Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Turizmciler geçtiğimiz haftayı hayli yoğun geçirdiler. 
 
Gündemlerinde bir yanda yaklaşmakta olanın heyecanı, öte yanda geçtiğimiz sezonun sonuçlarının değerlendirilmesi ve kuşkusuz umutları vardı.
 
Herkesin bildiği sır olan 1618 sayılı yasada değişiklik yapan taslağın, üyelerden gizlenen maddelerini kestirmeye çalışanlar ile öte yanda ellerine geçirdikleri güçle, diledikleri gibi sonlandırmak isteyenlerin farklı heyecanları gözlerden kaçmıyordu.
 
Haftanın ilk yarı resmi etkinliği 30.Kuruluş Yılını kutlayan TYD’nin, kokteyl ve katkıları nedeniyle sektörün eskilerine verdiği ödüllerin yer aldığı törendi.
Etkinliğin başlarında  gösterilen filmde; sektöre katkıda bulunan turizmciler arasında TYD’nin kuruluşunda en fazla emek veren kişi olan, eski Bakanlarımızdan merhum Barlas Küntay’ı saygıyla anan ve bunca yılın boşa geçmediğini düşünenlerin sayıları sanırım hiç az değildi.
 
İstanbul’un yeni valisinin; kentin turizmine devletin katkılarını sayarken en fazla vurgu yaptığı çalışmaların başında, turizm polisine yer vermesi anlamlıydı. 
 
Yaklaşık elli yıllık meslek hayatımda, Mısır dışında turizm polisinin sektöre katkılarının bu denli önemsendiği başka bir örneğe tanık olmamıştım. 
 
Kültür ve Turizm Bakanının konuşmasından önce söz alan TYD Başkanı; geçtiğimiz günlerde Bakan tarafından gündeme getirilen; “Turizm Geliştirme Fonunu” ne denli desteklediklerini göstermek için hayli çaba harcadı. Konuşmasının bu bölümünü etkili kılmak için salondaki katılımcılardan fazladan alkış isteme gereği duydu.
 
Tanıtma Fonu’na alkış isteği, yönetim kurulu görüşü mü özel bir nedenden dolayı mı anlaşılmadı, ilginç bir durum.
 
Kurumların başında bulunanların  söz ve davranışlarının kişisel ya da firma bazlı değil kurumsal olması temel ilkedir.
 
Doğrusu kendisi değil ama Sayın Bakan tarafından bu fonun yararları örneklenirken dile getirilen, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur gibi şehir devletlerinin bu yolla elde ettikleri başarılar, -sanıyorum- çoğunluğu ödül alma heyecanı yaşayan konukların fazla ilgisini çekmedi.
 
İlgilerini çekseydi,  KDV, ÖTV ve Kurumlar vergisi uygulanmayan bu şehir devletlerinin, turist getirmek amacıyla oluşurdukları fonlar ile dünya uygarlık tarihinin başladığı bu topraklar arasında yapılan basit karşılaştırma karşısında herhalde söyleyecek sözleri olurdu.
 
TYD Başkanını dinlerken, böylesine gönüllü vergi savunuculuğu yapan yöneticiclerin bulunduğu turizm  sektöründe, yatırımcılar ne kadar  kazanıyorlar acaba  diye düşünmedim değil. 
 
Öyle olmasa  borçlarını tam zamanında ödeyerek, kurumlar vergisi, içkilerden alınan ÖTV ve KDV yüklerinin üstüne, yeni bir vergi salınması konusunu canla başla savunurlar mıydı hiç?
 
Haftanın en önemli etkinliği kuşkusuz 23. Kez düzenlenen EMİTT’ti.
 
Taksim Meydanından bayram coşkusunu andıran bir yürüyüşle, Tepebaşındaki TÜYAP fuar merkezine giderek ilkinin açılışını yaptığımız, ülkenin en büyük turizm fuarında, bu yıl uzun bir aradan sonra yinelenen kuşaklar buluşması da yer aldı.
 
Başta Bakanlık olmak üzere sektördeki meslek kuruluşlarının düzenlemeleri gereken bu türden bir etkinliği, Turizm Gazetesi düşünerek, mütevazi olanaklarıyla gerçekleştirdi.
 
Uzun zamandır bir araya gelmemiş eski ve yeni turizmciler kısa sürede kaynaştılar.
 
EMITT’e yurtdışı kaynaklı katılımcı ilgisi, son dönemde Türk Lirasının değer kaybı ve bozulan ekonomik dengeler yüzünden, geçtiğimiz yıllara göre azalmıştı.
 
Umarım EMİTT Yöneticileri önümüzdeki yıllar için fuarın içeriğini tasarlarken, dünyadaki gelişmelerin tartışılacağı, nitelikli oturumları düzenlemeyi de ihmal etmezler.
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )