Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Anadolu’nun 11.Yüzyıldan bu yana tarihi boyunca, bu topraklarda dini bayramlar ekonomik açıdan hareketlidir.  Günümüz ölçülerinde bile uzak sayılan köşelerden baba ocaklarına gelenlerden geçilmez.
 
Ama bayramlardaki bu hareketlilik kalıcı değil, geçicidir. 
 
Belki de sırf bu yüzden “hayat bayram olsa” deriz. 
 
Ya da “her gün bayram olsa”. 
 
Kültür ve Turizm Bakanımız da galiba hergünü bayram sananlardan. Bayram doluluklarını görünce, tatil süresinin uzatılmasına gerek yok diye yanıt veriyor, gazetecilere. 

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
TÜRSAB seçimlerine beş ay var.
 
Başkan olmak isteyenler peş peşe adaylıklarını açıklıyor.
 
Şu anda iki kişi adaylığını açıkladı.
 
Sırada başkaları da var.
 
Şu anda yönetimde olanlar göreve geldikten kısa bir süre sonra kendi içinde birkaç gruba bölündü.

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Başaran Ulusoy döneminde yapılan şikayet üzerine Türkiye'deki faaliyeti yasaklanan online rezervasyon sistemi Booking com için Bakan Mehmet Ersoy ' Dijital kapitüsasyon' derken davayı açan TÜRSAB'ın Başkanı Firuz Bağlıkaya, ''Yasağın yasal dayanağı yok' diyor..
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Turizm Ajansı ile ilgili düzenlemelerde zirveye çıkan TÜRSAB yönelik tutumuna karşı TÜRSAB da tavır almaya başladı.
 
Bakanlık ile TÜRSAB arasında bir süreden beri kapalı kapılar arkasında yaşanan sorunlar artık gizlenemiyor.
Bunun son örneği Booking Com olayında yaşanıyor.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Topkapı Sarayını gezenler bilirler, Fatih döneminde inşa edilmesinin ardından geçen yüzyıllar içinde, bazı değişikliklere uğrasa da Saray’ın dört avludan oluşan temel planına dokunulmamıştır. 
 
İçlerinde “Birinci Avlu” olarak adlandırılanı Topkapı’nın  halka açık tek bölümüdür. Buraya Ayasofya yönündeki Bâb-ı Hümâyun’dan geçilerek girilir. Tören ve alaylara sahne olan bu avluda Orta Kapı yakınındaki, Deavi Kasrı halkın arzuhâllerini Saray’a ilettiği -yönetim ile iletişime geçtiği- yerdir. 
 
Avlunun sol tarafında Odun Ambarı Ocağı ile Hasırcılar Ocağı (bu alana 19. yüzyıl sonunda inşa edilen idare, karakol binası ile arkasındaki Patrikhane Sarayı’nın kalıntıları günümüze ulaşmıştır), Aya İrini (Saint Irene) Kilisesi ve Darphâne-i Âmire yer alırdı. 

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Turizm Ajansı yönetiminde TÜRSAB’ın olmayışına bizce haklı olarak tepki gösteriyor. Ama sorunun tek eksiği bu değil. Sektör bu girişime temelden karşı çıkmalıdır.
 
Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, gündeme geldiği günden beri tartışılan “Turizm Ajansı” ile ilgili yaptığı değerlendirmede TÜRSAB’ın neden yok sayıldığına haklı olarak tepki gösterip “Bu sektör yok sayılmayı hak edecek ne yaptı?” diyor.
 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
İhtisas Komisyonunda tartışmalara yolaçan ve muhalefet milletvekillerinin itirazlarıyla Genel Kurula getirilecek olan tasarının, uygulamada ciddi sakıncalara neden olacağı açıktır.
 
