Hayatımızın önemli parçası 'düşük maliyetli havayolları artık uzaklara da uçuyor. Bu konsept dünyada hızla yayılıyor.

Adları 'low cost' olan düşük maliyetli havayolları, kıtalararası uçuşlara başladılar.
Yepyeni bir konsept doğdu. Norwegian Havayolları -ki bir ucuz taşıyıcı, 228 Pound'a uçulacak Amerika'ya sadece 69 Pound'tan bilet satıyor. Yani neredeyse 3'de bir fiyatına uçuyor.Tabii uçakta ikram falan yok. Bir şey isterseniz, su hariç parayı bastırıyorsunuz.

Şirket, uzun menzilde Boeing 787 diye bilinen gövdesinin tamamı kompozit uçaklarla bu uçuşları gerçekleştiriyor.

AirFrance'ın yeni kurduğu alt marka 'Joon' da uzaklara çok ucuza uçmaya başlıyor. Bu seferler için şirket Air France bünyesinden çıkan Airbus 330 ve 340 uçaklarını kullanacak.

Bilet fiyat politikası da Norwegian gibi olacak.

Singapur Hava Yolları'nm alt markası Scoot kabinde birçok yenilikle uzaklara uçan bir havayolu.

Özellikle Singapur'dan Avustralya'da bir kaç noktaya uçuyor.

Boeing 787 kullanan şirket, kabin içi eğlence sistemini kendi tabletinize ücret karşılığı uçaktaki internet üzerinden yüklüyor.

Avustralyalı Qantas Havayolları'nm alt markası Jetstar da Phuket Adası, Bali gibi turistik yerlere ucuz fiyatlarla tarifeli uçuşlar yapıyor.

Almanya tarafında ise uzun menzilli operasyona başlayan Eurowings, uçuş ağına filosuna ekleyeceği yeni uçaklarla Miami'yi ekliyor.

BİZDE YOK

Bizim 'low cost' taşıyıcılarımızda henüz bir hareket yok. Pegasus veya Onur Air en fazla Londra, Dubai gibi 4 saatlik noktalara tarifeli uçuşlar yapıyorlar.

Zaten tek koridorla uzun seferler planlamak mümkün değil.

Türk Hava Yolları ise Anadolu Jet'i bu sisteme hazırlamayı düşünüyor. Ama önce şirket yapısından renginden başlayarak büyük bir değişikliğe uğraması gerekiyor. (Hürriyet)

 

 ( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )