Turizm Haber 201710201152"Kış Turizminde Yeni Ufuklar" başlığıyla yapılan kongrede konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, 'Türkiye'de kış turizm yatak sayısı 80 bin civarında olmasını hedefliyoruz' dedi


Erzurum Palandöken Kayak Merkezi'nde yapılan 1'inci Uluslararası Kış ve Dağ Turizm Kongresi’nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, 2023 Ulusal Kış Turizmi Stratejisi hazırlık çalışmalarının devam ettiğini söyledi."Kış Turizminde Yeni Ufuklar" başlığı ile yapılan kongrede konuşan Müsteşar Arısoy Türkiye'de turizmi çeşitlendirmek istediklerini belirterek şunları söyledi:

"Sadece deniz, güneş ve kum değil , amiral gemimiz yanında diğer ürünleri de çıkartıp 365 gün turizmi için çalışıyoruz.
Bunların en önemli ayaklarından bir tanesi kış turizmi. Bunun en önemli bir ayağını burada icra ediliyor. Envanter çalışmalarımız sürüyor. Bunun çalışması sonucu olarak 2023 Ulusal Kış Turizmi stratejisini ortaya çıkaracağız.

Kış turizmi için hedef 80 bin yatak

Yaptığımız tanımlamalarla birlikte Türkiye'de kış turizm yatak sayısı 80 bin civarında olmasını hedefliyoruz. Önemli bir husus olarak kış turizmi biraz da iç turizme dayalı. Türkiye'de kayak sporu kültürünü yaygınlaştırmamız lazım.

Yeni iş imkanları ve rekabet

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen, Avrupa Birliği destekli, Rekabetçi Sektörler Programı'nda yer alan ve turizm bölgelerinde koridor oluşturmaya yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmalarıyla birleştirilen "Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizm Koridorunun Geliştirilmesi Projesi" bölgenin turizmdeki rekabet gücünü arttırmayı hedefliyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığının proje kapsamında oluşturduğu "Destinasyon Yönetim Organizasyonları" ile ulusal ve uluslararası tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütülüyor. Bu organizasyonlarda ayrıca; seyahat acentaları, yatırımcı ve girişimcilerin kış turizmiyle ilgili bölgede gerçekleştirecekleri yatırımlar hakkında bilgi alabilmeleri ve ziyaretçilere halkla ilişkiler hizmeti verilmesi sağlanıyor.”

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150