Turizm Haber 201710201166Ziyaretçi sayısı artsa da bunun fiyatlara ters orantılı olarak, düşüş şeklinde yansımasının ciddi sonuçlarından biri kendini hissettirmeye başladı. Tesisler yenileme yapamıyor...

Türkiye’nin rakipleri ile açık ara üstün olduğu ‘Yeni tesislere sahip olan’ özelliğini yitirme riski ile karşı karşıya geliyor.

Tur operatörleri ve tüketicilerin Türkiye’yi diğer ülkelere göre tercih etmesinde önemli etkenlerden biri olan yeni tesislere sahip ülke ayrıcalığı

, son yıllarda sektörde yaşanan sıkıntı nedeniyle tesislerde gerekli yenileme yatırımları yapılamadı. Bunun devam etmesi halinde Türkiye turizmde sahip olduğu önemli bir avantajı yitirme riski ile karşı karşıya kalacak.

Kalkınma Bakanlığı verilerine gör bu yılın ocak-ağustos dönemini kapsayan 8 ayda yalnız 25 tesis yenileme için teşvik belgesi aldı. Aynı dönemde komple yeni tesis yatırımı için 125 teşvik belgesi alındı.

Tesislerin yenileme yatırımı yapmaması gelen ziyaretçi sayısı artsa da bunu fiyatlara ter yönde, düşüş yönünde yansımasından kaynaklanıyor.

Bu fiyatlarla yenilmeye para kalmıyor

Dibe vuran fiyatlarla oteller ancak personel, enerji ve yiyecek içecek gibi giderleri karşılayabiliyor, yenileme yapmak için para kalmıyor.

Aynı şekilde bankalardan alınan kredi borçlarından vadesi gelenler de ödenemiyor.

Bu da önümüzdeki, dönemde gündeme gelecek sorunlardan biri.

Bu durumda, teşvikler komple yeni otel yatırımları yerine mevcut tesislerin yenilenmesine yönlendirilmeli.

Vadesi, gelen borcun ödenmesinde de sorun var

Bu arada fiyatlardaki düşüş bir başka önemli soruna daha neden oluyor.

Nitekim bu durum kısa adı BDDK olan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu raporlarına da yansıyor.

BDDK verilerine göre bankaların turizme kullandırıp tahsili geciken miktar geçen yüzde 2,2 iken bu yıl 2,3' e yükseldi

Düşük fiyatlar nedeniyle işletmeler bankalara olan borçlarını da ödeyemiyor.
İşletmeler borçlu oldukları bankalarla tek tek, bire bir görüşerek vadesi gelen banka borçları yeniden yapılandırma yöntemiyle öteliyor. Ancak bu, palyatif, geçici bir çözüm.

Karşılık ayırma düzenlemesi iyi olmuştu, ama...

Soruna köklü çözüm için hükümetin yasal alanda düzenlemeler yapması gerekir.

Konuyla ilgili olarak bir bankacı da vadesi gelen borçların ertelenmesi ile ilgili soruna çözüm olarak getirilen bankaların tahsil edemedikleri alacakları için karşılık ayırma zorunluluğuna kolaylık getirdiğini anımsatarak bunun geçici de olsa rahatlama sağladığını, ancak bunun da süresinin dolduğunu belirterek “Bu konunun yeniden ele alınarak kapsamlı bir düzenleme yapılması gerekir” dedi.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150