Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Bütçe görüşmeleri parlamenter demokrasi ile yönetildiğimiz dönemlerde, Meclisin en başta gelen ve kuşkusuz en ilgi çekici tartışmalarına sahne olurdu.
 
Bakanlar ve Başbakanlığa bağlı kuruluşların en üst yöneticileri, Bütçe ve  Plan Komisyonunda;  gelecek yıl yapacakları harcamaları gerekçeleriyle anlatırlar, milletvekillerinin eleştiri ve önerileri dikkate alınır, tartışmaların bitiminde kabul edilen tasarı Genel Kurula giderdi.

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Gündeme geldiğinden beri tartışılan Tanıtma Ajansı’nın hergün yeni bir falsosu ortaya çıkıyor
Son falso 29 Aralık’ta yapılacak seçimler.
Yasaya göre Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu seçimleri Türkiye’nin yedi bölgesinde, aynı günde yapılacak.
İlk günden beri her açıdan ‘Ben yaptım oldu’ mantığı ile yürütülen çalışmanın seçimlerle ilgili düzenlemelerinin her adımı konuyla
ilgili ilk günden dile getirilen itirazlara bir kez daha hak verdiriyor.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Kapadokya’da Unesco’nun önerdiği biçimde bir “Alan Yönetimi Modeli” uygulanmasına karar verilmesi, sektör dışındaki kesimler arasında ciddi boyutlarda eleştirilere yol açıyor.
 
Kapadokya Alan Yönetimi kurulmasına ilişkin hazırlanan taslağın yasalaşmasının ardından, bölgede özellikle yapılaşmaya karşı tutumuyla öne çıkan  Milli Parkların, yetkilerinin Cumhurbaşkanlığı Kararıyla  kaldırılması, kamu yönetiminin geçmişteki çok tartışmalı uygulamaları yüzünden haklı duyarlığa yol açtı.
 
Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı; 
 
'Göreme Vadisinde Milli Park statüsünün kaldırılarak Kapadokya alanının ranta açılacağına dair çeşitli mecralarda haberlerin yer aldığı görülmektedir.

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Belek, Lara, Kemer, Side ve diğer bölgeler dünya turizminin birer destinasyonu.
 
Peki bu bölgelerin şehir merkezi olarak Antalya?
 
Ne yazık ki henüz değil.
 
Ama olabilir, olmalı, olmasının temeli var.
 
Paris, Latin Quarter (Latin Mahallesi) ile dünyanın her yerinden ziyaretçi ağırlıyorsa Antalya Kaleiçi’nin ne eksiği var.
 
Hafta sonu Antalya’daydık Kaleiçi’nde  Turizm eski bakanı Bahattin Yücel ve Sektörün duayenlerinden Camel Tur’un sahibi Ergün
Güvenç ile sohbet ederken bunu konuştuk. 
 
Sektörün değişik kesimlerinden kişilerle resmi ortamda bir toplantı ya da görüşmede değil, dostane ilişki ortamında gündemdeki konular ile birlikte bunu da konuştuk,  görüş alışverişinde bulunduk sohbetler ettik.
 
Thomas Cook iflası, olası gelişmeler, Diana Easy Jet Holidays partnerliği, Jet2 Holidays’in Marmaris ve çevresindeki otelcilerden sonra Antalya’daki otelcilerle toplantısı ve dost sohbeti ortamında güncel konuları konuştuk, tartıştık.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Atasözleri; binlerce yıl öncesinden günümüze uzanan, insanlığın ortak vicdanını ve yaşanarak damıtılmış gerçekliği tanımlayan özlü halk sözleridir. 
 
Yıllar önce bir Afrika atasözü ilgimi çekmişti. 
 
Hala aklımda tutarım.“Sular çekildiğinde sinekler balıkları, yükseldiğinde ise balıklar sinekleri yerler. Doğada kimin kimi yiyeceğine, ne balıklar, ne de sinekler, sadece suyun akışı karar verir.”
 
