Turizm Haber 201512213896Elite Otel Grubu Yönetim Kurulu üyesi Emel Elik Bezaroğlu, "Turizmde yaşanan sıkıntılar nedeniyle riski dağıtmak için artık yurtdışına yatırım yapacağız" diyor...

Avrupa ve ABD'li turist açısından gelecek yıl da kayıp görünüyor. 2018’den de umutlu olmayan sektör yatırımlarını da yurtdışına yöneltiyor…

Jale Özgentürk, Hürriyet Gazetesi'nde turizmde durum ile ilgili yazısında "Turizmde yaşanan sıkıntılar nedeniyle riski dağıtmak için artık yurtdışına yatırım yapacaklarını duymaya başladım.Bunun son örneği de Elite Otelcilik oldu” diyor ve Elite Otel Grubu Yönetim Kurulu üyesi Emel Elik Bezaroğlu ile yaptığı görüşmeyi aktarıyor.Özgentürk’ün yazısı şöyle:
Turizm son yıllarda Türkiye'nin lokomotif sektörü oldu. Bu anlamda yatırımların kesilmesi ve Türk turizmcilerin yurtdışını hedeflemesi, kalkınma ve istihdam açısından önümüzdeki dönemde kayıplara neden olur. Bu anlamda risk algısının bir an önce düzeltilmesinde fayda var.

Elite Otel son yıllarda bu sıkıntılar içindeki turizm sektörüne yatırım yapan ender gruplardan biri.
Coşkun Elik'in 15 yıl önce Taksim Talimhane'de Elite World Prestige ile başlattığı bu yeni yerel zincirin, biri Van'da 6 oteli var.

120 milyon dolar yatırım

Grup son olarak Güneşli Basın Ekspres yolunda 120 milyon dolar yatırımla Elite World Europe'ı açtı. Yine 120 milyon dolar yatırımla Maltepe Elite World Asia ve Sapanca otelini açmaya hazırlanıyor.

Van'daki Otel'de tanıştığım ailenin Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu ile bir araya geldik ve böyle bir ortamda yatırıma nasıl cesaret ettiklerini konuştuk. Otelin ilginç mimarisini Atatürk Havaalanı'na gidenler görmüştür.

Emel Elik Bezaroğju'na Elite zincirinin gelecek hedeflerini de soruyorum. "Hedefimiz şehir otelciliğinde büyümek. Ama artık dünya markası olmak için hareket edeceğiz. Yurtiçindeki yatırımları sonlandırıyoruz. İlk adım St. Petersbifg'da atılacak. Böylece yurtdışına açılıyoruz. Riski dağıtmak için bu zorunlu" diyor. Turizm gibi en ufak gerginlikten nem kapan bir sektörde yatırımcı olmak cesaret isteyen bir iş. Riski dağıtmak istemekte haklılar. yatak kapasiteli otel, kongre oteli olarak kurgulanmış ve yeni nesil toplantı konsepti "Business to Hapiness" iş modeli ile çalışacakmış.

Emel Elik Bezaroğlu şunları söylüyor: "15 yıllık turizmciyim hiç bu kadar kötü bir dönem geçirdiğimi hatırlamıyorum. Kriz Gezi döneminde başladı. 2015'den sonra ise neredeyse sektör çöktü. Ama biz hiç vazgeçelim demedik. Devam eden otellerimiz vardı. Ama gerçekten yorulduk.

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

Reklam:asientours 150