Turizm Haber 2017102011797. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizmin çarpan etkisi, ilişkili olduğu sektör sayısının yüksekliği ve yarattığı istihdam gibi özellikleriyle turizmin stratejik sektör statüsünde olacağını söyledi....Kültür ve Turizm Bakanı Numan KURTULMUŞ, 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada turizmin çarpan etkisi ve ilişkili olduğu sekrör sayısının yüksekliği ve yarattığı istihdın yanında ülkenin sosyal yapısında oynadığı rol nedeniyle stratejik sektör statüsünde olacağını söylediKurtulmuş konuşmasında dha sonra şunları söyledi:

Turizmin yaklaşık 7,6 trilyon dolarlık büyük bir pasta ve 292 milyonluk istihdamı ile devasa büyüklükte bir sektör. Sektörün ekonomik gelişime katkısının dünya ekonomisi ölçeğinde yaklaşık yüzde 4 civarında.

“Tahminimiz 31, 4 milyon turist sayısına ulaşacağız ve 26 milyar dolarlık turizm gelirinie ulaşmış olacağız, Türkiye’de turizmin eski başarısını turist sayısı ile ölçmeyeceğimizi biliyoruz. Turist başına turizm gelirinin de önemli olduğun ifade etmek isterim. 664 dolar olan kişi başına turizm harcamısının bin dolar seviyesine çıkartmak hedefimizdir.” diyen KURTULMUŞ, tüm dünyada bir geri dönüşüm başladığını belirterek “son derece ağır siyasi ve ekonomik türbülansın içinden geçtik ancak turizmi stratejik bir sektör olarak algılamak mecburiyetindeyiz. Her yıl başka bir değerimizi tanıtacağız.” diyerek konuşmasını noktaladı.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150