TÜRSAB’ın önceki yönetiminin gelişen dünya koşullarına göre konumlanmak yerine populist bir yaklaşımla yargı yoluyla yasaklatmaya kalkıştığı,  uluslararası rezervasyon ağlarına konan tedbir kararı, geçtiğimiz gün yürürlükten kaldırıldı.

 
 
 
 
 
 
Yazar - KAYHAN TANER ÖZEN
 
Thomas Cook’un iflası seyahat acenteliği işinde ne ilk iflastır ne de son olacaktır. Bu İngiliz kökenli şirketin batmasının çok ses getirmesinin iki nedeni vardır; büyük hacmi ve çok uzun ömrü.
 
Yönetim hatası
 
Thomas Cook’u yakından izleyen otoritelerin batış için saydıklarını bir çok neden vardır; teknolojiyi yakalayamama, yanlış borçlanma, sektörün dönüşümünü analiz edememe, sektörden olmayan yöneticilerin işin başına getirilmesi, İngiliz Hükümetinin destek vermemesi vs. Bu faktörlerin hepsinin şirketin batışında etkisi olmuştur. Doğrudur. Sayılan bütün etkenlerin ortak noktası ise şirketin kötü yönetildiği için battığıdır.

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği 1972’de 1618 sayılı yasa ile kuruldu.
Metindeki tanıma göre TÜRSAB kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür.
Kurulduğundan yakın bir zaman öncesine kadar, özel bir yasa ile kurulmuş olmanın da avantajıyla bir meslek örgütü olarak sektör için önemli ve iyi işler yaptı.
Meslek örgütüyken holding oldu
Bir süreden beri ise TÜRSAB, meslek örgütü kimliğinden uzaklaştı.
Bunda, iki yılı yönetim kurulu üyeliği 18 yılı da başkanlık olmak üzere 20 yıl başında bulunan Başaran Ulusoy’un bu dönemde birliği meslek örgütü konumundan çıkarıp kişisel çıkarlara alet edilen, holding  bünyesine dönüştürmesinin önemli bir rolü var.
Mevcut yönetim ve muhalefet: Al birini vur ötekine
Ama TÜRSAB’ın kuruluş nedeni olan seyahat acenteliği mesleği ve üyelerine hizmet etmekten çıkmasının tek nedeni bu değil.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Yarı askeri bir yönetim döneminde, bir  yandan örgütlenme özgürlüğü kısıtlanırken- belki de bugünlere giden yollar bilinçle açılırken- ülkedeki bütün seyahat acentelerinin bir çatı altında toplanmalarını sağlayan bir meslek örgütüdür; TÜRSAB.
 
Komuta ekonomisi adı verilen; kararların Ankara’dan alındığı, fiyatların oradan belirlendiği, “eskilerin astığı astık, kestiği kestik” diye nitelendikleri kadim devlet anlayışının izlerinin tam olarak silinemediği dönemlerden kalan, demokratik temsil ve kurumsal kimlik kazandırmak yerine, AKP İktidarında çok kötü bir yönetim anlayışıyla, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olma özelliğini de yitiren; TÜRSAB.
 
Kurumsal kimliği meslek kuruluşu üzerinden ticaret yapılabilsin diye bir gecede

Yazar - AV. EKİM SU KÜFTEOĞLU
23 Eylül’de Thomas Cook’un iflasını duyurması tüm turizm sektörü için büyük bir kayıp oldu.
 
Bir yandan iflas eden şirketten alacakların nasıl tahsil edileceği, diğer yandan ise tahsil edilmeyen bir alacak için KDV, stopaj, gelir vergisi vb. vergiler ile nasıl başa çıkılacağı kara kara düşünülürken ne yazık ki Türkiye’deki şirketler halen yasal yollara başvurmadı.
 
Peki Thomas Cook davaları nasıl yürütülmeli? 

 

Yazar - NEDİM TÜRKMEN

Bilindiği üzere 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmuş ve ajansın kuruluş amaçlarını gerçekleştirmesi ve faaliyetlerinin finansmanında kullanılmak üzere “turizm payı” alınması uygulaması getirilmiştir.
 