Öncelikle sektörün toplam girdileri hesaplandığında, ikinci yılın sonunda yılda en az 200 milyon ABD Dolarına rahatlıkla ulaşacak bu kaynağın, girdileri olağanüstü artan, -başta konaklama- turizm sektörünün bütün paydaşlarına büyük yük getireceği ortada. Örneğin  sektördeki yatırımcıların kredi geri ödemelerine kısaca göz atacaklar, bu gerçeği hemen fark edeceklerdir.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
AKTOB’un 35.Yaşını kutlamak amacıyla geldiğimiz Antalya’da, 19 Haziran’dan  bu yana süren 2.Akra Caz Festivali’nin -kelimenin tam anlamıyla- ortasına düştük.  Barut Ailesi turizmin sadece konaklama ya da taşımadan ibaret olmadığını gösteren, kent için çok önemli bu etkinliği başarıyla sürdürüyor.
 
AKTOB yatak sayısı açısından ülkenin en fazla kapasitesine sahip gönüllü katılımcılardan oluşan, bir meslek kuruluşuna yaraşır biçimde kutladı yeni yaşını.

Yazar - AV. EKİM SU KÜFTEOĞLU
Facebook’un Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu ihlal etmesi nedeniyle 1 milyon 650 bin TL idari para cezası ödemesine karar verildi. Peki bunun otellerle ne ilgisi var? Açıklayalım o halde…
 
 
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Facebook’un 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’unda öngörülen gerekli idari ve teknik tedbirleri almadığını tespit etmesi üzerine veri güvenliliğine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmediği gerekçesiyle Facebook'a 1 milyon 100 bin lira idari para cezası vermişti.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Anadolu’da ciddi iletişim hatası yapanlar için “bir çuval inciri berbat ettin” derler. Geçtiğimiz gün The Marmara yönetiminin hatası bu halk sözünü doğruladı.
 
İç siyasetteki gelişmeler -belki- çoğumuz farkında bile olmadan turizmi olumsuz etkileyebiliyor. Bizde yeterince haberleştirilmedi ama; İstanbul Belediye Başkanlığı için 31 martta yapılan seçimlerin iptali, o sırada sürmekte olan Türkiye rezervasyonlarında düşüşlere neden oldu.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Kültür ve Turizm Bakanlığı son bayram tatili sırasında sektörü çok yakından ilgilendiren bir yönetmelik değişikliğini hayata geçirdi.  
 
Yeni Yönetmelik; 31 Mayıs 2019 günü, 24 Haziran Seçimleri öncesinde Numan Kurtulmuş yönetiminin gider ayak aldığı, kamuoyunda pek tartışılmayan bir kararın uygulanmasına ilişkin esasları düzenliyor.
 
Yönetmelik değişikliğinin iki köktenci bölümü var. 

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Doğu Ekspresi, ilk başladığı günden itibaren ilgi gören güzel bir uygulama oldu.
 
Biletleri satışa çıktığı gün değil aylar öncesinden satılıyordu.
 
Bilet bulunamıyordu.
 
Bunun üzerine Ulaştırma Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı bir araya gelerek kapasiteyi artırma yanında güzergahı da yeniden düzenledi.
 
Doğu Ekspresi’nin adı da "Turistik Doğu Ekspresi" oldu

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
Thomas Cook tarihinin en ağır krizini yaşıyor.
 
Bundan 178 yıl önce, 5 Temmuz 1841'de, 32 yaşında turizm ile ilgisi olmayan Thomas Cook adlı bir kişinin yaşama geçirdiği, günümüzde Avrupa seyahat endüstrisinin ikinci büyük grubu uzun süredir içinde bulunduğu mali sıkıntıları aşamadığı için bir dönüm noktasına geldi.
 
Amatör biçimde seyahatler düzenlemekle işe başlayan Thomas Cook ticari amaçlı ilk ilk gezisini 1845'te Liverpool'a düzenledi.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Türkiye’de siyaset kurumu dünya ölçeğinde bir marka olan İstanbul’da, yerel seçimleri aradan geçen yaklaşık 1,5 aylık sürede sonuçlandıramadı.
 
