Turizm Haber 201710201226Onur Air'in sahibi Cankut Bagana, İran'da Babek Zencani'nin yargılandığı davada idam cezasına çarptırılan Mehdi Shams'a yönelik 21.7 milyon dolarlık icra takibi başlattı

İran'da olayların patlak verdiği günlerde Onur Air konusu, daha önce şirketi almışken, şimdi idam cezası almış olarak İran'da tutuklu olan Zencani ile ilişkili olarak gündeme geldi.Onur Air'in sahibi Cankut Bagana'nın, İran'da Babek Zencani ile yargılandığı davada idam cezası alan Mehdi Shams'a karşı 21.7 milyon dolarlık icra takibi başlattığı ortaya çıktı. İran asıllı İngiliz vatandaşı Shams, Zencani'nin 'kasası' olarak görülen isimler arasında yer alıyor.

Bu arada İran Petrol Bakanlığı, Onur Air'in İran devletine alt olduğu iddiasıyla Türkiye'de dava açmıştı.

karışık ilişkiler

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan Dincer Gökçe’nin haberine göre, Mehdi Shams ismi, İran devletini 2.8 milyar dolar dolandırmakla suçlanan Babek Zencani adına Onur Air'i satın alan Kudret Tuncel ile birlikte gündeme gelmişti.
Zencani'nin İran’da tutuklanması ile birlikte ortaya çıkan ilişkiler ağında yer alan Mehdi Shams'in halen daha Onur Air de hissesi bulunuyor.

Hamit Cankut Bağana adına Mehdi Shams'a yönelik icra takibi ise 21.7 milyon dolarlık ödenmeye bir senete dayanıyor.
İstanbul İcra Müdürlüğü dosyasına göre Bağana ile Shams arasındaki senedin düzenleme tarihi 9 Nisan 2013. Anılan senedin ödeme tarihi ise 9 Mayıs 2013 olarak belirlendi.

Shams'ın, Bağana'dan aldığı paraya karşılık söz konusu senedi verdiği belirtiliyor.

Tebligatlar geri döndü

21.7 milyon dolarlık senet ödenmeyince işleme konuldu. İcra takibine geçilmesine karşın, Shams İran'da tutuklu olduğu için muhatap bulunamadı.

Dosyada yer alan bilgilere göre Shams'ın Onur Air'deki hissesine haciz konuldu. İstanbul İcra Müdürlüğü geçen 18 Ağustos'ta Bakırköy icra Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda Shams'a ait hisse için kıymet takdiri yapılması talep edildi.
İcra müdürlüğü söz konusu hisse için kıymet takdiri yaparak dosyayı yeniden İstanbul İcra Müdürlüğüne gönderdi.
Hazırlanan rapora göre Mehdi Shams'ın Onur Air'deki hissesinin değeri 1 milyon 985 bin 241 TL, Onur Air'in yüzde 92.8 hissesine sahip Ten Tour Turizm Endüstri AŞ'de ise 9 milyon 456 bin 679 TL olarak hesaplandı.
İcra müdürlüğü, Mehdi Shams'ın İstanbul Beşiktaş'taki adresine gönderdiği tebligatların geri dönmesi nedeni ile geçen ay ilanen tebligat yoluna gitti.

"İran bu olayla gündeme gelmemeli"

Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, icra takibine konu paranın Bagana'nın kişisel parası olduğunu söyleyerek "Şirket ile ilgisi yok" dedi.

Tosun, konuya ilişkin yaptığı açıklamada 'Mehi Shams'a yönelik icra takibine konu para Cankut Beyin şahsi parası... Şirket ile doğrudan ilişkili bir para değil. Ortakların kendi aralarındaki ilişkiden kaynaklanıyor" dedi.

“Biz de bu isimden kurtulmak istiyoruz”

Tosun, Shams'in halen İran’da tutuklu olduğunu hatırlatarak, "Mehdi Shams'in halen Onur Air’de yüzde 18 hissesi bulunuyor. Biz de bu isimden bir an önce kurtulmak istiyoruz; bize de ciddi sıkıntı veriyor. 600 milyon dolar cirosu olan, bin 600 kişinin çalıştığı Onur Air'in artık bu is ile gündeme gelmemesi için çaba içindeyiz" dedi.

İran dava açmıştı

Öte yandan İran Petrol Bakanlığı, Onur Air'in İran devletine alt olduğu iddiasıyla Türkiye'de dava açmıştı.
İki yıl önce acılan davada İranPetrol Bakanlığı, Onur Air için ödenen paraların İran’a alt olduğu iddiasında.
Bakrköy Ticaret Mahkemesi'ndeki davayla ilgi yargılamanın sürdüğü öğrenildi.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150