Söz konusu kanun ile “Turizm payına ilişkin beyannamelerin verilme sürelerini, kapsama girenlerin turizm türleri, vergi veya mükellefiyet türleri itibari ile ayrı ayrı veya birlikte aylık veya üç aylık dönemler halinde tespit etmeye, beyannamelerin; şekil, içerik ve eklerini belirlemeye,

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Anadolu’nun 11.Yüzyıldan bu yana tarihi boyunca, bu topraklarda dini bayramlar ekonomik açıdan hareketlidir.  Günümüz ölçülerinde bile uzak sayılan köşelerden baba ocaklarına gelenlerden geçilmez.
 
Ama bayramlardaki bu hareketlilik kalıcı değil, geçicidir. 
 
Belki de sırf bu yüzden “hayat bayram olsa” deriz. 
 
Ya da “her gün bayram olsa”. 
 
Kültür ve Turizm Bakanımız da galiba hergünü bayram sananlardan. Bayram doluluklarını görünce, tatil süresinin uzatılmasına gerek yok diye yanıt veriyor, gazetecilere. 

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
TÜRSAB seçimlerine beş ay var.
 
Başkan olmak isteyenler peş peşe adaylıklarını açıklıyor.
 
Şu anda iki kişi adaylığını açıkladı.
 
Sırada başkaları da var.
 
Şu anda yönetimde olanlar göreve geldikten kısa bir süre sonra kendi içinde birkaç gruba bölündü.

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Başaran Ulusoy döneminde yapılan şikayet üzerine Türkiye'deki faaliyeti yasaklanan online rezervasyon sistemi Booking com için Bakan Mehmet Ersoy ' Dijital kapitüsasyon' derken davayı açan TÜRSAB'ın Başkanı Firuz Bağlıkaya, ''Yasağın yasal dayanağı yok' diyor..
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Turizm Ajansı ile ilgili düzenlemelerde zirveye çıkan TÜRSAB yönelik tutumuna karşı TÜRSAB da tavır almaya başladı.
 
Bakanlık ile TÜRSAB arasında bir süreden beri kapalı kapılar arkasında yaşanan sorunlar artık gizlenemiyor.
Bunun son örneği Booking Com olayında yaşanıyor.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Topkapı Sarayını gezenler bilirler, Fatih döneminde inşa edilmesinin ardından geçen yüzyıllar içinde, bazı değişikliklere uğrasa da Saray’ın dört avludan oluşan temel planına dokunulmamıştır. 
 
İçlerinde “Birinci Avlu” olarak adlandırılanı Topkapı’nın  halka açık tek bölümüdür. Buraya Ayasofya yönündeki Bâb-ı Hümâyun’dan geçilerek girilir. Tören ve alaylara sahne olan bu avluda Orta Kapı yakınındaki, Deavi Kasrı halkın arzuhâllerini Saray’a ilettiği -yönetim ile iletişime geçtiği- yerdir. 
 
Avlunun sol tarafında Odun Ambarı Ocağı ile Hasırcılar Ocağı (bu alana 19. yüzyıl sonunda inşa edilen idare, karakol binası ile arkasındaki Patrikhane Sarayı’nın kalıntıları günümüze ulaşmıştır), Aya İrini (Saint Irene) Kilisesi ve Darphâne-i Âmire yer alırdı. 

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Turizm Ajansı yönetiminde TÜRSAB’ın olmayışına bizce haklı olarak tepki gösteriyor. Ama sorunun tek eksiği bu değil. Sektör bu girişime temelden karşı çıkmalıdır.
 
Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, gündeme geldiği günden beri tartışılan “Turizm Ajansı” ile ilgili yaptığı değerlendirmede TÜRSAB’ın neden yok sayıldığına haklı olarak tepki gösterip “Bu sektör yok sayılmayı hak edecek ne yaptı?” diyor.
 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
İhtisas Komisyonunda tartışmalara yolaçan ve muhalefet milletvekillerinin itirazlarıyla Genel Kurula getirilecek olan tasarının, uygulamada ciddi sakıncalara neden olacağı açıktır.
 
