Yazar- HÜSEYİN KURTOĞULLARI

Ünlü gezgin ve dünyanın “ilk turizm yazarı” Marco Polo’ yu anmak üzere FIJET Türkiye (ATURJET) olarak davetli olduğumuz  Zagreb’ de üç güzel gün geçirdik.
 
13 Aralık 2018 tarihinde FIJET, Hırvatistan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Hırvatistan Gazeteciler Cemiyeti tarafından ortaklaşa 8.’ si düzenlenen toplantı ve ödül töreni turizm açısından büyük başarıya ulaştığını gözlemlediğimiz Hırvatistan’ ın bu konuda ne kadar iddialı olduğunun ve hız kesmeyeceğinin en güzel kanıtı idi.
Marco Polo kimdir; Marco Polo 15 Eylül 1254 yılında Dalmaçya’ nın Korcula adasında doğmuştur. Bu tarihte ada Venedik koruması altında olduğu için İtalyan’lar Marco’ yu sahiplenmeye çalışsalar da olay ortada, açık ve nettir. Korcula adası bugün Hırvatistan’ ın güzel ve popüler bir tatil yeridir.

 
Marco Polo Asya’ ya 24 yıl süren bir seyahat yapmıştır. Kubilay Han’ ın sarayında 17 yıl geçiren Marco modern coğrafya biliminin de öncülerinden sayılmaktadır.
 
FIJET Başkanı Mr. Tijani Haddad’ ın yanında Türkiye FIJET  (ATURJET) başkanı Delal ATAMDEDE ve diğer FIJET  yönetim kurulu üyeleri, Hırvatistan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mr. Hrvoje Zovko toplantıya katılanlar arasında idi.
 
Hırvatistan’ ın turizm’e değer veren sempatik ve güzel Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitoroviç toplantı sonrasında FIJET Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek ülkesine gösterilen ilgi ve katkılarından dolayı herkese teker teker teşekkür etti.
 
Toplantı ve ödüllendirmenin amacı turizm yazarları ve gazetecilerinin kendi yerel basınlarında Hırvatistan’ ın doğal ve tarihi güzelliklerini, turistik sunularını ve Hırvat halkının yaşam biçimleri ile örf ve adetlerini yeni bir turizm ürünü ve destinasyonu olarak tanıtmalarını sağlamak ve seyahat hikayeleri, röportaj, haber, köşe yazıları, fotoğraf veya video gibi görsel sunum yolu ile seyahat edenleri bilgilendirmek, özendirmek, böylece turizm’e süreklilik desteği sağlamak olarak tanıtıldı.
 
Bir sonraki yıl toplantısı için daha fazla katılım sağlamak adına uçak biletlerimiz yollandı, katılımcı ülkeler en iyi otellerde, en üst düzeyde ağırlandı. Turizm’ in ülke tanıtımına ve ülke ekonomisine sağladığı katkı dikkate alınarak turizm’e verilen önem konusundaki bu dersler (!) acaba kimlere ibret olmalı ?
 
Türkiye’yi tanıtmak üzere yaptığımız yurtiçi – yurtdışı seyahatlerde bizlere hiç katkısı olmayan Türk Hava Yolları geldi aklımıza.
 
Hırvatistan küçük bir ülke olmakla beraber turizm’ de büyük işler başarmakta, hızlı adımlar atmakta. Sonuç olarak da 4.200.0000 nüfuslu bu ülke 2017 yılında 14.300.000 turist misafir etmiş, 11 milyar dolar döviz girdisi sağlamış, 2018’ de ise turizm girdilerinde 20% artış açıklanmış.
 
Son üç yıldır üstüste Avrupa’nın en iyi “Christmas Pazarı” seçilen Zagreb görülmeye değer bir Avrupa başkenti.
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )