Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
2018 yılı başında tur operatörlerinin, gerçekçi olmayan, abartılı beklentilere dayalı konulan uçakların boş kalması ile meydana gelen yüz milyon dolarla ifade edilen zarar üzerine bu yıl tur operatörü de otelci de uçakçı da hesabını daha gerçekçi biçimde yapıyor….
Türkiye’nin turizmde birinci pazarı artık Rusya. 
Bunun önümüzdeki yıllarda da değişme olasılığı görünmüyor
Bu, niyet ya da beklenti değil veri ve olguya dayalı bir durum
Öyle ise bu pazarı pazarda yer alan bütün aktörlerin gerçekçi biçimde değerlendirmesi gerekir.
 
Bu bakımdan MITT Moskova Fuarı’ndan olumlu izlenimler edindik.
 
Bire bir konuşup sohbet ettiklerimiz ile sektör geneli ve kamuoyuna yönelik yapılan açıklamalarda 2019 beklentileri konusunda geçen yılki durum yoktu. Herkes kendisi ve pazarın geneli ile ilgili gerçekçi tahmin ve beklentileri dile getiriyor.
 
MITT Moskova Fuarı’nın ertesinde Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR)’un yaptığı  açıklama da bu yönde oldu.
 
ATOR açıklamasında bu yıl Rusya’dan Türkiye’ye gideceklerin sayısında büyük değişiklik olmayacağı belirtiliyor.
 
Bu açıklama ve değerlendirmeler erken rezervasyon satışlarında ciddi artışlar olmasına karşın tur operatörleri ve otelciler gerçekçi değerlendirmeler yaptığına bir örnek konuştuğumuz bir tur operatörü sorumuz üzerine hemen kayıtlarına bakıp “ Bugün itibariyle erken rezervasyonlarımız yüzde 30 artmış. Ama bu yıl toplamına böyle yansımayacak. Erken rezervasyon iyidir. Ama bu ek satıştan çok haziran temmuzda yapılacak satışların önceden gerçekleşmesidir. Yoksa  yüksek sezona girilen o aylarda da böyle artışlar olacağı anlamına gelmez.Geçen yıl ve öncesinde bu noktada yanlış hesaplar yapıldı” dedi.
 
Rusya pazarına yönelik bu yıla ilişkin herkesin gerçekçi olması yalnız 2019 için değil büyüyen bu pazarın sağlıklı zeminde gelişmesi için de önemlidir.
 
Rusya pazarı ile ilgili bir diğer önemli gelişme de, TUI Rusya, BiblioGlobus ve İntourist gibi firmaların bu yıl pazarda biraz daha öne çıkabilecekleri, Pazar paylarını büyütebilecekleri olasılığıdır.
 
Ama bu Türk kökenli tur operatörlerinden pay alarak değil büyüyen pazardan pay alarak olacak.
 
Rusya pazarı ile ilgili olarak bir de üç yıldır kapalı olan Mısır’ın ne zaman açılacağının hala önemli olmadığı, ama açılsa da pazarda önemli bir değişikliğe neden olmayacağına ilişkin yapılan değerlendirmelere biz de katılıyoruz.
 
Nitekim Rusya’daki tur operatörlerinden kimsenin Mısır açılırsa diye bir hesabı ya da bunun üzerinden bir planı yok.
 
Rusya’nın  Mısır’da uçağının düşmesi üzerine koyduğu charter seferlerinin, Türkiye ya da başka ülke üzerinden yapılması yönündeki girişimler de sonuç vermedi ve başarısız oldu.
 
 
 
 
 
 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )