Turizm Haber 201512213912Brüksel'de yapılan AB üyesi ülkeler başkanlar zirvesinden Almanya'nın girişimi ile Türkiye ile yürütülen müzakerelerin askıya alınması talebi destek görmedi, ama..
AB Brüksel zirvesinden önce Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerin Türkiye ile müzakereleri kesme ya da askıya alma talebine yeşil ışık yakılmadı. Avrupa Birliği liderleri bunun yerine, katılım öncesi mali yardımlarda nasıl kesintiye gidilebileceğini ya da bu kaynakların nasıl yeniden yönlendirileceğini belirlemesi için AB Komisyonu’nu görevlendirdi.

 Turizm Haber 201512213909Geçen yıl Türkiye'ye 135 sefer düzenleyen ABD'li kruvaziyer şirketi iptale gerekçe olarak siyasi belirsizlik gösterdi...

ABD Miami merkezli kruvaziyer şirketi Royal Caribbean International, siyasi belirsizliği’ gerekçe göstererek gelecek yılki Kuşadası Limanı ve tüm Türkiye seferlerini iptal ettiklerini açıkladı.

Royal Caribbean, Azamara Club Cruises ve Celebrity Cruises markalarına sahip Royal Caribbean International’dan yapılan açıklamada gelecek yılki takvimde bulunan Kuşadası yerine Yunanistan’ın Rodos ve Mikonos adalarının eklendiğini duyuruldu.

CHP Genel Başkan yardımcısı Çetin Osman Budak: 'Avrupa'dan kayıp 4.5 milyon hedeflenen 4 ülke; Hindistan, Çin, Güney Kore VE Japonya'dan gelen turist sayısı 298 bin kişi'...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yeni pazarlara açılma stratejisi olarak saydığı Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya’dan gelen turist sayısında yüzde 50’ye yakın bir kayıp

25 yılda 20 milyon turiste hizmet veren OTI Holding, bakanlık ve sektörün her kesiminden temsilcilerin katılımıyla 25. kuruluş yıldönümünü Antalya Belek'teki Xanadu otelde kutlayacak...
1992 yılında Antalya’da faaliyete geçirdiği Odeon Tours Yer Hizmetleri şirketi ile turizm sektörüne giren OTI Holding, bugün 18 ülkedeki şirketleri ve senede 3 milyon turiste hizmet veren yapısıyla

Türkiye'de hükümet turizmi en az desteklenecek sektörlerden görürken, Yunanistan'da hükümet sektörü öncelikler listesinin başına koydu...


Yunanistan Turizm Bakanı Elena Kountoura turizm strateijisi ile ilgili bilgi verirken, sektörün hükümetin öncelikler listesinin başında olduğunu söyledi.

Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre Türkiye'ye gelen yabancılar kredi kartıyla yaptıkları ödemelerin % 40'ı havayolları, konaklama alanında

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre haziran ve eylül ayı arasını kapsayan yaz tatili döneminde yabancı kartlarla yurtiçinde 10,9 milyar TL'lik kartlı ödeme yapıldı.

Yabancı turistlerin Türkiye'de yaz tatilinde yaptığı harcama geçen yıla göre yüzde 72 arttı.

İspanyanın Katalonya Özerk Bölgesi, giriştiği bağımsızlık referandumu döneminde bölgeyi ziyaret edenlerin sayısının düşmesine neden oldu


İspanyanın en fazla turist çeken özerk bölgesi Katalonya, referandum girişimi nedeniyle turizmde kayba uğradı.

Bağımsızlık referandumu girişimleri döneminde başta Barcelona olmak üzere Katalonya’ya gelen ziyaretçi sayısının yüzde 15 düştüğü bildirildi.

 Turizm Haber 201512213908Taşyapı'nın 57 yıllık tarihi binayı yıkarak otel ve AVM yapma projesine okul öğrencileri, velileri ve eğitimciler protesto etti

Haydarpaşa Hotel ve Double Tree By Hilton Moda'yı bünyesinde bulunduran Taşyapı'nın Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin binalarını yıkarak yerine otel, gökdelen, rezidans ve AVM yapacağı belirtiliyor. 5 bin öğrencinin eğitim gördüğü 57 yıllık okulun öğrencileri, velileri ve eğitimcileri projeye karşı çıkıyor.

Son birkaç gündür Taşyapı'nın Şişli'de başlayacağı proje alanında hareketlilik yaşanıyor. Sık sık yürüyüş ve basın açıklaması yapan Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ve velileri, okulun yıkılarak yerine otel, AVM, rezidans yapılmasına karşı çıkıyor.

 Turizm Haber 201512213907THY, İstanbul Yeni Havalimanında ikram hizmeti tedariki ile ilgili SATS ile bir niyet anlaşması imzaladı....Do&Co'dan ikram hizmetleri sağlamakta olan Türk Hava Yolları (THY), yapımı devam eden İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınması ile birlikte ikram hizmeti tedariki için ilgili firmalarla görüşmelere başladığını duyurdu.

