Turizm Haber 201710201198UNWTO'nun 10 aylık verilerine dünya ziyaretçi sayısının 70 milyon artışla 1 milyar 127 milyona ulaştığı. Ziyaretçi alımında en hızlı büyüme Çin'de, yurtdışına çıkışlarda Brezilya ilk sırada O'nu Rusya izledi...


Kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün yayınladığı Turizm Barometresi’ne göre, 2017 yılının 10 aylık diliminde dünyadaki seyahatçi sayısı 1 milyar 127 milyon olarak gerçekleşti. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre 70 milyon kişiye karşılık gelen yüzde 7 artışı ifade ediyor.Büyümenin liderleri Çin, Brezilya ve Rusya

Ziyaretçi açısından büyümenin bölgelere göre dağılımında Çin yüzde 19 artışla lider oldu.
Yurtdışına çıkışlarda ise Rusya % 27 artışla Brezilya’dan sonra ikinci sırada.
Ziyaretçi alımında Çin’i yüzde 11 ile Güney Kore, yüzde 9 ile ABD ve Kanada ve yüzde 7 ile İtalya izledi.

Yurtdışı çıkışlarda liderlik Brezilya ve Rusya’da

Rusya ve Brezilya'dan yurt dışına çıkışlarda güçlü büyümeler gerçekleşti. Buna göre, 10 aylık dönemde Brezilya'dan yurt dışına çıkışlar yüzde 33, Rusya'da yurt dışına çıkışlar ise yüzde 27 oranında arttı.

Türkiye toparlanıyor

Özellikle güney ve Akdeniz Avrupası, Kuzey Afrika ve Orta Doğu destinasyonlarının olağanüstü güçlü bir büyüme gösterdiği belirtilen UNWTO raporunda, Türkiye turizminde toparlanma, güney Avrupa ve Akdeniz çanağındaki diğer destinasyonlarda ise çift haneli artışlar yaşandığına dikkat çekilerek, ''Kuzey Afrika’da Mısır, Tunus ve Filistin gibi ülkeler geçen yıl yaşadıkları gerilemenin ardından bu yıl hızlı bir yükselişe geçerken, Fas, Bahreyn, Ürdün, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai gibi destinasyonların istikrarlı büyümesi sürdü.'' denildi.

Avrupa’daki büyüme Akdeniz sayesinde

Güney ve Akdeniz Avrupa’sındaki yüzde 13, batı Avrupa'daki yüzde 7, kuzey Avrupa'daki yüzde 6 ve orta ve doğu Avrupa'daki yüzde 4 büyüme sayesinde Avrupa genelinde ortalama yüzde 8 büyüme kaydedildi.

Kuzey Afrika yükselişte

Kuzey Afrika'daki yüzde 13 ve Sahraaltı Afrika'daki yüzde 5'lik büyümeyle, Kuzey Afrika genelinde ortalama yüzde 8 ziyaretçi artışı kaydedildi. Afrika, ziyaretçi sayısını en hızlı arttıran ikinci bölge oldu.

Güneydoğu Asya’da % 8 büyüme

Asya Pasifik bölgesinde ise yüzde 5 büyüme kaydedildi. Pasifik bölgesinde, Güney Asya'da yüzde 10, Güneydoğu Asya'da yüzde 8, Okyanusya'da yüzde 7 ve Kuzeydoğu Asya'da yüzde 3 ziyaretçi artışı yaşandı. Güney Asya'da, bazı ülkeler çift haneli artışlar kaydederken, bazılarında düşüşler ortaya çıktı.

Amerika kıtası genelinde ziyaretçi sayıları ortalama yüzde 3 oranında artarken, artış oranı Güney Amerika'da yüzde 7, Orta Amerika ve Karayipler'de yüzde 4 ve Kuzey Amerika'da yüzde 2 olarak kayıtlara geçti.

Ortadoğu, ortalamanın altında

Ortadoğu bölgesinde ise ortalama yüzde 5'lik ziyaretçi artışı gerçekleşti.

Başlıca kaynak pazarlardaki turist harcamalarının değişimi ise şöyle:

10 ayda ziyaretçi sayısı hangi ülkede ne kadar arttı (Yüzde)

Çin 19

G.Kore 11

ABD ve Kanada 9

İtalya 7

Almanya, İngiltere, Avusturya, Hong Kong, Fransa 2-5 arasında

Kaynak UNWTO

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150