Kötüye değil çok kötüye giden ekonominin, günlük hayatımızdaki etkilerinin daha az tartışılmasına, Ortadoğu’da girilen diplomasi çıkmazını kamuoyundan gizlemeye yarasa da, iktidarın bu tutumu sürerse;önümüzdeki günlerde ülkede “her şeyin çok güzel” olacağı hayli kuşkulu.

 
 
 
 
 
Yazar - FEHMİ KÖFTEOGLU
“Firmalara sağlanan destek ticari sır’dır açıklamayız.”
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kültür ve Turizm Bakanı olarak atadığı Mehmet Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine verilen yanıtta böyle deniyor.
Cumhurbaşkanı’nın onayı, bakanlığın uygulama ve esasları tebliği Resmi Gazete’de yayınlanmış bir uygulama ile yapılmış bir işlem nasıl ‘Sır’ olabilir.
Yasal işlem neden sır
Seyahat acentelerine yurtdışından uçakla getirdikleri turistler için uçak başına, kruvaziyer gemileri ile getirdikleri turistler için de kişi başına destek sağlanması, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan 11/1/2016 tarihli ve 2016/8508 sayılı “Ülkemize Turist Getiren  ( A ) grubu seyahat Acentelerine Destek

Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
Değişim her iş sektöründe olduğu kadar konaklama işletmeleri için de önemli bir olgudur.
Çünkü değişim hayatın her yanında vardır ve hızla yaşanmaktadır. 
İnsanlar değişimin getirdiği yeni kavramlara göre yaşam planlarını yapmak, işletmelerde iş alanlarında kurallarını yeniden yazmak zorundadır.
 
Kısa zaman önce bilgi çağını yaşıyorduk tüm işlemler bilgi çağının hayatımıza soktuğu parametrelere göre yapılıyordu.
Uzun süreceğini tahmin ettiğimiz bilgi çağı kısa sürdü ve süratle dijital (internet) çağına geçildi.
Bilgi çağında konaklama işletmelerinde müşteri çalışan iletişimi fiziksel kavram (karşılıklı temas) üzerinden yapılıyordu. A
rtık iletişimde başarı dijital çağın ortaya koyduğu parametrelere göre yapılması gerekecektir.   

 

Yazar - YAVUZ ATAÇ
Sakın bizim turizmcilerin rakı masasında “Nihansın Dideden Ey Mest i Nazım” şarkısını söylediğini sanmayın. Çünkü kafası güzel olunca birçoğu, “Kalenin Dibinde” türküsünü tutturur. 
Şimdi mutlaka içlerinden birkaçı, “Yok kardeşim, biz Istanbul Sokakları veya Çökertme’den Çıktım Halil’imi okuruz, kalenin dibinde nereden çıktı diyecektir ama istisnalar kaideyi bozmaz.
Şöyleki bu tespiti, Max Planck’ın kuantum teorisi denklemi veya  Sigmund Freud’un psikanaliz tekniğini formülüyle de açıklayabilirim ama kafanız karışsın istemiyorum. 

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Üzerinden haftalar geçti. 
Dünyanın pek çok ülkesinde bir kaç saat içinde elde edilen sonuçların neden geciktirildiği kısa sürede anlaşıldı. 
Ülkenin en büyük kenti İstanbul’un -daha doğrusu İstanbul’luların- seçimi, kaybedenlerce bir türlü kabullenilemiyordu.
İktidar partisinin bu yenilgiyi değerlendirmekten çok, İstanbul’da seçimi yenilemek amaçlı kılıf arayışlarının, ileride siyasal tarihimize geçeceğine hiç kuşku yok.
Son seçimlerle sadece AKP’nin siyasal büyüsü bozulmakla kalmadı. 
 