Turizm Haber 201512213906LMX Touristik Türkiye Genel Koordinatörü Serdar Bayraktar, Alman pazarının gerilediği bir sezonde LMX Touristik olarak yüzde 27'lik bir artış yakaladıklarını söyledi.
Serdar Bayraktar turizmgazetesine yaptığı açıklamada, LMX Touristik olarak 2017 sezonunda sergiledikleri performanstan oldukça memnun kaldıklarını belirterek, ‘’Özellikle Temmuz ayında başlayan Almanya – Türkiye gerginliği, ülke olarak Alman pazarında hedef sapmasına neden olmasına rağmen, yine de 140.000 Alman turistin Türkiye de tarafımızca ağırlanmış olması mutluluk vericidir’’ dedi.

Geçen yıl Eylül – Ekim de yakalanan olumlu havayı bu yıl görünmese de LMX Touristik’in, Türkiye ‘ye getirdiği müşteri sayısında 2016 yılına oranla % 27 lik bir artış yakalamış durumda olduğuna dikkat çeken Bayraktar, ‘’Bunu başarmamızda bize destek olanlar ana Partnerimiz LTS /W2M Turizm, diğer değerli acentelerimiz ve otelci dostlarımızdır’’ diye konuştu.

 Turizm Haber 201512213905Geçtiğimiz günlerde iflasını açıklayan, Rusya'nın en büyük charter şirketi Vim Avia hakkında hileli iflas soruşturması başlatıldı, şirketin ortakları yurtdışına kaçmıştı

Türkiye ile çalışan çok sayıda tur operatörü ile de çalışan Rusya’nın en büyük charter firmalarından Vim Avia hakkında hileli ifas soruşturması başlatıldı.

Soruşturmaya gerekçe olarak şirket paralarının yurtdışına aktarılması gösteriliyor.

 Turizm Haber 201512213904Marriot International Avrupa Başkan Yardımcısı John Licence, Türkiye'deki 13 markadan 26 otellerine önümüzdeki 3 yıl içinde 11 yeni otel daha açacaklarını söyledi

Er Yatırım iş birliğiyle yaşama geçirilen Four Points by Sheraton otellerine ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Marriot International Avrupa Başkan Yardımcısı John Licence, "Önümüzdeki 3 yıl içinde Türkiye'de 11 otel daha açacağız" dedi.

13 marka altında 26 otel ve 5 bin 600'ün üzerinde oda seçeneği ile Türkiye'de varlıklarını sürdürdüklerini hatırlatan ve Türkiye pazarının oda sayısı bakımından Avrupa'nın en büyük 5'inci pazarı olduğunu belirten Licence, "Önümüzdeki 3 yıl içinde Türkiye'de 11 otel daha açacağız. Bu, Türkiye'deki hızlı büyüme ve yayılma hedeflerimizin bir diğer göstergesi." ifadelerini kullandı.

Turizm Haber 201512213903Son iki yıldır kriz üzerine kriz yaşayan Türk turizminde fiyatlarda toparlanma süreci başladı. Turizm gelirinin 25 milyar doları bulması tahmin ediliyor.
Rus savaş uçağının Suriye sınırında düşürülmesi süreciyle başlayan turizm ve ihracattaki kriz, son iki yıldır Türk turizmini olumsuz etkilemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri sonucu iki ülke arasındaki kriz 2016 yılının son aylarında çözümlenmişti. Ancak hem Rusya pazarında, hem de Avrupa’da turizmde ana pazarı olan Almanya ve Avusturya ile yaşanan krizler fiyatları da dip noktalara çekmişti.

Rusya’nın vatandaşlarına ‘’Türkiye’ye gidebilirsiniz’’ açıklamalarından sonra 2017 yılı başından itibaren Rus turistler başta Antalya ve Ege bölgesi olmak üzere Türkiye’ye akın etmeye başladı. Rus turistler, Türk turizmine ‘ilaç’ gibi gelirken Avrupalı turist sayısındaki düşüş sektörü endişelendiriyor.

 Turizm Haber 201512213902Türkiye'deki resmi kanallarla diyaloglarını açık tutmaya devam ettiklerini söyleyen Booking Com yetkilileri, Hizmetlerimizin Türkiye içinde kullanıma tekrar açılması için uzlaşma sağlanacağına inanıyoruz" diyor

Türkiye'deki faaliyetleri durdurulan Booking Com, 23 Ekim’de yapılacak duruşmadan umutlu olduğunu söyledi.
Booking Com yetkilileri, "Diyalog sürüyor, umutluyuz. Yakında Türkiye içi seyahatlere dair servisimizi tekrar sunacağız" diyor.

Habertürk Gazetesi’ndeki Burak Güleç’in haberine göre Türkiye'deki faaliyetleri 29 Mart'ta durdurulan online otel rezervasyon portalı Booking.com yetkilileri, 23 Ekim'de yapılacak beşinci duruşma öncesinde olumlu mesajlar verdi.

Turizm Haber 201512213901İrlanda kökenli Kerten Capital, Türkiye'de kendisine ait olan Karaköy, Kapadokya'daki The House Hotel'e İstanbul Bomonti'yi ekledi...

İrlanda kökenli Kerten Capital Grubu, dünyanın farklı lokasyonlarında faaliyet gösteren House Hotel markasını Türkiye’de de genişletiyor

Kerten Capital, halen tümü kendisine ait olan Karaköy ve Kapadokya’daki The House Hotel’e İstanbul Bomonti’yi ekledi.
Kerten Capital Grup ayrıca The House Hotel Nişantaşı ve The House Hotel Ortaköy projelerinde Türk firma ile işbirliği yapıyor.

Turizm Haber 201512213900Rixos, 'RixosBonus' sistemi üzerinden en çok satış yapan seyahat acentelerini 'Rixos Diamond Awards' ile ödüllendirdi...

Rixos Hotels, 14 ülkeden 800 turizm acentasını bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ‘Rixos Happy Days’ etkinliğinde buluşturdu.

Rixos Premium Belek’te düzenlenen organizasyona Türkiye, Rusya, Ukrayna, Letonya, Moldova, Estonya, Litvanya, Romanya, Gürcistan, Belarus, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve İran’da faaliyet gösteren seyahat acentası yöneticileri ve çalışanları katıldı. ‘RixosBonus’ sistemi üzerinden kendi ülkesinde en çok satış yapan ilk 3 seyahat acentası ‘Rixos Diamond Awards’ gala gecesinde ödüllendirildi.

 Turizm Haber 201512213899Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve örenyerlerine konulacak 4.3 milyonluk elektronik rehber sistemi için 8 Kasım'da ihaleye çıkıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kısa adı DÖSİMM olan Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü, müze ve örenyerlerine konacak elektronik rehber sistemi için ihale düzenliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda, 8 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 10.00'da yapılacak ihaleye katılmak isteyenlerin tekliflerini ihale günü Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) saat ayarına göre, saat 08:30 - 09:55 saatleri arasında, ihalenin yapılacağı adrese teslim etmeleri gerektiği bildirildi.

 Turizm Haber 201512213898Kuzey Irak'a yönelik yaptırımlar peş peşe uygulamaya konuyor K.Irak'a uçak seferleri durduruldu. Hava sahası kapatılıyor, gümrük kapısının merkezi hükümete teslimi için çalışma başlatıldı...

Türkiye, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Irak Anayasası ve uluslararası hukuka aykırı olarak 25 Eylül’de yaptığı bağımsızlık referandumundan sonra bölgeye yönelik yaptırımlarI peş peşe yürürlüğe koymaya başladı.

Bugün toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK)’da Kuzey Irak’a hava sahasının kapatılması yönünde hükümete tavsiye kararı alınmasının ardından Bakanlar Kurulu Kuzey Irak hava sahasını kapattığını açıkladı.

 Turizm Haber 201512213897TÜROFED, AKTOB VE POYD yaptıkları açıklamalar ile hava yollarına, acentelere ve otelcilere verilen desteklerin kış döneminde de sürdürülmesini istedi

TÜROFED, AKTOB VE POYD yaptıkları açıklamalar ile hava yollarına, acentelere ve otelcilere verilen desteklerin kış döneminde de sürdürülmesini istedi…

TÜROFED: Destekler sürsün 30 milyonu buluruz

Kısa adı TÜROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık konuyla ilgili yaptığı açıklamada yazın verilen desteklerin kışın da devamını istediklerini, yazın sıkıntı yaşamadıklarını belirten belirterek "2016 dan sonra bu yıl rakamlar iyi. inşallah Türkiye rakamları bu yıl 30 milyonu görecek" dedi.

 Turizm Haber 201512213896Elite Otel Grubu Yönetim Kurulu üyesi Emel Elik Bezaroğlu, "Turizmde yaşanan sıkıntılar nedeniyle riski dağıtmak için artık yurtdışına yatırım yapacağız" diyor...

Avrupa ve ABD'li turist açısından gelecek yıl da kayıp görünüyor. 2018’den de umutlu olmayan sektör yatırımlarını da yurtdışına yöneltiyor…

Jale Özgentürk, Hürriyet Gazetesi'nde turizmde durum ile ilgili yazısında "Turizmde yaşanan sıkıntılar nedeniyle riski dağıtmak için artık yurtdışına yatırım yapacaklarını duymaya başladım.Bunun son örneği de Elite Otelcilik oldu” diyor ve Elite Otel Grubu Yönetim Kurulu üyesi Emel Elik Bezaroğlu ile yaptığı görüşmeyi aktarıyor.