Turizm Haber 201710201183Turizm eski bakanı Bahattin Yücel, Helal / haram kavramlarının turizme sokulmasının sektöre zarar vereceği belirterek, ''Helal / haram kavramlarıyla bölücülük yapılıyor, sertifikayla birilerine rant yaratılıyor' dedi..

Helal turizm ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Konu 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresinde de gündeme geldi.
Kongre kapsamında düzenlenen ''Türkiye'de Turizmin Dönüşü'' başlıklı panelde konuşan Bahattin Yücel, geçtiğimiz günlerde resmen Kurulan Helal Akreditasyon Kurulu (HAK) sektörü sessiz kalmakla eleştirdi.Yücel, moderatörlüğünü yaptığı panele, Hürriyet gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kapital dergisi yazarı Fatoş Karaaslan katıldı.

Bahattin Yücel ''Helal Akreditasyon Kurulu ile ilgili turizmcilerden ses çıkmadı. Bu kurulun yetkilendireceği kurumlar, gidip bir işletmenin helal iş yapıp yapmadığını değerlendirecek ve sertifika verecek. Bu yolla birilerine rant kapısı açılıyor.
Ayrıca bunun sektöre vereceği zararı kimse tahmin edemez, feci sonuçları olur. Düşün, bir yanda 'helal' otel, yanındaki haram otel mi olacak.'' şeklinde konuştu.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150