Turizm Haber 201710201185Bakanlık konuyla ilgili dolaşan iddialar üzerine yaptığı açıklamada ihale sürecinin henüz tamamlanmadığı belirtilerek ihaleye katılan herhangi bir firma ile sözleşme imzalanmadığını duyurdu...


Geçen ay yapılan ve Turkuvaz adlı şirketin kazandığı bildirilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, 50 müze ve örenyerinin 4.2 milyarlık gişe ihalesi geçen ay yapıldı. İhaleyi Turkuvaz adlı firmanın kazandığı belirtildikten sonra onay süreci devam ederken konu çeşitli iddialarla gündeme geldi.

İhaleyi kazanan şirket 9 yıl boyunca 50 Müzenin işletmesini üstlenecek.İhaleye 3 şirket katılmış, bunlardan en iyi teklifi veren Turkuaz adlı şirketin kazandığı bildirilmişti.

Onay beklenirken devreye girenler

Ancak ihalenin onayı beklenirken ortaya çeşitli iddialar atıldı.

Ortada dolaşan söylentiler arasında ihaleyi Turkuvaz adlı firma kazanmışken, AKP ve Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının da olduğu bazı kişiler ihalenin ikinci sırada kalan firmaya verilmesi için çalışmalar yapıldığı iddiaları da yer alıyor

Konu Amerika Cumhurbaşkanı Donald Trumph’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağına ilişkin açıklama üzerine bu kez, ihalenin verilmek istenen 2. sıradaki firmanın arkasında Yahudilerin olduğu, İsrail’e karşı tepkilerin bu kadar yükseldiği dönemde böyle bir girişimde bulunulmaması gerektiği şeklinde yorumlar yapılmaya başlandı.

Bakanlık : Süreç tamamlanmadı

Bunun üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle:

Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen "Müze ve Örenyerleri gişelerinin işletilmesi işi" ihalesine yönelik sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda gerçek olmayan iddialara yer verildiği görülmektedir.

İhalenin konusu, müze ve örenyerlerinin gişelerinin işletilmesinden ibarettir. İhaleyi kazanacak firmanın ve personelinin müze ve örenyerlerimizin gişe dışındaki alanlarında herhangi bir yetki ve sorumluluğu olmayacaktır.

Kutsal emanetlerin güvenliğinin ihaleyi kazanacak firmaya teslim edileceği bilgisi tamamen gerçek dışıdır.

Hassas dönem dikkate alınacak

İhaleye yönelik süreç henüz tamamlanmamıştır. Bakanlık tarafından ihaleye katılan herhangi bir firma ile sözleşme imzalanmamıştır.

Sosyal medya paylaşımlarındaki bilgilerin aksine yapılan ihaleye şartname gereği yabancı firmalar katılamamışlardır.
İhaleye yönelik süreç, içinde bulunduğumuz bu hassas dönemin tüm gerekleri ve ülkemiz menfaatleri dikkate alınarak yürütülmektedir.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150