olmuştu.
 
Yabancı ülke standları sadece AKDENİZ Ülkeleriyle sınırlı değildi. Orta Asya’dan Filipinlere kadar dünyanın dört köşesinden gelen turizmciler, ülkelerine Türkiye’den turist götürme çabasındaydılar.
 
Ama..
 
EMİTT’in diğer yüzünde ilk bakışta iyimserlik egemen olsa da, katılımcılarla biraz konuştukça belirginleşen bir tedirginlik de yok değildi.
 
Henüz başlamış bir sınırötesi askeri harekatın, hedef pazarların kamuoylarında nasıl değerlendirileceğinden tutun, süresinin bilinmeyişi ve boyutlarının kestirilemeyişi; belleklerdeki soru işaretlerini çoğaltıyordu.
 
EMITT’in belki de en düşünceli kesimi seyahatacenteleriydi. İlk kez bir salonda gerçekleşen açıkoturumda, bu mesleğin geleceği tartışıldı.
 
Ülkenin belki de en hızlı değişim yeteneğine sahip seyahat acenteliği sektörü; digitalleşmenin getirdiği yeni düzeni tartışarak, bu konuda düşünce alışverişinde bulunacağı yerde, kendisine yol göstermesi gereken meslek örgütü TÜRSAB’ın durumuna odaklandı.
 
Dönüşüm dönemlerinde en fazla ihtiyaç duyulan bu süreçte, seçimlerin bilinçli olarak hukuksuz bir zorlamayla ertelenmesi, Birliğin mali kaynaklarının hesapsız tüketilmesi yanında, görev süresi sona eren eski yönetimin hiçbir şey olmamışcasına ortalıkta görünmesi fuar süresince gündemden hiç düşmedi.
 
Kuşkusuz Bakanlığın kesinlikle tarafsız kalması gerekirken bu durum karşısında seyirci kalmayı seçmesi de gözlerden kaçmadı.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )