Yazar - Erdal ÇELİK
Ne çok şey bekliyoruz hayattan, bazen insanlardan, bazen kurumlardan.
Her şeye anlam yüklüyor ve karşılık bekliyoruz. 
Bazen de kapasitesinden çok fazla anlamlar yüklüyoruz, böylece çok fazla hayalkırıklıkları yaşıyoruz.
İnsanız ve içimizde bir yerlerde umduğumuz karşılıklar var hep.
Genellikle “hiçbir şey bekleme” demiyoruz / diyemeyiz.
Arzularımızı, isteklerimizi, sevdiğimiz şeyleri ve hayallerimizi ortaya koyup beklenti odaklı yaşarız.   
 
Önemli olan hedeflerimize doğru, uygun ve makul şekilde ilerlemek.
 
Mantıklı adımlarla.. Doğru kişiler ile hedefler belirlersek yanılsamalardan kurtuluruz.
 
 
Bir şeyin varlığı ya da geleceği konusunda herhangi bir tahmin yaptığımız zaman, 
 
mutlaka aşağıdaki sonuçlardan birisi olur. 
 
Olacak dersiniz olur -  doğru pozitif
 
Olmayacak dersiniz olmaz – doğru negatif
 
Olacak dersiniz olmaz – yanlış negatif
 
Olmaz dersiniz olur – yanlış pozitif
 
Doğru pozitif ve doğru negaifler, beklentilerimizin gerçekleşmesi ve öngörülerimiz deki başarımızı belirler.
Bazı sektörlerin nasıl ayakta kalabiliriz düşüncesi ile plan yaptıkları karamsarlığın içinde, 
 
turizmin bir ışık olarak ele alındığı 2019 sezonuna girmek üzere olduğumuz şu günlerde, ekonomistlerin bir bölümünün “endişeye gerek yok“,  bir bölümünün de “kötüye gittiği“, bir başka bölümünün de “kötü ne kelime“ ? “çok fena“ diye dile getirdikleri Türkiye’nin umudu olan sektörün temsilcisi olmak bazen ayrıcalıklı hissettiriyor insanı.
 
Toplumun bir kesimi seçim sonrası için olumsuz beklenti içerisinde iken, bir başka kesimi tarafından daha güzel olacağı ümidi içinde ilerleyen zaman, 
her şeyin göstergesi ve çaresi olacaktır.
 
Mensubu olduğum turizm otel işletmelerinde yıllardan beri süregelen, her yıl daha kötüye gidiyoruz, gectikce kalite azaldı – azalıyor – diye yakınan sektör temsilcileri ve kurumların kendilerini geliştirdiktikleri de bir gerçektir.
 
Ülkemizde zorluklar yaşanırken,Turizm de olumlu gelişmelerin olması her zaman umudumuzun koruması, başka alanlara da yayılarak oldukça olumlu beklentilerin oluşmasını sağlıyor. 
 
Başta FED’in faiz artırımını gündemden düşürmesi, hatta bilançosunu küçültmeye ara vermesi (piyasadan parayı çekmek için o kadar aceleci olmaması), yine Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımını ertelemesi, üstelik parasal genişlemeye yeniden başlaması ve başta petrol fiyatları olmak üzere enerji maliyetlerinin düşük seyretmesi, bizim gibi ülkeler için fırsatlar oluşturuyor. 
 
Türkiye turizm tarihimizin başlangıcından bu yana bağlarımızın sürekli korunup geliştiği iki ülke; Almanya ve İngiltere‘den gelen olumlu rezervasyon akışları, yapılan planlamaların boşa çıkmadığı / çıkmayacağı/ nın göstergesi olarak değerlendirebileceğimiz sahilturizminde, çalışanların ve yatırımcının keyif alacağı bir 2019 sezonuna ışık tutuyor.
 
Şu ana kadar gelen erken rezervasyon sayıları ve fiyatlardaki olumlu artışlar bunun göstergesidir.
 
Her bir olumsuzluktan başarı ile çıkan, başka bir ifade ile her bir olumsuzluğu fırsata çeviren olarak da değerlendirebileceğmiz Türkiye turizmcisinin, geçmişten günümüze kadar, yakalayabileceği en olumlu performansa sahip olmanın beklentisi olan sezonun eşiğindeyiz. 
 
İnsanların fiyata endeksl itatil tercih yaptıkları tatil satınalmalarında, son dakika satışlarında fiyatın hizmetin önüne gececeği her zaman muhtemel olan turizm de beklentilerimizi ergonomik bir anlayış ile planlayıp, hizmetlerimizi maximum verimlilikile kurgulamanın gelecek için en mantıklı karar olacağı kanatindeyim.
 
Esnaf ve çarşı pazardaki dükkan sahiplerinin beklentisi olan herşey dahilden vazgecelim konusunda, bu mevcut sistemin değişmezolacağını en azından orta vadede mümkün kılmak cok zor olacaktır. Özellikle Avrupa ve Ruspazarında, her şey dahil sistemini kısa vadede kaldırmak ülke turizmi için mümkün değil” konumdadır.  Esnaf – çarşıpzar – beklentisi orta vadede umutsuzluktur. 
 
 
Yazımın dördüncü pragrafında sözettiğim oldukça olumlu beklentilerin oluşmasını sağlamada
Turizmin ülke ekonomisine vereceği katkı  + dış politikada olumlu ilişkiler kurmanın / kurmakta olduğunun / gücüne inanan ve bu inanç ile yaratılan moral değer veren kitlelerin, profosyonellerin varlığının yanısıra, iyi hizmet veren ve güvenli bir turizm ülkesi olmamızın temelinden gelmektedir.
 
Sektördeki akil kişilerin analizleri, ekonomik gerçekliği güçlendirecek kapasitede olup, turizmde rol alan yönetici ve yatırımcının ortak aklı, olumlu beklentiler için ayrıca etkin bir faktördür.
 
Her köşesi, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu ülkemiz turizmini, daha üst noktalara taşımak için çalışan tüm kişi ve kurmların beklentilerinin gerçekleşmesi ümidi ile.
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )