Turizm Haber 201710201237Yeniden yapılandırma kapsamında yıkılarak, sıfırdan yenisi yapılacak oteller arasında Beceren, Akfen, Anka, Fahri, Alkoçlar,Trend Life var. Uludağ'ın sağlık ve kongre turizmi yatırımları ile 12 ay açık kalması hedefleniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uludağ Milli Parkını sil baştan yenilemek için harekete geçti.

Yeniden yapılandırılması uzun süreden beri gündemde olan Uludağ Milli Parkı ile ilgili köklü kararlar alındı. Yeni düzenleme ile,uzun süreden beri çeşitli tartışmalarla gündeme gelen Uludağ için köklü karar verildi.Hazırlanan proje, Uludağ'da 9 otelin yıkılması 4 yeni otelin yapılmasını öngörüyor. Yapılacak yatırımlarla
Uludağ’ın sağlık, spor, kongre, emekli turizmine açılarak 12 ay hizmet vermesi hedefleniyor.

Proje kapsamında dönüşümden yararlanmak isteyen 9 otel, bir günübirlik tesisin yenilenmesi onaylandı. 71 bin metrekarelik alanda yıkım yapıldı. Yıkılan yerlerdeki 4 parsele ise, yeni otel yapılabilecek.

Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp imzalı habere göre turizmciler, Bakan Veysel Eroğlu’ndan kiralama süresini 29 yıldan 49 yıla çıkarma yetkisini kullanmasını bekliyor.

30 tesisten 13'ü başvurdu

Uludağ’da 2. Gelişim Bölgesi İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kısa süre önce onaylanarak yürürlüğe girdi. Bu bölgede bazı boş parseller bulunduğu, buralara 3 ila 4 yeni otel yapılabileceği ifade edildi. 1.Gelişim Bölgesinde bulunan 30 tesisten 13 tanesi dönüşüm için başvurdu. Bunlardan 9 otel ile bir günübirlik kullanım tesisinin talebi bakanlıkça onaylandı.

Yıkılacak 9 otel

Böylece 9 otel ve bir günlük tesis yıkılarak, sıfırdan yenisi yapılacak. Onaylanan projeler arasında Beceren Otel, Akfen, Anka Otel, Fahri Otel, Alkoçlar Yeşilçam, Trend Life Otel bulunuyor: Ayrıca atıl durumda bulunduğu belirtilen Sanatoryum Tesisleri de Bursa Ticaret ve Sanayi Odasına Kirazlıyayla yaşam boyu eğitim merkezi yapılması amacıyla kiralandı.

12 ay açık kalmak için

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Uludağ Milli Parkının hem daha iyi korunması hem de yurt içi ve yurtdışında daha iyi tanıtılarak, turizmin 12 aya yayılması için çalıştay düzenlediklerini söyledi. Uludağ’ın daha iyi yönetilmesi için yönetim modeli belirlemek istediklerini vurgulayan Taş, hedeflerini şöyle anlattı:

“Konaklama tesislerinin kalitesi ve kapasitesi dört mevsim kullanıma göre planlanmalıdır. Oysa oteller bölgesindeki tesislerin tamamına yakını Aralık-Mart aylarında açık olurken, diğer aylarda kapatılmaktadır.

Uludağ, Türkiye’nin ilk kayak alanıdır. Biyolojik çeşitliliği nedeniyle de koruma altındadır. Kış sezonunda kayak; yaz sezonunda kampçılık, trekking, ekoturizm, kongre, spor aktivitelerine ev sahipliği yapabilir. Yurt içi ve yurtdışı fuarlarda tanıtımı sağlanmalıdır."

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150