The Economist Dergisi'nin 2018'de global ekonomiye yön verecek gelişmeler, beklentiler ve sektörel analizler raporuna göre işlerin iyi gideceği üç sektörden biri turizmThe Economist Dergisi, geleneksel olarak her yılın değerlendirmesi ve gelecek yıla ilişkin öngörülerinin yer aldığı sayısında "Dünya ekonomisi son 10 yılın en yüksek hızına ulaştığı 2018'in ise ABD Başkanı Donald Trump'ın öngörülemezliği nedeniyle yüksek siyasi riskler taşıdığı belirtiliyor.

2018’in sektörler açısından nasıl bir seyir izleyeceğine ilişkin bölümde turizmin 2018’de işlerin iyi gideceği üç sektörden biri olacağı belirtiliyor.

The Economist’e göre 2018'de savunma ve turizm satışların en yüksek olacağı sektörler olarak öne çıkıyor.
2018’e ilişkin analizlerde şöyle deniyor:

Otomotiv, eğlence, turizm, sağlık, medya, finans ve IT sektörlerinde de işler yolunda gidecek. Enerji, tarım, madencilik baskı hissedilecek sektörler arasında.

Savunma harcamaları rekor seviyeye çıkacak. Spor organizasyonlarının yoğun olduğu bu yıl turizm, medya ve eğlence büyüme gösterecek sektörler.

'Akıllı oteller' yaygınlaşacak

Seyahat harcamaları Brexit ve Donald Trump'ın politikalarına karşı hassas ancak küresel ekonominin istikrar kazanması iş seyahatlerine yönelik harcamaların yüzde 6 artmasını sağlayacak. Diğer yandan fiyatlarda bir artış bekleniyor. GBTA ve Carlson VVagonlit'e göre uçak biletlerinin fiyatlarında ortalama yüzde 3.5 artış meydana gelebilir. En büyük fiyat artışı ise Rusya'nın Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması nedeniyle Doğu Avrupa'da görülebilir.

Diğer yandan otel zincirleri teknolojiyi daha fazla kullanır hale gelecek; 'akıllı oteller' müşterilerine daha rahat check in yapmaları, akıllı televizyon hatta akıllı tuvaletleri kullanmaları için QR kodu vermeye başlayacak, örneğin Hilton, ziyaretçilerinin anahtar olarak akıllı telefonlarını kullanmalarına olanak sağlayan otelcilik gruplarından ve 2018'de bu uygulamasını otellerinin yansına yaymayı planlıyor.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150