Turizm Haber 2017102011123. Turizm Şurnası'nın kapanışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 'Uçak desteği 9 bin dolara kadar yükseltilerek devam edecek' dedi...


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yurtdışından turist getiren seyahat acentelerine uçak başına verilen 6 bin dolarlık desteği 9 bin dolara kadar yükselecek şekilde artırarak devam ettireceklerini söyledi.

Bakanı Kurtulmuş, 3. Turizm Şurası’nın sonunda düzenlenen basın toplantısında katılımcılara teşekkür ederek yapacakları işler konusunda bilgi verdi.“Uçak desteği artırılarak devam edecek”


Bir takım teşviklere ihtiyaç olduğunu söyleyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Teşvikleri güncelleyerek önümüzdeki dönemde yine sürdüreceğiz. Hele hele yabancı yatırımcının çekilebilmesi için mutlaka bazı teşviklerin olması gerekir. Ama bizim yerli yatırımcılarımız bakımından da bu teşvikleri artıracağız. Örnek olsun diye söylüyorum, bu sene inşallah geçen sene verdiğimiz turizm acentalarına uçak desteklerini artırarak devam edeceğiz. 9 bin dolara kadar çalışacağız. Hazırlığımızı tamamladık. Ölü mevsimlerde getirenlere daha çok vereceğiz. Şimdiye kadar Türkiye’ye gelmeyen ülkelerden getirenlerden daha çok vereceğiz. Ama yüksek sezonda getirene de biraz daha az vereceğiz. Bu planı uygulayacağız. Farklı teşviklerimiz olacak.”

“Tam zamanı”

Konuşmasında “3.evrenin başlangıcı için tam zamanıdır” ifadesini kullanan Kurtulmuş, “Bu bir hamle, seferberlik dönemidir. Bu evrenin üç tane stratejik ana direği olması gerekiyor. Bunlardan birisi pazar çeşitlendirmesidir. Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya, Endonezya, Malezya'yı Uzakdoğu Asya ülkelerini yeni kapı olarak göreceğiz” dedi.

“Turizm yasasına ihtiyaç var”

Turizmde yeni stratejik planın ortaya konulması gerektiğini bildiren Kurtulmuş, “Burada konuşulanları en kısa zamanda sonuçlandıracağız. Kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon, bakanlıklar arasında koordinasyon, turizm yönetimi, destinasyon yönetimi ve bölgesel yönetim bakımından koordinasyonun bir ihtiyaç olduğu açıktır. 8 bakan arkadaşımızla oturduk çok verimli bir toplantı oldu. Çok fazla yasal düzenlemeyi yeniden gözden geçirmek durumundayız. Özellikle yeni bir turizm yasasına ihtiyaç olduğu da açıktır. Bununla ilgili çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde sonuçlandıracağız” açıklamasında bulundu.
Kurtulmuş, Türkiye’nin iddiası ve hedefleri olan bir ülke olduğunu anlatarak, “2053 hedefi olarak turizm sektörünün önüne koyduğu 50 milyon turist 50 milyar dolar turizm geliri hedefini de inşallah bundan sonra yükselteceğiz. Buna ulaşmak için canla başla çalışacağız. Bu hedeflerin gelecekle uyumlu hale gelmesini sağlayacağız. hedeflerimizin gerisine düşmeyeceğiz inşallah” dedi.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150