Turizm Haber 201710201124Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Londra WTM Fuarı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nim turizmde atılım yılına girdiğini söyledi...


İngiltere'nin başkenti Londra'da Excell’de devam eden kısa adı WTM olan Dünya Turizm Fuarı'nda düzenlediği basın toplantısında son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendiren bakan Kurtulmuş, “Siyasetin dili başka, turizmin dili başkadır” dedi.
Kurtulmuş şunları söyledi:

 


"3 Kasım’da Ankara'da gerçekleştirdiğimiz 3. Turizm Şurası ile Türkiye turizmi bir atılım dönemine, bir hamle dönemine girmiştir. Geçtiğimiz 15 yıllık süre içerisinde turizm ile ilgili alt yapı çalışmalarını neredeyse çok büyük oranda tamamlamış olan bir ülkeyiz."

Türkiye'nin her yerinde havaalanları, otoyolları, hızlı trenleriyle turizmde alt yapısı tamamladı.

Turizm bölgelerimiz artık ulaşılabilir vaziyettedir. Ayrıca turizm sektörü konaklama hizmetleri bakımından da dünya standartlarında ciddi bir seviyeye gelmiştir. Şu anda dünyanın turizm bakımından 6. ülkesidir. Tabii bu yetmez, bu kadar büyük kültürel çeşitliliği, zenginliği olan, önemli doğal güzellikleri olan, her alanda turizmin en önemli kapasitesine sahip ülkelerden olan Türkiye’nin daha da ileriye gitmesi lazım.

"Bunun için hep beraber el birliğiyle büyük bir seferberlik ruhuyla Türk turizmini inşallah önümüzdeki yıllarda 3. sıraya çıkarma çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

"Avrupa’da bazı siyasi partilerin seçim süreçleri boyunca göçmen ve Türk karşıtı politikalar uygulamalarının Türk turizmine gelecek dönemde etkisi olup olmayacağı" ile ilgili bir soruya da Kurtulmuş, şu yanıtı verdi:

"Siyasetin dili başka, turizmin, kültürün dili başkadır. Seçimler dolayısıyla Almanya’da neredeyse herkes ‘Aman ha Türkiye’ye gitmeyin’ diye telkinde bulundu. Türkiye’nin gidilirse tehlikeli olabilecek bir ülke olduğunu ifade eden siyasetçiler bile oldu. Bu sene ilk 9 ayda Türkiye’ye gelen Alman turistlerin sayısı 3 milyona yaklaştı. Rakam biraz düşmüş bir önceki yıla göre ama bu şunu gösteriyor, bu kadar çok Türkiye karşıtı söyleme rağmen Alman vatandaşları, Alman dostlarımız Türkiye’ye gelip ziyaret ediyor. "

"Avrupa’da ve genel olarak Batı dünyasında maalesef yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı, özelde İslam düşmanlığı ve bunun çok somuta indirgenmiş bir hali olarak Türkiye karşıtlığını görüyoruz." ifadelerini kullanan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu son yıllarda artan bir trend haline geldi ve bu kendiliğinden ortaya çıkan bir şey de değil. Bazı çevrelerin, bazı siyaset ve fikir merkezlerinin bütün düşmanlıkları bilinçli olarak artırmaya çalıştıklarını görüyoruz. Son yıllarda Avrupa'daki siyasette seçimlerin de gündeme gelmesi dolayısıyla tabiri caizse Türkiye düşmanlığı, yabancı düşmanlığı prim yapan bir hal almaya başladı."

Bunun Avrupa siyasetinin en önemli handikaplarından birisi olduğunu belirten Kurtulmuş, Avrupa'nın ırkçı, İslam ve Türk karşıtı çevrelere prim vermesi halinde kıta siyasetinde mutedil insanların etkisini yitirebileceği uyarısında bulundu.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150