Turizm Haber 201710201174Mahkeme, seçim kurulu kararları havada uçuşuyor, bakanlık, mevcut ve yönetime aday olanların saat başı açıklamalarıyla içinden çıkılmaz bir hal aldı

Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, kurulduğu 1972’den beri yaşanmamış olaylara sahne oluyor.

Yasa gereği bu hafta sonu, 2-3 Aralık’ta yapılması gereken 23. Olağan Genel Kurul ile ilgili olarak mahkeme ve ilçe Seçim Kurulu bir birine zıt kararlar aldı.9. Asliye Hukuk Mahkemesi 23. Olağan Genel Kurul’un yapılmasında herhangi bir sorun olmadığı, yasal prosedürün işlediğine ilişkin karar verirken, İlçe Seçim Kurulu seçimlerin ertelendiğine ilişkin karar aldı.

Bu arada mevcut yönetimin daha bu olaylar yokken kongreye katılacak üyelere alması gereken uçak biletlerinin olmadığı ortaya çıktı.
Bu durum “Yönetim kongreyi yapmama konusunda çok önce karar mı vermişti” sorusunu gündeme getirdi.

Öte yandan yasa gereği bakanlık denetiminde olduğu için gelişmeler üzerine tavır alması, açıklama yapması gereken Kültür ve Turizm Bakanlığı anlaşılmaz biçimde görünürde olaylar ile hiç ilgilenmez görünürken kimileri bakan ya da bakanlık adına görüşmeler yaptı.
Bakanlık ya da bakan adına konuştuğunu söyleyen bazıları ‘Sizden şu kadar kişi bizden şu kadar kişi ile ortak liste yapalım” şeklinde görüşme ve pazarlıklar yaptı.

Bu girişimler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin Grup Toplantısında söylediği ‘ Kimse benim adıma konuşmasın’ uyarısını akla getirdi.

Bu olaylar yaşanırken bakanlığının devreye girmesi ile TÜRSAB 23. Olağan Genel Kurulu’nun iki ay sonrasına ertelendiği, bu süre içinde birliği kongreye götürecek üç kişilik bir heyet atandığı bildirildi.

Bunlar yaşanırken mevcut yönetim, muhalefet ve kurum olarak bakanlık ile siyasi yönden AKP’nin süreci kendi lehlerine çevirmek için kimi açık kimi gizli yöntemler devreye girdi.

Sonuç olarak 29 Kasım günü itibariyle TÜRSAB’ta resmi ve fiili yönetimin kimde olduğu, ertelendiği söylenen kararın yasal dayanağı ve bundan sonra ne olacağı konusunda kimse net bir şey bilmediği, bir şey de söylenmediği için işler içinden çıkılmaz bir hal aldı.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150