Turizm Haber 201710201090İngiltere'de online rezervasyon pazarında faaliyet gösteren firmaların ellerindeki gücü haksız rekabete neden olacak biçimde kullandığı gerekçesiyle soruşturma açıldı...

Uygulamalarında haksız rekabete neden oldukları gerekçesiyle Türkiye’nin yanı sıra aralarında Almanya’nın da olduğu birçok Avrupa ülkesinde tartışma konusu haline gelen online sistemler hakkında İngiltere’de geniş kapsamlı soruşturma açılıyor.
İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA)’nın başlattığı soruşturmada, bu sitelerin müşterilere yardım etmek yerine işlerini daha da zorlaştırdığından kuşkulandığı belirtiliyor.Konuyla ilgili olarak CMA’dan yaptığı açıklamada bu sitelerin verdiği bilgilerin "açık, doğru ve iyi bir şekilde sunulduğundan" emin olmak amacı taşıdıklarını belirtiliyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, çoğunluğuna Expedia'nın sahip olduğu Trivago, yaptığı açıklamada CMA ile işbirliği yapacaklarını söyledi. Booking.com ise, şimdilik bir yorumda bulunmayacaklarını söyledi.

'Müşterilerin tercihlerine göre sıralanmıyor'

CMA'ya göre otel rezervasyonu yapan kişilerin yüzde 70'i internet arama sitelerini kullanıyor. CMA'nın üst düzey yöneticilerinden Nisha Arora, bu sitelerin ortaya çıkardığı otel sıralamasının sadece müştelerin girdiği tercihlerle belirlenmediğini, ticari kaygıların da sıralamada rol oynadığını belirtti.

CMA, aynı zamanda otellerde kaç odanın kaldığının nasıl gösterildiğine dair da bir araştırma yapacak. Sitelerin bu bilgileri nasıl topladığı belirlenerek bu verilerin 'satış baskısı' yaratmak için kullanılıp kullanılmadığına bakılacak.

'Bir oda için daha yüksek ücret isteniyor'

İngiliz Konukseverlik Birliği (BHA) ise bazı üyelerinin online rezervasyon sitelerinin gücünden ötürü kaygı duyduğunu belirtti. Yüksek komisyon ücretleri, bilgilerin yanlış sunulması, satış için baskı kurulması ve şeffaf olmamaları yöneltilen eleştiriler arasında. BHA aynı zamanda müşterilerin bir odaya ödemesi gerekenden daha çok ödediğini de belirtti.

 

 


 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )

 

 

 


Reklam:

asientours 150