Turizm Haber 201710201214TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, AB'nin kabul edilen 2021-2027 dönemi bütçesinde üye olmayan Ukrayna için para ayırırken Türkiye'nin dışlandığını söyledi

Kısa adı TAVAK Türkiye- Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen kabul edilen AB bütçesinde Türkiye ile ilgili yer alan bilgilerin önemli olduğuna işaret ederek, “Türkiye için bu bütçede öngörülen para 23 milyar Euro civarında. Bu da Batı Ukrayna’yı üye yapmak isteyen AB’nin Türkiye için böyle bir girişimin olmayacağını ortaya çıkarıyor” dedi.TAVAK Başkanı Prof. Şen’in konuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle

Avrupa Birliği’nin 2021-2027 yılları arasında bütçesi kabul edildi. Buna göre AB bu 7 yıl süre için 998 milyar Euro’luk bir bütçe öngördü. Buna göre bütçede bundan önceki 7 yıla göre büyük bir artış yok.

Bütçenin en önemli gelişmesi AB’nin bu 7 yıllık süreçlerde tam üye olarak almayı öngördüğü büyük ülkeler için ciddi fon ayırmasından kaynaklanıyor. Buna göre AB 2021-2027 yılları arasında Batı Ukrayna için 42 milyar Euro bütçe ayırmış bulunuyor. AB için artık Ukrayna batı ve doğu olarak öngörülüyor. Doğu Ukrayna’dan umudunu kesen AB, Batı Ukrayna için ciddi bir para öngörüyor.

Türkiye için bu bütçede öngörülen para 23 milyar Euro civarında. Bu da Batı Ukrayna’yı üye yapmak isteyen AB’nin Türkiye için böyle bir girişimin olmayacağını ortaya çıkarıyor. Bütçenin böyle çıkması Türkiye’yi önümüzdeki 7 yıl içinde AB’den dışlayan bir politika. Bu üzücü gelişmeye karşı Türkiye’nin ciddi girişimlerde bulunması şart.

AB bu yıl için öngörülen ilerleme raporunu 16 Mart 2018’e erteledi. AB bir taraftan Türkiye ile köprüleri atmama konusunda adımlar atarken, diğer taraftan AB’nin içinde Türkiye’nin yer almaması kararını da almış bulunuyor.

Almanya yumuşuyor

Gerek Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeirer’in açıklamaları gerekse Sigmar Gabriel’in Dışişleri Bakanı olarak İngiltere, Türkiye ve Ukrayna’ya yönelik açıklamaları, Türkiye’ye karşı sert politika uygulayan Almanya’nın bu politikadan vazgeçeceğini gösteriyor. 2018 yılında Gümrük Birliğinin iyileştirme konusunda Almanya getirdiği çekinceleri kaldırma niyetinde. Aynı zamanda Türk Alman çekişmesinden bunalan 3 milyon 200 bine Türk’e yönelik iyi niyet gösterisi içine de girecek. Önümüzdeki aylarda Alman ve Türk Dışişleri Bakanlarının çok çabuk bir araya geleceğinden hareket edebiliriz.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150