Öncelikle sektörün toplam girdileri hesaplandığında, ikinci yılın sonunda yılda en az 200 milyon ABD Dolarına rahatlıkla ulaşacak bu kaynağın, girdileri olağanüstü artan, -başta konaklama- turizm sektörünün bütün paydaşlarına büyük yük getireceği ortada. Örneğin  sektördeki yatırımcıların kredi geri ödemelerine kısaca göz atacaklar, bu gerçeği hemen fark edeceklerdir.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
AKTOB’un 35.Yaşını kutlamak amacıyla geldiğimiz Antalya’da, 19 Haziran’dan  bu yana süren 2.Akra Caz Festivali’nin -kelimenin tam anlamıyla- ortasına düştük.  Barut Ailesi turizmin sadece konaklama ya da taşımadan ibaret olmadığını gösteren, kent için çok önemli bu etkinliği başarıyla sürdürüyor.
 
AKTOB yatak sayısı açısından ülkenin en fazla kapasitesine sahip gönüllü katılımcılardan oluşan, bir meslek kuruluşuna yaraşır biçimde kutladı yeni yaşını.

Yazar - AV. EKİM SU KÜFTEOĞLU
Facebook’un Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu ihlal etmesi nedeniyle 1 milyon 650 bin TL idari para cezası ödemesine karar verildi. Peki bunun otellerle ne ilgisi var? Açıklayalım o halde…
 
 
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Facebook’un 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’unda öngörülen gerekli idari ve teknik tedbirleri almadığını tespit etmesi üzerine veri güvenliliğine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmediği gerekçesiyle Facebook'a 1 milyon 100 bin lira idari para cezası vermişti.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Anadolu’da ciddi iletişim hatası yapanlar için “bir çuval inciri berbat ettin” derler. Geçtiğimiz gün The Marmara yönetiminin hatası bu halk sözünü doğruladı.
 
İç siyasetteki gelişmeler -belki- çoğumuz farkında bile olmadan turizmi olumsuz etkileyebiliyor. Bizde yeterince haberleştirilmedi ama; İstanbul Belediye Başkanlığı için 31 martta yapılan seçimlerin iptali, o sırada sürmekte olan Türkiye rezervasyonlarında düşüşlere neden oldu.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Kültür ve Turizm Bakanlığı son bayram tatili sırasında sektörü çok yakından ilgilendiren bir yönetmelik değişikliğini hayata geçirdi.  
 
Yeni Yönetmelik; 31 Mayıs 2019 günü, 24 Haziran Seçimleri öncesinde Numan Kurtulmuş yönetiminin gider ayak aldığı, kamuoyunda pek tartışılmayan bir kararın uygulanmasına ilişkin esasları düzenliyor.
 
Yönetmelik değişikliğinin iki köktenci bölümü var. 

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Doğu Ekspresi, ilk başladığı günden itibaren ilgi gören güzel bir uygulama oldu.
 
Biletleri satışa çıktığı gün değil aylar öncesinden satılıyordu.
 
Bilet bulunamıyordu.
 
Bunun üzerine Ulaştırma Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı bir araya gelerek kapasiteyi artırma yanında güzergahı da yeniden düzenledi.
 
Doğu Ekspresi’nin adı da "Turistik Doğu Ekspresi" oldu

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Thomas Cook tarihinin en ağır krizini yaşıyor.
 
Bundan 178 yıl önce, 5 Temmuz 1841'de, 32 yaşında turizm ile ilgisi olmayan Thomas Cook adlı bir kişinin yaşama geçirdiği, günümüzde Avrupa seyahat endüstrisinin ikinci büyük grubu uzun süredir içinde bulunduğu mali sıkıntıları aşamadığı için bir dönüm noktasına geldi.
 
Amatör biçimde seyahatler düzenlemekle işe başlayan Thomas Cook ticari amaçlı ilk ilk gezisini 1845'te Liverpool'a düzenledi.