 
 
 
 
 
Yazar - KAYHAN TANER ÖZEN
Aşağıda yer alan grafiklere ve tablolara baktığımızda Son yıllarda Türkiye’ye gelen turist sayısının arttığını, buna mukabil otel yatırımlarının ise azaldığını görürüz.    İşlerin iyi gittiği 2014 yılında turizm sektörü yatırımcıları toplam yatak kapasitesi 82.074 olan 316 otel projesi için yatırım kararı alıp teşvik belgesi almış iken bu rakam 2018 yılı için 167 otelde 28.661 yatağa kadar düşmüştür. Halbuki 2018 yılında Türkiye’ye 2014 yılı rakamı olan 42 Milyon turistten %10 fazla turist gelmiş, rakam 46 Milyon olmuştur.
 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
Son dönemde verimli ve hızlı sonuç almak için siyasal yöntem haline getirilmeye çalışılan, kamuoyu oluşturma amaçlı bir kavram gündemde: Kamuyu şirket gibi yönetmek. Kaçınılmaz olarak  turizm sektörünü de etkisi altına alıyor.
 
Aslında yapısal özellikleri nedeniyle uluslararası normlara uygun serbest rekabet koşullarının en çok geçerli olduğu sektör turizmdir. Bu yüzden kamu ya da özel sektör etkisiyle oluşabilecek haksız rekabet uygulamalarına karşı en duyarlı kesimi turizmciler oluştururlar.
 
Son günlerde yürütülen 1618  sayılı TÜRSAB yasasını düzenleme çalışmaları, her ne kadar mesleki kamuoyuna açık sürdürülmese de, ileride sektörde yoğun tartışmaları gündeme taşıyacağa benziyor.

Yazar - FATİH ÇEKİRGE
Çevre Bakanı için çağrı: Yetişin, cenneti işgal ediyorlar Her bahar aynı şikâyet... 
İşte Göcek... 
Hisarönü... 
Gökova... 
Ben yazmaktan yoruldum, onlar "talandan, fırsattan" yorulmuyor... 
Ama bu cennet kıyılar için, bu güzel vatan için sonuna kadar yazacağım. 
Aslında bu defa olay "bahar şikâyetlerinin de ötesine geçti. 
Çünkü... 
"Af fırsatçıları" devrede. 
Çünkü... 
31 Aralık 2017 öncesindeki yapılan kapsayan af için 2018'de hazine arazileri üzerine denize sıfıra varacak kadar yakın atılan kaçak temeller, çıkılan iskeleler mantar gibi yükseliyor. 
Yazar - SEHA AKSÜ
İstanbul’da ilk hava meydanı, askeri amaçlarla 1912 yılında o zamana göre şehirden hayli uzak küçük bir yerleşim yeri olan Yeşilköy’de hizmete girdi. Sivil havacılığımızın ilk adımı ise cumhuriyetten sonra 1925 yılında yine Yeşilköy’de kurulan Türk Tayyare Cemiyeti ile atıldı.
Küçük bir askeri hangar ile yanındaki kâgir binanın sivil uçuşlara tahsis edilmesinin ardından, İstanbul-Ankara arasında Şubat 1933’de gerçekleştirilen ilk uçuşla,”Yeşilköy Hava Meydanı” sivil uçuşlara açılmış oldu.
Uluslararası uçuşlar için Chicago’da 1944 yılında imzalanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması’nı müteakip, İstanbul-Kargasekmez’de uluslararası bir hava alanı yapılmasına karar verildi. Kargasekmez Türk dilinde “kimse bulunmayan veya az kimse bulunan, tenha, yaban” yer olarak tanımlanır.

 
 
 
 
 
Yazar - BAHATTİN YÜCEL
AKP İktidarının kamuoyu önünde vurgulamaya özen gösterdiği Osmanlı’cı tutumunun göstermelik olduğu, zaman içindeki uygulamalarıyla ortaya çıkıyor.
Bugün (05 Nisan 2019) gece yarısından başlayarak tarifeli uçuşlara kapatılacak olan Atatürk Havalimanının çekirdeğinin, 1912 yılında Osmanlı döneminde kurulduğunu çok azımız anımsarız. 
Yeşilköy Hava Meydanı adıyla 1933 yılında az sayıda sivil uçuşa hizmet vermeye başlayan bugünkü Atatürk havalimanı, 1953 yılında DP İktidarı döneminde genişletildi ve uluslararası hava trafiğine açıldı.