Türkiye'de hükümet turizmi en az desteklenecek sektörlerden görürken, Yunanistan'da hükümet sektörü öncelikler listesinin başına koydu...


Yunanistan Turizm Bakanı Elena Kountoura turizm strateijisi ile ilgili bilgi verirken, sektörün hükümetin öncelikler listesinin başında olduğunu söyledi.Yunanistan turizmi öncelikli sektör ilan ederken Türkiye’de Malieyei Bakanı Naci Ağbal, önceki gün 2018 yılı bütçesi ile ilgili bilgi verirken
Orta Vedile Program (OVP) kapsamında reel sektörlere sağlanacak destekler sıralamasında turizmin en alt sırada olduğu görülmüştü.

Buna kardşılıkYunanistan, 2020 turizm stratejisinde turizmi milli ve öncelikli sektör ilan etti.

Strateji çalışması ile ilgili kısa adı SETE olan Yunanistan Turizm Yatırımcıları Derneği’nin düzenlediği toplantıda konuşan Turizm Bakanı Elena Kountoura, turizmin Yunanistan içzin milli bir sektör olduğunu belirterekt, “Milli ekonomimiz için sürekli yarar sağlayacak dengeli ve adil bir büyüme hedefliyoruz” dedi. Bakan Kountoura, bu nedenle turizm hükümetin öncelikler listesinin başında olduğunu söyledi.

Yunanistan için hazırlanan yeni turizm stretejisinin, sürdürülebilirlik temelinde ve yerelliğin öne çıkarılmasına odaklandığını belirterek böyle bir çalışmanın ilk kez yapıldığını söyledi.

Bakan Kountoura, yeni stratejide yeni ve geliştirilecek pazarlar olarak Çin, Güney Kore, Hindistan ve Ortadoğu’nun hedef alındığını bu kapsamda yurt dışındaki tur operatörleri ile stratejik anlaşmalar yapılacağını, promosyon ve tanıtım çalışmalarının da bu temelde yürütüleceğini belirtti.

Yunanistan’ın Turizm Stratejisi 2020 adlı çalışmasında önümüzdeki dönemde dört ve Beş yıldızlı olanlar ağırlıklı olmak üzere 251 yeni otel yapılacağı, altyapı yatırımlarının hızlandırılacağı belirtiliyor.

Yunanistan’ın yeni turizm stratejisinde küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ)’lere finansman desteği sağlanması da öngörülüyor.

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

Reklam:asientours 150