Yazar - FARUK ŞEN

27 Avrupa Birliği ülkesinde yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde takriben parlamentonun %60’ının yeni kişilerden oluşacağından hareket ediliyor. Ayrıca gelen milletvekillerinin büyük bir çoğunluğunun da sağ ve ırkçı partilerden oluşacağı tahmin ediliyor. Bunun ışığında yepyeni bir Avrupa Parlamentosu ile 5 yıl için karşı karşıya kalacağız. Aynı değişimi Avrupa Birliği Komisyon Başkanı ve komiserlerden de göreceğiz. 27 komiser ve Avrupa Birliği Komisyon Başkanı yeni isimlerden oluşacak.
TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ
 
 Türkiye için önemli bir gelişmede bir yıl aradan sonra 4 Mart’ta dönem başkanı Romanya’nın Avrupa Birliği-Türkiye zirve toplantısının Bükreş’te yapılacak olması. Bulgaristan’dan sonra Türkiye’ye yakın bir ülke olarak gördüğümüz Romanya bu zirveyi gerçekleştirecek.
 
Zirvede Türkiye’nin isteklerinin başında Gümrük Birliğinin yenilenmesi gelecek. Gümrük Birliği bu yıl muhakkak yenilenmeli yoksa 23 yıldır Gümrük Birliği aleyhimize işlemeye devam ediyor. İkinci konu olarak dile getirilecek olan Schengen vizesinde herhangi bir yeşil bir ışık beklemeyelim. Almanya başta olmak üzere Türkiye’den gelen sığınmacıların artması Avrupa Birliği’ni düşündürüyor. Üçüncü istekte Romanya’nın dönem başkanlığında Türkiye ile AB arasında en az 2 faslın açılmasına yönelik olacak.
 
Bu konu artık yılan hikayesine döndü. Türkiye’nin bu konu hakkında artık ciddi bir şekilde bastırması lazım. Almanya’dan Türkiye’ye yönelik çatlak sesler geliyor. 
 
HRİSTİYAN DEMOKRATLAR
 
Hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokratlar içinde Türkiye ile olan ilişkilerin dondurulması isteniyor. Bu konuda Türkiye bir adım atarak 90’lı yıllarda Başbakan Mesut Yılmaz’ın yaptığı gibi ilişkileri bizim dondurmamız çok daha akıllıca olabilir yoksa Avrupa Birliği, Türkiye ile olan ilişkilerini resmen dondurmuş durumda.
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )