Turizm Haber 2017102010993. Turizm Şura'sının açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 'Yeni bir atılım yapmanın yeni bir adım atmanın tam zamanıdır' dedi.


3. Turizm Şura’sı Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı külliyesinde başladı.

Şuranın hazırlık dönemi için oluşturulan 13 komisyona üye 330 raportörün hazırladığı raporların değerlendirileceğini belirten Bakan Kurtulmuş konuşmasında şunları söyledi:İlki 1998, ikincisi 2002 yıllarında yapılan turizm şurasının üçüncüsüyle turizmin stratejisini belirliyoruz.

Sloganımızda da belirttiğimiz gibi, yeni bir atılım yapmanın yeni bir adım atmanın tam zamanıdır. Özal dönemi turizmin birinci evresiydi o dönemde çok olumlu adımlar atıldı. Esas adımlar ise sayın başbakanımızın döneminde atıldı. Altyapı yatırımlarında büyük adımlar atıldığı bu dönem turizmde ikinci evreyi oluşturdu.

Şimdi kazandığımız tecrübeyle birlikte yeni bir hamle dönemine girmenin tam zamanıdır. Bu şuranın ülke turizmine büyük katkılar sunmasını temenni ediyoruz.

Turizmin ülkeye katkısını değerlendirip, yeni stratejiler belirleyip, hedeflerimizi revize edip belki de hedefleri yukarıya çekeceğiz. Özel likle sektörü daha iyi motive edeceğiz.

Bu toplantılarda oluşan fikirler çerçevesinde turizm diplomasisini de daha etkin kulanacağız. Burada alınan kararlar lafta kalmayacak, takip edilecek.

Turizm devasa bir sektör. Diğer sektörlere kıyasla çok hızlı büyüyen bir sektör ve dünyada 2.3 trilyon dolarlık bir büyüklüğü oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde turizm sektörünün istihdam ettiği insan sayısı 380 milyona çıkacak.

Turkiye'nin son iki yılda yaşadığı tecrübeler önemlidir. Rusya ile yaşanan uçak krizi, FETÖ'nün darbe girişimi ve Batıda yapılan olumsuz algı operasyonlarına rağmen güçlü bir şekilde ayakta kalmıştır.

İlk 9 ayda Türkiye'ye gelen turist sayısı 26 milyonu geçti. Sadece eylül ayında 4 milyon yeni turist gelmiştir. Geçen eylül ayına göre yüzde 40, ilk ayda ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 30'a yakın.

İlk 9 ayda Rusya'da yaklaşık 4, Almanya'dan ise yaklaşık 3 milyon turist geldi. Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısında azalma var denilebilir. Ancak, Almanya'da en üst perdeden Türkiye'ye gitmeyin, canınız tehlikede denmesine rağmen Alman turist Türkiye'ye gelmeye devam etmiştir.

Önümüzdeki III. Hamle döneminde pazarları eşitlendirmek. Bir yandan geleneksel pazarlara gereken ilgiyi gösterirken, diğer yandan Doğu Asya'da Çin, Hindistan gibi ülkelerin kapısını çalacağız. Bu ülkelerden gelen ziyaretçi sayısını artıracak, milyonlarla ifade edilir hale getireceğiz.

Ayrıca ürün çeşitlendirmesine gitmek zorundayız. Sektöre yeni ürünlerle girerek insanların daha fazla gelmesini sağlayacağız.

Özellikle Türkiye ve islam karşıtlığını ortadan kaldırmak için turizmi yumuşak bir güç olarak kullancağız.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150