Turizm Haber 201512213319İstanbul Haliç Mövenpick Otel'de yapılan toplantıya ; aralarında eski turizm bakanı, TUYED, TURYİD, SİTE, UNICEO gibi kuruluşlar katıldı


Güçlerini Uluslararası MICE Derneği’nin (I-MICE) çatısında altında toplayan MICE (Meetings, Incentives, Conferencing, Events-Toplantı, İnsentiv, Konferans, Etkinlikler) Danışmanlar Kurulu toplantısı Haliç Mövenpick Hotel’de gerçekleştirildi.

Aralarında eski turizm bakanı, TUYED, TURYİD, SİTE, UNICEO gibi sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, çeşitli mekânların sahipleri ile sektör paydaşlarından temsilcilerden oluşan yaklaşık 25 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında I-MICE Derneği Başkanı Serdar Söyler ve diğer kurucu üyeler dernek hakkında bilgiler verdi.


Çeşitli etkinlikler düzenleyecekleri bilgisini veren Söyler şöyle konuştu: “Yılda iki kez Network Days, Traning Days etkinlikleri düzenleyeceğiz. Önümüzdeki yıl bir MICE Summit düzenlemeyi planlıyoruz. Antalya, Ankara, Trabzon ve İzmir’de temsilcilikler açacağız. 31 Mart 2 Nisan tarihlerinde Kazdağılarına bir gezi düzenleyeceğiz. 29-30 Nisan tarihinde ise Vialand’te kurullar toplantısını yapacağız. 4 Mayıs tarihinde ise Portaxe Baltalimanı’nda büyük bir lansmana hazırlanıyoruz. Bu hazırlıkları paydaşların katkı ve destekleriyle gerçekleştireceğiz.”

Turizm eski bakanlarımızdan Bahattin Yücel, katılımcılara ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumu özetleyerek şunları söyledi: “Bu aralar imaj olarak Saddam’ın Irak’ından farklı değiliz. Bu aşamada Türkiye’nin tanıtıma ihtiyacı yok. Tam tersine çok tanınıyoruz. Sürekli yanlış konu ve imajlarla gündemdeyiz. Bu algıyı değiştirecek etkinliklere ihtiyacımız var. Başkanı olduğum TURAD’la Didimli Tales’e sahip çıkarak onun adına etkinlikler yapacağız. Yenikapı’daki Marmaray kazılardan çıkan arkeolojik eserler İstanbul’un tarihini 8 bin yıl geriye gittiğini kanıtladı. İstanbul’da Euroleage yapılacak. Bu ve bunlara benzer sportif, farklı etkinliklere de yönelmekte yarar var.”

Danışma Kurulu toplantısından öneriler

Etkili ve kolay örgütlenebilecek sportif faaliyetlere yönelelim

Tüm paydaşların eşit temsille katılacağı bir çatı örgütünü kuralım

Dünya turizminin yeni devi Çin’i radarımıza alalım

Kapadokya’nın tarihte diyabet teşhisinin ilk koyduğu yer olarak da tanıtalım

Tanıtımlarda farklı medeniyetten miras kalan tarihi ve kültürel değerlerimizi ön plana çıkaralım

Dünyada belli bir üne sahip sanatçı veya kanaat önderlerini davet edip onlarla yapacağımız videoları sosyal medyadan dünyaya yayalım.

Sektör paydaşları arasındaki görüş alışverişini daimi kılacak girişimler başlatalım

Tanıtım kampanyaları yerine, yanlış algıyı düzeltecek adımları atalım

Orta ve uzun dönemde neler yapılması gerektiğini şimdiden planlayalım

Sektörle ilgili rakamları derleyip raporlaştıracak bir Ar-Ge kuralım

Dernek yönetimini profesyonel hale getirelim.


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )