Turizm Haber 201512213898Kuzey Irak'a yönelik yaptırımlar peş peşe uygulamaya konuyor K.Irak'a uçak seferleri durduruldu. Hava sahası kapatılıyor, gümrük kapısının merkezi hükümete teslimi için çalışma başlatıldı...

Türkiye, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Irak Anayasası ve uluslararası hukuka aykırı olarak 25 Eylül’de yaptığı bağımsızlık referandumundan sonra bölgeye yönelik yaptırımlarI peş peşe yürürlüğe koymaya başladı.

Bugün toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK)’da Kuzey Irak’a hava sahasının kapatılması yönünde hükümete tavsiye kararı alınmasının ardından Bakanlar Kurulu Kuzey Irak hava sahasını kapattığını açıkladı.Türkiye’den Kuzey Irak’a THY’nin yanı sıra Pegasus ve Atlas Global sefer yapıyordu .Atlas Global ayrıca Kuzey Irak’ta Zagros adıyla havayolu kurmuştu.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, MGK'da alınan tavsiye kararı doğrultusunda Türk hava sahasının Kuzey Irak a kapatıldığını, bundan böyle yerli ya da yabancı hiçbir havayolu şirketinin Türk hava sahasını kullanarak IKBY'deki alanlara uçamayacağını söyledi.

Bozdağ, Kuzey Irak ile olan Habur’daki İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın Bağdat'a devri konusunda da Bakanlar Kurulunun çalışma kararı aldığını söyledi.

Mısır ve Lübnan da durdurmuştu

Mısır merkezli Egypt Air ve Lübnanlı MEA'in de Kuzey Irak’a gerçekleştirdikleri uçuşları daha önce durdurmuştu.

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

Reklam:asientours 150